image 1398-9-17

پیش خوانی و اهمیت آن

پیشخوانی چه تاثیری در یادگیری دارد؟ پیشخوانی چی هست اصلاً !؟ پیشخوانی کردن چه سودی داره؟ با این کار وقتمون هدر نمیره؟ چه جوری پیشخوانی کنم؟ کسی که با شناخت و آگاهی کاری رو انجام بده، نتایج خوبی هم به دست میاره. فرض کنید کار ضروری پیش بیاید و باید به جایی برید که تا حالا اصلاً نرفتید. عاقلانه ترین کار برای اینکه یه وقت گم نشید و وقتتون تلف نشه، اینه که قبل از رفتن، نقشه رو دقیق بررسی کنید و بهترین مسیر رو انتخاب کنید.

پیش خوانی: 
قبل از آنکه درسی را شروع به خواندن کنید یا لوح های فشرده آنرا تماشا کنید، ابتدا پیش خوانی کنید. سعی کنید برای پیش خوانی از این روش استفاده کنید:
* نگاهی سریع و گذرا به متن بیاندازید.
* نکات مهم و کلیدی را پیدا کنید.
* سؤالات و تمرین‌های آخر درس را مرور کنید.
* پاراگراف اول و آخر و خلاصه درس را به شیوه ای گذرا بخوانید.

برای این‌که در خواندن کتاب و مطالعه‌ی آن تمرکز خوبی داشته باشید روش مطالعه‌ی آن را یاد بگیرید. یکی از روش‌هایی که می‌تواند شما را در این امر کمک کند، پیش‌خوانی درس است. در بعضی از مباحث برنامه‌ی راهبردی معمولاً نیاز به پیش‌خوانی وجود دارد. پیش‌خوانی به منظور مطالعه‌ی کامل و دقیق نیست، بلکه نگاهی اجمالی و روزنامه‌وار به متن آن درس قبل از شروع درس توسط معلم است. این کار چند مزیت دارد:

۱- باعث افزایش انگیزه در کلاس می‌شود.

 ۲- باعث یادگیری سریع آن مطالب و هم‌چنین مدیریت کردن زمان و یادآوری آسان می‌شود.

میشه گفت که مطالعه، مثل آدرس پیدا کردنه. هر چقدر با آگاهی بیشتری مطالب رو مطالعه کنید، نکات و مفاهیم رو بهتر یاد میگیرید و خیلی کمتر با معضلی مثل کم آوردن وقت یا عدم ارتباط مناسب مفاهیم روبه رو میشید.

در نهایت میشه اینطوری گفت که پیشخوانی فرآیندیه که باعث شناخت بهتر آدم از مفهوم متن میشه. البته شاید در ابتدا بعضیها فکر کنن که کار مفیدی نیست و وقت تلف کردنه! اما در صورت رعایت روشهای اشاره شده، متوجه میشن که پیشخوانی کردن چقدر مؤثره. 

    پیشخوانی یعنی قبل از اینکه خوندن یک مطلب رو شروع کنید، با یه مطالعهی سطحی، چارچوب کلی متن رو به دست بیارید و بفهمید که هدف اصلی متن چیه تا راحتتر و سریعتر متوجه مطالب بشید. (یک موضوع در مورد پیشخوانی و دوره اینه که پیشخوانی یعنی شما قبل از خوندن یک متن، یک مطالعه سطحی داشته باشید ولی دوره و مرور مربوط به موقعی هست که شما قبلاً یک متن رو خونده باشید و نسبت بهش اشراف نسبی داشته باشید.)
    یکی از روشهای خیلی خوب برای پیشخوانی، مطالعهی روزنامهواره. تو این روش نباید به جزییات توجه کنید و دنبال پیدا کردن نکات خیلی مهم باشید! همینطوری که از اسمش پیداست، مثل خوندن یک روزنامه، باید مطالب رو خیلی سطحی بخونید، طوری که متوجه نکات مهم بشید و بتونید بین مطالب ارتباط برقرار کنید.
    بعد از پیشخوانی، مفهوم اصلی متن رو تو یک یا دو خط بنویسید. این کار خیلی به منظم شدن ذهن کمک میکنه.

    مطالعه هر مطلب بدون داشتن اطلاعات اولیه، دلیل مهمی برای کم آوردن وقت در زمان مطالعه است. در حقیقت کسی که بدون داشتن آگاهی مطالعه را آغاز میکند، در ارتباط دادن مطالب با هم دچار مشکل میشود و به علت نداشتن شناخت صحیحی از موضوع، نمیتواند نکات مهم و مطالب حاشیه ای را از یکدیگر تشخیص دهد. حتی ممکن است با خواندن بیش از حد مطالب غیر ضروری، مانند کسی که با دست و پا زدن، بیشتر درون باتلاق فرو میرود، نتیجه ای معکوس بگیرد و مطالعهی بینتیجه ای داشته باشد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب