ورود به آزمون
image  1398-10-16   5 دقیقه

چگونه لغت و املا ادبیات کنکور را بخوانیم ؟ 


چگونه لغت و املا ادبیات کنکور را بخوانیم ؟ 
آیا می دانید چرا املا و واژگان در کنکور مهم است ؟ وقتی اولین سوالات در اولین درس دفترچه کنکور سراسری شما ، یعنی درس ادبیات با ضریب چهار که مهمترین درس عمومی هم هست ، یا املا و واژگان شروع می شود ، اولین اهمیت این موضوع نمایان می گردد . 

اگر به پنج سوال اول کنکورتان خوب و سریع پاسخ درست بدید ، غیر از اینکه بیست درصد ضریب چهار عمومی را کسب کردید ، انرژی مضاعف برای ادلمه دفترچه را هم خواهید داشت . خدایی نکرده اگر این اتفاق برعکس بیافتد نیز عواقب بدی منتظر شماست . پس لغت و املا اهمیت استراتژیکی برای کنکور شما دارد .

لغت و املا جمعا ۵ تست ادبیات کنکور رو شامل میشن یعنی حدود ۲۰ درصد.  در این پست روش مطالعه لغت و املا ادبیان رو به شما توضیح میدیم.

علاوه بر این، برای تشخیص بعضی آرایه ها در اشعار و همچنین تشخیص مفاهیم درسوالات قرابت معنایی، اگه معنی لغات رو بلد باشید خیلی بهتون کمک میکنه تا سریعتر به پاسخ تست ها برسید.

بنا بر این اگه جزو کسانی هستید که به درصد بالا در درس ادبیات فکر نمی کنید و تصمیم گرفتید از مباحث چندگانه ادبیات و زبان فارسی، یک مبحث رو کاملا حذف کنید و نخونید، توصیه میکنم به هیچ وجه اون مبحث لغت و املا نباشه چون لغت و املا هم به تنهایی ۲۰ درصد ادبیات کنکور هست و هم برای بخش آرایه و قرابت معنایی میتونه بهتون کمک کنه.

دقت کنید که لغت و املا به هم وابسته هستن و خیلی از کتاب های کمک درسی ادبیات این دو مبحث رو در یک کتاب جا دادن مثلا کتاب لغت و املا نشر الگو، نشر دریافت و … چون املای درست خیلی از لغات وابسته به معنی اون لغات هست.

مهم ترین واژگان از نظر لغت و املا ادبیات کنکور:


قبل از پاسخ به سوال ( چگونه لغت و املا ادبیات کنکور را بخوانیم ؟) گریزی بزنیم به مهمترین های لغت و املا در کنکور .  از تمام لغاتی که در هر جای صفحات کتاب ادبیات فارسی یا زبان فارسی اومده ممکنه در کنکور تست لغت و املا مطرح بشه.

هرچند لغات ستاره دار داخل متن درس ها و لغات آخر کتاب اهمیت بیشتری برای طرح سوال لغت دارن اما از لغات دیگه اصلا نباید غافل شد.

گروه کلمات املایی و بیاموزیم های کتاب زبان فارسی هم از نظر املا بسیار مهم هستن. اما این به این معنی نیست که سوالات املای ادبیات در کنکور فقط از همین بخش ها طرح بشه بلکه ممکه خیلی جاهای دیگه از متن درس ها هم لغاتی داشته باشه که از نظر طراحان سوالات کنکور اهمیت املایی دارن.

 

واژه های هم آوا یعنی واژه هایی که تلفظ یکسان ولی املای متفاوتی دارن در کنکور زیاد مورد توجه طراحان سوالات بودن. واسه تشخیص املای درست کلمات هم آوا باید ببینید با توجه به معنی و مفعوم جمله کدوم املا و کدوم معنی درسته، مثل: نواحی و نواهی، سور و صور، آزار و آذار، سمن و ثمن و …

کلماتی که دارای یکی از حروف «ت/ط»، «ث/س/ص»، «ح/ه»، «ذ/ز/ض/ظ»، «ع/ء همزه» یا «غ/ق» هستن مهم ترین لغات املا ادبیات در کنکور هستن. کلماتی که در کنکور تجربی ۹۶ از این دسته طرح شده بودن رو مثال میزنم: تعویذ/تعویض- اشباح/اشباه- حضیض/حظیظ- برائت/براعت- حضر/حذر- تقاس/تقاص- مستقلات/مستغلات و …

حدود نودصد کلماتی که براى غلط املایى در کنکور طرح میشه از کلماتی هستن که حداقل یکی از ۶ دسته حروف بالا رو دارن، یعنی کلماتی با دو صورت مختلف که در ساختار جمله معناى درستی ندارن.

از تمام کتاب های ادبیات فارسی هر سه پایه ممکنه تست املا طرح بشه. اما بعضی تست های املا از کتاب زبان فارسی ۳ مطرح میشه. در کتاب زبان فارسی سال سوم ۴ درس  مرتبط با مطالب املا وجود دره.  املای لغات و نکات دستورى این ۴ درس را خیلی خوب بخونید و بلد باشید.

چگونهلغت و املا ادبیات بخوانیم:


به طور کلی حدود سی درصد مجموع ساعات مطالعه هفتگی را باید برای مجموع ۴ درس عمومی کنار بذارید که از بین آنها بالاترین ضریب را درس ادبیات دارد و اهمیت ویژه ای باید بهش بدین.

سعی کنید در هفته حداقل یک و نیم تا دو ساعت برای املا و لغت کنار بذارید مثلا میتونید سه روز هفته، روزی نیم ساعت لغات ادبیات و املاهاشون رو مرور کنید. یادتون باشه لغت و املا برخلاف اکثر مباحث زبان فارسی، آرایه ها و قرابت معنایی، مهارتی نیست بلکه تقریبا حفظی هست و نیاز به مرور زیادی تا فراموش نشه.

اگه به اندازه کافی مرور نداشته باشید و معانی لغات رو حدسی و نصف نیمه سر کنکور بخواد یادتون بیاد چه بسا نمره منفی هم بگیرید. براي اين قسمت نيز از لغت‌هايي که در کتاب زيرشان خط کشيده‌ايد، استفاده کنيد و همه را کنار هم بياوريد و اگر لازم مي‌بينيد جمله‌اي که آن لغت در آن آمده را هم مي‌توانيد بياوريد.

در حين مطالعه املا به معني کلمات نيز توجه کنيد .در يادگيري املا به ريشه کلمات عربي توجه کنيد .

 

واژه ها را با توجه به ريشه ي  آنها از لحاظ معني وشکل املايي روي فيش هاي جعبه ي لايتنر بنويسيد براي تشخيص نامطابق هاي املايي، به شکل تلفظ کلمات؛ توجه و اعتماد کنيد.

به کلمات متشابه و موارد خاص توجه ويژه داشته باشيد . تمامي لغات و اصطلاحات را از لحاظ معنايي و املايي اهميت دارند را حفظ و مرور کنيد. گاه براي يک لغت سه يا چهار کلمه به عنوان معني آمده است که شايد بايد همه معني را به خاطر بسپاريد .

براي مطالعه املا حداقل يک بار حتي به شکل رونويسي کلمه ي مورد نظر را بنويسيد.در مورد لغاتي که معني آنها در کتاب ذکر شده علاوه بر به خاطر سپردن معاني بايد بلعکس هم عمل کنيد يعني اگر معني داده شد هم بتوانيد لغت را بگوييد .در يادگيري معاني لغات کلمات مترادف و متضاد را در ارتباط با يکديگر بياموزيد .

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب