ورود به آزمون
چه دروسی را به صورت گروهی مطالعه کنیم؟  1398-9-24   3 دقیقه و 30 ثانیه

چه دروسی را به صورت گروهی مطالعه کنیم؟


چه دروسی را به صورت گروهی مطالعه کنیم؟ توی گروه چی بخونیم؟ روزخوانی خوبه؟ میشه فقط درسهای سخت رو گروهی بخونیم؟

یکی از روش‌هایی که برخی از داوطلبان آزمون سراسری به منظور آمادگی و مطالعه برای این آزمون انتخاب می‌کنند، مطالعه با دوستان یا همکلاسی‌های خود است. با توجه به اینکه این شیوه مطالعه محاسن و مشکلاتی دارد، در این مقاله سعی داریم تا شما را با بهترین راه‌های مطالعه با دوستان و همکلاسی‌هایتان آشنا کنیم تا اگر جزو این گروه از داوطلبان هستید،

بتوانید از وقت و زمان خود، استفاده بهینه و راضی کننده‌ای بکنید. از محاسن این شکل از مطالعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مباحث کنکور از نظر ساختار، یا حفظی هستند یا استدلالی. از اونجایی که بودن تو گروه فرصت اشتراک جزوه ها، سوال پرسیدن از هم و رفع اشکال رو به شما میده، خوندن قسمتهای استدلالی و مطالب چالش برانگیز، تاثیرگذارتر از درسهای حفظ کردنیه، بهتره که شما هم در مطالعه گروهی کفه ترازو رو به نفع این مباحث سنگینتر کنید.

البته این کار به این معنی نیست که اصلاً قسمت هایی که حفظی هستند رو نخونید، ولی چون سبک یادگیری مطالب حفظ کردنی بیشتر فردمحوره و با قسمتهایی که به حل کردن و تجزیه و تحلیل نیاز داره، فرق میکنه، بهتره از فرصت بودن تو گروه نهایت استفاده رو ببرید و مطالب استدلالی رو بیشتر مطالعه کنید.

از مزایای مطالعه گروهی و نکات اصلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد : 

1- ایجاد انگیزه بیشتر برای مطالعه

2- یادگیری بهتر

3- پیشگیری از اتلاف وقت

4- ناامیدی و از بین رفتن اعتماد به نفس

5- هماهنگی نداشتن در مطالعه

6- مدیر گروه انتخاب کنید

7- مطالعه گروهی برای رفع اشکال باشد

8- تقسیم کار کنید

9-ذهنتان را گرم کنید

10-جزوه خودتان را داشته باشید

11-از گفتن سخنان ناامید کننده بپرهیزید و به هم انگیزه دهید

12- مکان خوبی را برای مطالعه درنظر بگیرید

    برای اینکه یه وقت به علت خستگی یا بی دقتی نکته ای رو از قلم نینداخته باشید، حتماً هر چند وقت یک بار، به جزوه ها و خلاصه های بقیه اعضا یه نگاهی بکنید.
    هر چند وقت یک بار اشکالات همدیگه رو بررسی کنید تا علاوه بر رفع اشکال، متوجه اشتباهات بقیه هم بشید تا یه وقت خودتون مرتکب اونها نشید.


 از توانایی تمام اعضای گروه استفاده کنید. بالاخره هر کدوم از شما تو یکی دو درس تسلط بیشتری دارید و خیلی خوب میتونید به هم کمک کنید و روش های مختلفی رو برای درس خوندن یا حل مسئله یاد بگیرید. شاید روش دوستتون از روش مطالعه شما بهتر هم باشه!


راحتترین و بهترین کار برای مطالعه گروهی روزخوانیه، چون ذهن آمادگی بیشتری برای یادگیری مطالبی داره که تازه بهتون درس داده شده.

در نظر گرفتن سبک دروس مختلف، یکی از پارامترهای مهم در مطالعه گروهی است. بیشتر دروس عمومی که اغلب ساختار حفظی دارند، مطالعه ای فردمحور دارند (یعنی دانش آموز باید یک سری مطالب مشخص را مانند تاریخ ادبیات یا لغات زبان انگلیسی حفظ کند) و چندان مناسب مطالعه گروهی نیستند.

اما دروسی مثل ریاضیات که از آنها به عنوان دروس استدلالی نام برده میشود، به علت مراحل پیچیدهتری که در حل سوالات و حتی مطالعهی مفاهیم نسبت به دروس حفظی دارند، بیشتر مناسب مطالعه در قالب یک گروه هستند.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب