ورود به آزمون
image  1399-1-7   3 دقیقه خواندن

چه زمان بندی ، مناسب درس خواندن دانش آموزان است؟


چند ساعت درس بخونم؟

از کی شروع کنم؟

می تونم شب درس بخونم؟

 

باید قبول کنید روزهایی که تو مدرسه کلاس دارید ، حتی اگه دبیر خصوصی داشته باشید یا اینکه کلاس کنکور برید ، می تونید حداقل 3 ساعت درس بخونین و با داشتن یه برنامه ای خوب می شه از این زمان کم ، بیشترین بهره رو برد .

اون روزهایی هم که مدرسه تعطیله و از صبح تا شب خونه هستید ، زمان مناسبیه که هم درس های پایه رو بخونید ، هم اینکه بتونید عقب موندگی هایی که در طول هفته داشتید رو جبران کنید.

 

در این روزها ، با یه حساب سرانگشتی ، مطالعه حداقل 6 ساعت چندان دور از دسترس نیست و با کمی تلاش می تونید به این مقدار برسید .

البته این رو هم باید گفت که یک وقت سو برداشت نشه ، منظور من این نیست که اگه می تونید روزی 10 ساعت درس بخونید ، این کار رو نکنید و فقط به روزی 6 ساعت مطالعه کردن اکتفا کنید.

 

توصیه ها و راهکارها

 

زیاد درس خوندن خوبه ، اما نه به هر قیمتی و باید به فکر سلامت روح و جسم خودتون هم باشید پس بین درس خوندن و تفریح و استراحت ، تعادل ایجاد کنید .

 

تجربه نشون داده که حداقل زمان مورد نیاز برای این که یه درس رو بفهمید و بتونید مطالب اون رو جمع بندی کنید ، یک ساعته . البته بعضی از مطالب مثل خوندن لغت ، بیت های ادبیات و مطالبی که حجم خیلی کمی دارن ممکنه چند دقیقه بیش تر طول نکشه ، سعی کنید تا جایی که می تونید تو این مدت فضای مطالعه رو ترک نکنید و یا به سراغ خوندن درس دیگه ای نرید.

 

بیش تر از 2 ساعت به خوندن یک درس مشغول نشید ، چون هر چقدر که زمان مطالعه یک درس بیش تر بشه ، ذهن خسته تر می شه و کارایی ذهن هم پایین میاد . برای اون روزهایی هم که فرداش امتحان دارید و مجبورید فقط یک درس رو بخونید ، باز هم زمان های مطالعه را به بازه های 2 ساعته تقسیم کنید .

 

بین زنگ های مطالعاتی ، زمانی حدود 15 تا 20 دقیقه برای رفع خستگی و استراحت کردن در نظر بگیرید .

میشه گفت که زمان مطالعه یه امر سلیقه ای هست ، مثلا بعضی از بچه ها بیش تر عادت دارند که شب درس بخونند و خیلی نمی تونن تو روز تمرکز کنند ، اما نکته ای که باید در نظر بگیرید ، اینه که هر چقدر شب دیرتر بخوابید ، از اون طرف صبح خسته تر می شید و سر کلاس نمی تونید خیلی خوب تمرکز کنید .

 

پس هر طوری که درس می خونید ، حداقل شبش 6 ساعت رو بخوابید .

حتما هر شب ، زمانی رو برای مرور کردن درس هایی که همون روز خوندید ، در نظر بگیرید .

 

جمع بندی

 

باهوش ترین داوطلبان هم بدون داشتن تلاشی مناسب ، نتیجه قابل قبولی در کنکور کسب نمی کنند . کافی بودن ساعت مطالعه از اصول مهمی است که یک داوطلب باید آن را رعایت کند و موارد دیگر مانند میزان تست زنی ، داشتن کتاب های مناسب و ... همگی تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرند.

زیرا هر فرد هرچقدر که توانمند باشد ، نیازمند صرف زمانی مناسب برای مطالعه دروس است.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب