image  1398-9-24   4 دقیقه

چرا برای تسلط در تست زنی، حل سؤالات تشریحی هم لازم است؟


چرا برای تسلط در تست زنی، حل سؤالات تشریحی هم لازم است؟ وقتی سؤالهای کنکور تستیه، چرا باید سؤال تشریحی حل کنیم؟ مطالعه تشریحی وقت گیر نیست؟ بهتر نیست فقط تست بزنیم؟ تست کم بزنم خیلی عقب نمیافتم؟ تست زماندار بزنم یا نه؟

خیلی از دانش آموزان فکر می کنن که امتحانات باعث افت تراز آزمون های آزمایشی و عقب ماندن از برنامه ریزی کنکورشان میشه ! در صورتیکه واقعا این فکر اشتباهه . مثلا فکر میکنن اگر در دوران امتحانات در درس دین و زندگی اگه تستی کار نکنند دیگه نمیتونن درصد بالایی بگیرن!

در صورتی این کاملا اشتباهه و در این درس اولین قدم مطالعه تشریحی دقیق و با تمرکز هست. مطالعه با کیفیت کتب درسی مهمترین فاکتور رسیدن به موفقیت در کنکور سراسری هست لذا به هیچ عنوان نباید این تصور را داشته باشید که امتحانات باعث ایجاد وقفه در مطالعه کنکوریتان می شود بلکه واقعیت این است که می توانید در دوران امتحانات به اصطلاح با یک تیر دو تا هدف را بزنید .

اگه فکر میکنید برای تبدیل شدن به یک تستزن قهار، میتوانید ره صدساله رو یک شبه طی کنید! سخت در اشتباهید و برخلاف تصورتون این کار نیازمند اینه که خیلی صبور باشید. متأسفانه برداشت اشتباه خیلی از دانشآموزان، اینه که حل کردن سؤالات تشریحی جزئی از مراحل فهمیدن نیست و فقط باید تست بزنند!

در صورتی که بعد از خوندن کتاب درسی و جزوه، حل کردن نمونه سؤالهای تشریحی، باعث اشراف کامل به درس و آشنایی بیشتر با روشهای مختلف حل سؤال میشه. البته توجه کنید که تستزنی بیشتر از این که به فهمیدن کمک کنه، باعث افزایش مهارت و سرعت میشه و جایگزینی تست به جای سؤال تشریحی، به دلیل داشتن پاسخهای نسبتاً کوتاه تری در مقایسه با سؤالات تشریحی ممکنه نیاز شما رو برای فهمیدن مباحث به طور کامل برطرف نکنه.

از اونجایی که بیشتر فرمولهای تستی، خلاصه شده فرمولها و راه حل های تشریحی هستند، اگه تو حل سؤالات تشریحی مشکل داشته باشید، متوجه خیلی از فرمولها و راه حل های تستی نمیشید و برای تسلط به حل تست و فرمولهای تستی باید اول به حل تشریحی مسلط بشید.
حل سؤال تشریحی در دروس عمومی چندان معنادار نیست و با تست زدن کار آدم راه میافته. اما یادتون باشه که قشنگ سؤال رو تحلیل کنید و جوابهاش رو هم به طور کامل بررسی کنید.
 تک بعدی درس نخونید! همونقدر که تشریحی خوندن برای فهمیدن درس اهمیت داره، تست زدن هم لازمهی قبولی در کنکوره و باید تعادل رو بین مطالعهتشریحی و تستی رعایت کنید.
 اگر وقت داشتید، سؤالهایی رو که تشریحی حل میکنید، با راهحلهای تستی هم حل کنید تا به تستزنی هم مسلط بشید.
 معمولاً بعد از عیده که کفهی تستزنی به صورت زماندار (یعنی هر تست رو نهایتاً تو ۱-۲ دقیقه حل کردن) خیلی سنگینتر از حل کردن تست به صورت عادی یا همون تشریحی میشه.

(میشه گفت که حل تست بدون زمان نوعی حل کردن تشریحیه) پس خیلی نگران نباشید که وقت برای تست زدن کم میارید یا خیلی کند تست میزنید. (البته این به معنی این نیستش که قبل از عید نباید تست زماندار بزنید!)

    داوطلبانی که در حل تشریحی سؤالات توانایی بالایی ندارند، در پاسخدهی به سؤالات جدید و غیرکلیشه ای دچار مشکل خواهند شد. میتوان گفت که صرفاً تستی خوندن مطالب و نداشتن مطالعهی تشریحی، سبب یادگیری ناقص دروس میگردد و با توجه به مفهومی شدن سؤالات کنکور در چند سال اخیر نسبت به گذشته، داوطلبانی که تنها یک راهحل (آن هم به صورت خلاصه و تستی) بلد باشند، در روز کنکور به دردسر میافتند.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب