image  1398-12-23   6 دقیقه خواندن

چند روش مفید برای مطالعه


روش  های مطالعه

 

تعیین برنامه و روش اجرای کار در شروع هر فعالیتی لازم و ضروری هست. شمایی که داوطلب کنکور هستید قدم اول و شرط اول موفقیت شما در تحصیل داشتن برنامه است به این صورت که برای عملکردتون باید یک برنامه کلی داشته باشید.

 

 برنامه در مرحله ی اول شامل این است که با توجه به سطح داوطلب یک منبع کمکی مشخص برای مطالعهی دروس شامل کتب و ویدیوهای آموزشی‎ای که روند یادگیری را برای داوطلب ساده می کنند، مشخص شود و اگر داوطلب کنکوری دوازدهمی نیست و دبیر ندارد و یا در قسمتی از مطالب دبیر نمیتواند مفهوم را به خوبی آموزش دهد، یا اگر داوطلب نیاز به یک منبع آموزشی ساده و روان در کنار دبیر خود دارد ویدیوهای آموزشی میتونه انتخاب مناسبی برای تدریس مفهومی دروس برای داوطلب باشد.

 

 مرحله ی دوم ثبت نام در آزمون استاندارد آنلاین یا حضوری هست و لازم دونستم که بگم تجربه ی چندین ساله ی من نشون میده که داوطلبان کنکوری که بعد از بازه‎ی زمانی تابستان شروع به تقویت هنر آزمون دادن در خود، با شرکت در آزمون های آنلاین و حضوری توامأً میکنند، نتیجه ی به مراتب بهتری میگیرند، به این علت که نتیجه ی عالی گرفتن در کنکور فقط وابسته به درس خواندن نیست و نیازمند فاکتورهای زیادی هست؛ که راجب آن ها با شما صحبت کردیم و علی الخصوص در نیمه دوم سال کنکور، باید توجه زیادی به تسط در تست زنی و هنر آزمون دادن داشته باشید و نگران نباشید ما در کنار شما هستیم تا این آموزش ها را به شما بدهیم و هر آنچه لازم هست که شما بدونید و در اختیار داشته باشید برای نتیجه ی عالی در کنکور، را در اختیارتون بذاریم و تا لحظه ی کنکور همراهتون هستیم.

 

مرحله ی سوم این است که برای هر روزتون یک برنامه ی مطالعاتی تنظیم کنید که با توجه به اینکه شما در سال کنکور باید وقت طلایی خود را صرف درس خواندن بکنید؛ نیاز هست مشاور در کنار شما باشد و با توجه به شرایط شما برنامه ریزی روزانه برای رسیدن به بودجه بندی آزمونتون رو برای شما انجام بدهد و نیاز هست برای هر درس هدف گذاری کنید و روش مطالعه ای که براتون توضیح میدم رو یاد بگیرید و اجرا کنید.

 

باید توجه داشته باشید که روش مطالعه دروس مختلف با هم متفاوت هست و علاوه بر تفاوت نوع درس باید ویژگی ها و توانایی های دانش آموز را در نظر گرفت که این کار نیازمند به صحبت مشاوره ای با داوطلب برای شناخت دقیق او است، ولی من روش کلی و صحیح مطالعه رو براتون توضیح میدم و شما حتماً سوالات و نظراتونو برای ما بنویسید تا با توجه به شرایطتون کمکتون کنیم.

 

خُـــــــب برای شروع روش مطالعه لازم هست که در ابتدا شمارو با انواع دروس آشنا کنم:

 

کنکـــــــوری جان، در آزمون به طور کلی شما با 3 نوع درس سر و کار دارید:

1- دروس فهمیدنی تمرینی (محاسباتی ، حل کردنی):

 

همونطور که از اسم نوع درس مشخص هست دروسی هستند که اغلب با اعداد و ارقام سر و کار دارند البته این موضوع کلیت ندارد، مثل ریاضی و قواعد عربی تمام رشته ها، هندسه و گسسته رشته ریاضی، فیزیک و قسمتهای محاسباتی شیمی رشته ی تجربی و ریاضی، مسائل اقتصاد رشته ی انسانی و ....

شیوه ی مطالعهی این دروس به این صورت هست که شما نباید وقت زیادیو صرف خواندن چن دباره، درسنامه و یا دیدن قسمت توضیحات مبحث درسی، ویدیوی آموزشی کنید و باید مبحث رو از طریق تست زدن یاد بگیرید،

همیشه یادتون باشه هر چه درس مفهومی تر ، نیاز به حل تست بیشتر

 

در این مدل دروس روشی به این صورت که کتابو بخون یاد میگیری نداریــــــم؛ باید با سوال تشریحی و تستی درگیر بشید و ذهنتونو با نوع حل سوال آشنا کنید و در هر تیپ سوال، چند سوال اول رو با ایده گرفتن از درسنامه میتونید حل کنید و اصلا بابت بلد نبودن کامل اون سوال نباید خودتونو سرزنش کنید و میتوانی حتی 5 دقیقه روی یک تست بمونید.

 

 بعد از آشنایی با سوالات باید خودتون وارد عمل بشید و اگر اونجا دیدی ضعف داری تو قسمت درسنامه میتونید برگردید و مجدد دنبال جواب سوالتون تو درسنامه بگردید نه صرفاً خواندن درسنامه، در این مدل دروس باید حل تست رو، جزو فرایند آموزشی در نظر بگیرید و تمرین زیاد انجام بدهید و تجربه پیدا کنید در حل سوالات و مطمئن باشید سوالات کنکور هم مشابه همین سوالاتی هستند که دارید یاد میگیرد.

 

در دروس تمرینی توجه داشته باشید که منبع متناسب با سطح خودتون انتخاب کنید و یک درسنامه کامل رو یاد بگیرید نه چندین درسنامه بخونید و بیشتر دچار سردرگمی شوید، اگر منبع مناسبی برای خودتون پیدا نکردید برای ما بنویسید سطح خودتون و هدفتون از کنکورو تا ما منبع مناسبو بهتون معرفی کنیم.

 

شما مطالب رو به این صورت میتونید تو ذهنتون نگه دارید: لازمه بدونید که 3 نوع حافظه اصلی داریم: 1. حافظه ی حسی: اطلاعاتی هستند که از طریق حواس از فضای اطراف بدست می آیند و به سرعت از بین میرن، 2. حافظه ی کوتاه مدت: اگر به تعدادی از این اطلاعات توجه ویژه ای بکنیم وارد حافظه ی کوتاه مدت ما میشه ولی شما برای موفقیت در کنکور این کافی نیست و نیاز هست اطلاعات وارد نوع سوم حافظتون بشن، 3. حافظه ی بلند: اطلاعات از طریق مرور و تست زدن زیاد وارد این حافظه میشن.

 

 اگر دانش آموز دوازدهمی هستید قدم اول در یادگیری این دروس اینست که سر کلاس با حواس جمع و تمرکز زیاد حاضر شوید به این علت که اولین قدم، تاثیرگذارترین قدم در مراحل یادگیری است.

پس درس روزانه‎ی مدرسه ی خود را حتما در همان روز مرور کنید تا مطلب وارد حافظه ی کوتاه مدت شما بشود و بعد شروع کنید به حل تست به شیوه ای که براتون توضیح دادم. نکات تست هارو هم حتما یادداشت کنید و زمان مرور، مجدد مطالعه کنید. احتمالاً الان دارید فکر میکنید چه نکاتی رو یادداشت کنید و خلاصه نویسی به چه صورته؟ در ارتباط با نوع یادداشت برداری و خلاصه نویسی کامل براتون توضیح میدم نگران نباشید.

 

نوع دوم دروس کنکوری:

 

2- دروس فهمیدنی استدلالی (کاملاً غیر محاسباتی):

 

مثل Reading های زبان و سوالات قرابت و آرایه ادبیات تمامی رشته ها، شیمی غیر محاسباتی رشته ریاضی و تجربی، زیـــــست رشته تجربی،  فلسفه و منطق انسانی و...

 

 به طور کلی دروسی که علاوه بر خواندن متن درس و یادگیری آن نیاز به استدلال و درک مفهومی دارن، مطالعه بهتر است به نحوی باشد که داوطلب با مطالعهی دو درس پی در پی از یک کتاب بتواند راجب درس سوم توی ذهنش استدلال کنه و موضوعشو بتونه حدس بزنه.

 

با توجه به اینکه سبک سوالات کنکور داره به سمت مفهومی شدن پیش میره، برای موفق شدن در سوالات مفهومی کنکور باید تمام دروس رو استدلال کرده باشید و با مطالعه متن درس، توانایی درک عمیق اون رو داشته باشید. نحوه ی مطالعهی این درس به این صورت هست که دقیقاً به اندازه ای که زمان میگذارید برای یادگیری درس نیاز هست تست بزنید و با نوع طرح سوالات آشنایی پیدا کنید و سعی کنید بدون نگاه کردن به پاسخ نامه با استدلال خودتون پاسخ تستارو بدید.

 

همانطور در خصوص دروس تمرینی گفتم، در رابطه با دروس استدلالی هم مرحله ی اول این است که کاملاً سر کلاس درس رو گوش بدید و هر جایی که نیاز به توضیح بیشتر داشتید و با استدلال شخصی به نتیجه نرسیدید از دبیر خود کمک بگیرید و اگر داوطلبی هستید که پشت کنکوری هستید و مدرسه نمیرید از کتاب و ویدیوهای آموزشی استفاده کنید به این علت که مولف کتاب و یا مدرس ویدیوهای آموزشی با توجه به تجربه ی خود در این دروس با شیوه ی بیانِ متفاوتِ قسمتهای نکته دار، باعث یادگیری بهتر مطالب برای شما میشوند و شیوه ی خلاصه نویسی این دروس هم به طور کامل براتون توضیح میدم.

 

نوع سوم دروس کنکوری:

3- دروس توصیفی یا حفظی:

همانطور که از اسم دروس مشخص است، هدف از مطالعهی این دروس، حفظ کردن برخی مطالب برای تثبیت در حافظه و انتقال آن ها به حافظه بلند مدت است.

 

 مانند: لغات و تاریخ ادبیات، لغات زبان انگلیسی، آیات دینی، واکنش‎های شیمیایی و تاریخ و جغرافی و ...

نحوه ی مطالعهی این دروس به این صورت است که بیشتر وقتتون رو باید به مطالعهی دقیق متن کتاب درسی اختصاص بدید و تایم کمتری به تست زنی بدهید و کتاب درسی میتواند منبع مناسبی برای یادگیری این دروس باشد و پادکست های آموزشی این دروس هم برای ثبت مطالب در ذهن میتواند به شما کمک کند.

 

حالــــــا با نوع دروس و شیوه ی مطالعه آن ها آشنایی پیدا کردید. در مطالب بعدی شیوه ی دقیق خلاصه نویسی دروس رو براتون توضیح میدم فقط دقت داشته باشید که رشد کردن در دروس تمرینی زمان بیشتری نسبت به دروس فهمیدنی و حفظی میبره و بابت این موضوع طبیعی خودتو سرزنش نکنید. سوالاتتونو برامون بنویسید تا بتونیم با توجه به شرایطتون راهنماییتون کنیم و اینو یادتون باشه اگر امسال درس نخونید به خودتون ظلم کردید عزیزای من!

 

 

 

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب