image  1398-9-17   3 دقیقه

چرا پرداختن به بازیهای کامپیوتری در سال کنکور توصیه نمیشود؟


چرا پرداختن به بازیهای کامپیوتری در سال کنکور توصیه نمیشود؟ میتونم موقع استراحت کردن با کامپیوتر بازی کنم؟ روزهای تعطیل که وقت زیاد دارم، میتونم برم سراغ کامپیوتر؟ با موبایلم میتونم بازی کنم؟ حالا بازی که میگم منظورم این نیست که هیچی درس نخونم! یعنی روزی ۱ ساعت هم ایراد داره؟

از اونجایی که بازیهای کامپیوتری حسابی سرگرم کننده هستند، موقع بازی کردن اصلاً متوجه گذر وقت نمیشوید و تا به خودتون بجنبید میبینید که ای دل غافل چند ساعته که بدون وقفه دارید بازی میکنید و دیگه وقتی برای درس خوندن باقی نمونده.

به جز اتلاف وقت، اثرات منفی بازیهای رایانهای به سه شکل دیده میشه:

 جسمانی: هیجان زیاد این بازیها باعث ترشح بیش از حد آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی و افزایش این هورمون باعث تپش قلب و افزایش فشار خون میشه.

 رفتاری: درگیرکردن زیاد ذهن توسط این بازیها سبب افزایش اضطراب، نداشتن تمرکز، بیخوابی و کاهش فعالیتهای بدنی میشه.

 اثر اجتماعی: کمتحرکی موقع بازی کردن به مرور آدم رو گوشهگیر، منزوی، کمحوصله و خجالتی میکنه.

بازیهای رایانهای چون خیلی جذابیت دارند، به شدت اعتیادآور هستند. به همین دلیل، اگه فقط یکی دو روز (نه بیشتر) بازی کنید، به راحتی نمیتونید از اونها دل بکنید. برای همین بهترین گزینه حذف کامپیوتر و کنسول تا روز کنکور، یعنی اینکه روزی ۱ ساعت هم بازی نکنید!

  • اگه قرار شد سراغ کامپیوتر نرید، یک وقت پا نشید برید گیمنت یا با گوشی بازی کنید!! البته خدا رو شکر الان میشه گفت که تقریباً گیمنت رفتن از مد افتاده!
  • منظور از بازیهای رایانهای، فقط کامپیوتر و xbox و playstation نیستند و بازیهایی که روی موبایل یا تبلت دارید هم تو این دسته قرار میگیرن و چه بسا اعتیادآورتر هم باشن.
  • خلأ ناشی از حذف این قبیل بازیها رو با تفریحاتی که انجام دادنشون نیاز به تحرک داره مثل پیادهروی یا ورزشهایی مثل فوتبال یا والیبال پر کنین تا علاوه بر سرحال شدن بدن، ذهنتون هم آزاد بشه و کمکم عادت بد پرداختن به بازیهای کامپیوتری از سرتون بیفته.
  • بازیهای رایانهای به علت جالب بودن و قدرت سرگرم کنندگی بالایی که دارند، بسیار اعتیادآور هستند و داوطلبان کنکور با پرداختن به آنها، علاوه بر تلف کردن وقت خود، با کاهش قدرت تمرکز نیز مواجه میشوند که این مسئله تأثیر نامطلوبی چه در بلندمدت و چه در کوتاهمدت دارد و سبب کاهش بازدهی مطالعاتی داوطلبان میشود. به همین علت توصیه میشود حتی الامکان از انجام اینگونه از تفریحات در سال منتهی به کنکور پرهیز گردد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب