ورود به آزمون
چگونه خلاصه نویسی کنیم  1398-12-24   8 دقیقه خواندن

چگونه خلاصه نویسی کنیم


خلاصهنویسی

اگه یادتون باشه قرار گذاشته بودیم باهم که راجب خلاصهنویسی براتون توضیح بدیم. عزیزای من، خلاصهنویسی یکی از مفیدترین و ضروری ترین کارایی هست که یه کنکوری باید انجام بده به این علت که این امکان را براتون فراهم میکنه به جای خوندن مجدد یک کتاب درسی طولانی، خلاصه ی کوتاه خاصِ خودتونو مطالعه کنید.

 

به خاطر داشته باشید که تاثیر نوشتن در یادگیری حدوداً 6 برابر خواندن مطلب است.

 

از اهمیت خلاصهنویسی اگر به اختصار بخوایم براتون بگیم، به این صورت هست که:

 

 1- خلاصهنویسی باعث میشه مطالب پراکنده ای که خوندید نظم مشخصی پیدا کنه و تمام اطلاعات مرتبط با یک مبحث که از طریق کتابها و ویدیوهای آموزشی به دست آوردید را در یک جا جمعآوری کنید و باعث انسجام اطلاعات در ذهنتون میشه.

 

2- خلاصهنویسی باعث میشه یادگیری عمیق تری داشته باشید به این خاطر که مثل حالتی میمونه که دارید مطالب یادگرفته خودتونو به دیگران آموزش میدید و وقتی مبحثی رو به کسی یاد میدید خودتون هم به درک عمیق تری از اون مطلب میرسید.

 

در واقع کاری که باید بکنید اینه که فرض کنید این درسی که الان دارید میخونید رو هفته بعد باید به چندتا دانش آموز کاملاً صفر کیلومتر، تو یه زمان محدود توضیح بدید و شما الان نیاز هست یه جزوه خیلی ساده و قابل فهم و در عین حال کامل رو برای خودتون تهیه کنید که نکات مهم و کلیدی و چند مثال گلچین رو شامل بشه.

 

3- خلاصهنویسی میتونه باعث ایجاد حس آرامش در شما بشه چون زمانی که شما توانستید یک مطلبو خودتون بنویسید و خلاصه کنید، این فرمان به مغزتون داده میشه که کاملا یاد گرفتید و باعث احساس آرامش و اعتماد به نفس در شما میشه.

 

4- در آخر واضح ترین فایده ی خلاصهنویسی ذخیره زمان برای مرور در آینده است و در واقع یه سرمایه گذاری بشدت پر سوده که شما میاید زمانتون رو سرمایه گذاری میکنید و در زمان مرور نیمه اول و دوم سال، عید نوروز، مرور برای آزمون های آنلاین و حضوری و مرور منهتی به کنکور خود، از سود فوق العاده این سرمایتون استفاده کنید.

 

حالا که با اهمیت و فواید خلاصهنویسی آشنا شدید میخوایم شیوه ی این کار رو بهتون آموزش بدیم.

 

با توجه به سه نوع دسته بندی دروس کنکور (فهمیدنی تمرینی، فهمیدنی استدلالی، توصیفی) که براتون کامل توضیح دادیم سه نوع خلاصهنویسی با عنوان های رسم الگوی یادآوری، حاشیه نویسی و فیش نویسی داریم.

 

خلاصهنویسی به روش رسم الگوی یادآوری:

 

الگوی یادآوری نوعی خلاصهنویسی برای دروس فهمیدنی تمرینی است که باعث تمرین بیشتر و شبکه سازی مغز برای فهم و تثبیت فرمول ها و مطالب میشه.

 

پس از اتمام تدریس یک درس، همه ی نکات کلیدی، تستی و فرمول ها و چند مثال منتخب خودتون رو جمعآوری میکنید و در مدل نمودار درختی فصل به عنوان یک الگوی یادآوری یادداشت میکنید به این صورت که عناوین اصلی را، به عنوان سر منشاء نوشته و نکات اصلی و فرعی با رعایت اهمیتشون در شاخ و برگ های آن با رنگ های مختلف مورد علاقه و با ادبیات نگارشی خودتون اضافه کنید و این کار باعث میشه اشتیاق بیشتری برای مطالعه آن پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که میتوانید در هر مرحله ی تست زنی، نکته ی مهم و جدیدی که یاد گرفتید رو به الگو اضافه کنید.

 

خلاصهنویسی به روش حاشیه نویسی:

 

از روش های مفید برای دروس فهمیدنی استدلالیست، که با هدف استدلال مطلب و نزدیک بودن متن و خلاصهنویسی جهت ایجاد هماهنگی دیداری زمان خواندن انجام میشود و به این صورت نوشته میشود که شما برداشت شخصی خود از مطلب درسیو در حاشیه کتاب مینویسید و زمان مطالعه ی یک درس نکات حائز اهمیت را حاشیه نویسی میکنید.

 

مطالعه به روش لایه ای یکی از بهترین راه های مطالعه ی این نوع دروس هست که در همین حاشیه نویسی نهفته است، به این صورت که یک قسمت ترجیحاً یک پاراگراف صفحه ی درس را انتخاب میکنید و می خوانید و زمان مطالعه، کلمات کلیدی را انتخاب میکنید و با ماژیک مورد علاقتون، رنگی میکنید و سپس با منطق و زبان خودتون در حاشیه کتاب یادداشت میکنید.

 

برای انجام این کار در پایان هر پاراگراف از خودتون سوال کنید که این قسمت قصد داشت چه مطلبی رو به من آموزش بدهد؟

 

آن را به زبان ساده برای خودتان مینویسید و حتی اگر انتقادی به متن دارید را یادداشت میکنید و همین کار را برای پاراگراف دوم انجام بدید و بعد از اتمام هر دو پاراگراف سعی کنید برای خودتون توضیح بدید مطالبی را که خوندید و یادداشت کردید و به این صورت لایه ای پیش برید تا انتهای فصل و در نهایت هم مجدد تمامی حاشیه نویسی های خود را مرور کنید و مطالب را در ذهنتون منسجم کنید و این کار تا حد زیادی میتواند استرس و وسواس مطالعاتی شمارو کم کند و بهتره راجب انتقاد و استدلال خودتون راجب فصل با دبیرتون صحبت کنید و یا اگر پشت کنکوری هستید و دبیر ندارید با ما در ارتباط باشید و اگر سوالی دارید از ما بپرسید به همان علتی که در شیوه ی مطالعه این دروس براتون توضیح دادیم که باید این دروس رو عمیقا درک و استدلال کنید. این فرآیند به تمرکز فکر، دقت، حفظ و یادگیری بهتر شما کمک می کند.

 

خلاصهنویسی به روش فیش نویسی:

 

در ابتدا لازم هست بدونید که فیش نویسی از دو قسمت برگه فیش و برگه یادآوری تشکیل میشود و فیش ها برگه های کوچکی به اندازه ی کف دست هستند که بهتر هست خودتون درست کنید و به صورت آماده نخرید و این فیش ها باید مرتباً جهت حفظ و یادآوری مطالعه و مرور شوند و برگه های یادآوری برگه هایی هستند که مطالب را پس از مطالعه توسط فیش ها و تست زدن و یاد گرفتن آن ها، جهت نگهداری بهتر در آنها وارد میکنید.

 

این روش برای دروس حفظی توصیفی مناسب میباشد، به این صورت که هنگام مطالعه بیشتر مطالب را وارد فیش میکنید، به این خاطر که بخش اعظم دروس حفظی توصیفی را، لغات تشکیل میدهند که همگی حائز اهمیت هستند نیاز هست همه ی لغات در مرحله ی اول وارد فیش بشوند و در یک طرف برگه خود لغت و در طرف دیگر معنی لغت را بنویسید. در ارتباط با فرمول های شیمی و دیگر دروس حفظی هم لازم هست کامل وارد برگه ی فیش بشوند.

 

این برگه فیش ها منبع مناسبی برای استفاده در هر ساعتی از روز حتی در طول مسیر رفت و برگشت به مدرسه هستند. زمانی که برگه های فیش را کامل مطالعه کردید حل تست آموزشی را شروع میکنید و مراحل یادگیری را با حل تست تکمیل میکنید و پس از آن مجدد این برگه های فیش را که یاد گرفتید برای دسترسی آسون تر و استفاده در زمان مرور، وارد یک برگه ی یادآوری میکنید.

 

خُــــــب آقا یا خانم عزیزکنکوری این خلاصهنویسی ها همونطور که بیان کردیم چند جا به کارتون میاد ولی به خاطر اهمیت این موضوع و اینکه میدونیم وقت گیر هست و ممکنه قانع نشده باشید که انجام بدید براتون مجدد میگیم که در این زمان ها، خلاصه هاتون برگ برنده شما هست:

 

1- بلافاصله بعد از مطالعه، باعث میشه یک دور سریع خلاصه تون رو مرور کنید تا تمام درس براتون جا بیوفته.

 

2- در ایام جمع بندی مثل دی ماه، تعطیلات نوروز و خرداد ماه، خلاصهنویسی ها منبع مناسبی برای شما هستند.

 

3- شب امتحان و آزمون به شدت میتونه در صرفه جویی وقت بهتون کمک کنه و اگر طبق اصولی که بیان کردیم خلاصهنویسی کنید یک روز قبل آزمون میتونید با برنامه ریزی مشخص، کامل مباحث آزمون رو مرور کنید و هفته ی منتهی به کنکور هم با تورق سریع خلاصه هاتون و تصویر سازی ذهنتون، خیالتون راحت باشه مطالبو کامل مرور کردید.

 

ممکنه الان پیش خودتون بگید چرا باید وقت بذارید و این مواردو خودتون بنویسید در صورتی که کتابهای کمک آموزشی ای هستند که این کار رو انجام دادند.

 

یادتون باشه همیشه قرار نیست کسی بیاد و شمارو به سمت قله پرتاب کنه، این خود شماییـــد که باید بال و پر در بیارید و پرواز کنید و با نیروی خودتون برید سمت قله ای که تو ذهنتونه و لازمه که بدونید یادگیری شما از مطلبی که خودتون زحمت کشید و جمعآوری کردید و نوشتید 6 برابر یادگیری از مطالب آماده شده در کتب کمک آموزشی هست و این کتب و ویدیو های آموزشی زمان یادگیری درس و تست زنی برای شما لازم هستند ولی نیاز هست خلاصه نویسی رو خودتون انجام بدید ولی اگــــر وقت کافی برای فیش نویسی و... نداشتید و درس خواندن را دیر شروع کرده اید حتماً با ما در ارتباط باشید تا کمکتون کنیم و بهترین روش و منبع خوندن با زمان محدود رو با توجه به وضعیت شما بهتون بگیم.

 

 

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب