ورود به آزمون
image  1399-1-21   6 دقیقه خواندن

مطالعه مبحثی دروس به چه معناست؟ - کنکور


مبحثی خواندن دروس به این معنیه که به جای خوندن درس به درس کتاب، یک مبحث مشخص رو مطالعه کنید. مثلاً در درس ادبیات فقط مبحث قرابت معنایی رو مطالعه و تست زنی کنید.

 

زمان مناسب برای خواندن مبحثی برخی دروس بستگی به برنامه ی درسی شما و میزان مطالعه و تسلط شما روی دروس داره و ما نمیتونیم به طور کلی زمان مشخصی برای شروع مبحثی خوندن بهتون بگیم ولی در دوران جمع بندی مبحثی خواندن خیلی بهتون کمک میکنه که افزایش درصد قابل ملاحضه ای داشته باشید.

 

سه درس عمومی، ادبیات و عربی و زبان انگلیسی مبحثی خواندنشون به شدت توصیه میشه. اگر شما در هر کدوم از این دروس ضعیف هستید و یا دیر شروع به درس خواندن کردید و وقت زیادی ندارید، میتونید بین این مباحث، اونی که براتون راحت تره رو انتخاب کنید و یا هوشمندانه عمل کنید و مبحثی که بودجه بندی بالاتری داره رو به صورت فشرده و با کمک ویدیوهای آموزشی هدف یاد بگیرید و با کتاب های مبحثی کنکور، تستش رو بزنید، بودجه بندی کامل دروس عمومی و اختصاصیم، توی سایت براتون قرار دادیم و با مطالعش میتونید متوجه بشید که کدوم مباحث اهمیت بیشتری دارند.

 

- درس ادبیات از چند بخش کلی لغت و املا، آرایه ادبی، قرابت معنایی و دستور زبان تشکیل میشه البته مبحث تاریخ ادبیات هم برای نظام قدیم ها مطرح هستش ولی برای نظام جدید فقط یک سوال در کنکور داره، پاسخ دادن به تست های چالشی مبحث آرایه های ادبی و قرابت معنایی تنها با مطالعه و مرور کتاب امکان پذیر نیست و نیاز به تمرین زیادی دارد و در دوران جمع بندی بهتره این تمرین به صورت مبحثی انجام بشه، از بین این بخش ها، قرابت معنایی با داشتن 9 سوال بیشترین اهمیت رو داره و البته بخش آرایه های ادبی و زبان فارسی مجموعاً باهم 9سوال در کنکور دارند و شما با تهیه ی ویدیوی  آموزشی هدف با عنوان ادبیات فارسی- قرابت معنایی و ادبیات فارسی- آرایه ادبی و زبان فارسی به بهترین شکل میتونید در این 2 بخش مهم و سوال خیز موفق بشید.

 

- درس زبان انگلیسی از چهار بخش واژگان، گرامر، کلوز تست و درک مطلب تشکیل میشه که در واقع در مطالعه ی مبحثی شما با سه مبحث لغت، گرامر و متن سر و کار دارید و مطالعه ی مبحثی برای افزایش درصد این درس به شدت بهتون کمک میکنه.

 

- درس عربی هم از سه بخش قواعد،درک مطلب و ترجمه تشکیل میشه و بهتره که شما مرور و تست زنی این سه مبحث رو جدا جدا، زمان جمع بندیتون انجام بدید.

 

- درس دینی هم میتونید به صورت مبحثی مطالعه کنید، به این صورت که در جمع بندی قسمت آیات و روایات رو به تنهایی مطالعه کنید و ارتباط آیات سه سال رو باهم پیدا کنید و با کتاب های مبحثی آیات دینی، تست بزنید.

 

-در دروس اختصاصی خواندن مبحثی ریاضی از واجبـــــــــاته، نه فقط در زمان جمع بندی بلکه بهتره که از ابتدای مطالعتون ریاضی رو به صورت مبحثی بخونید، به این علت که یه سری مباحث توی دهم و یازدهم و دوازهم عیناً تکرار میشن که هر کدوم قبلیارو کامل تر میکنن، پس شما باید پایه ی اون مبحث رو بلد باشید تا درس جدید رو یاد بگیرید. خیلی از داوطلبای دوازدهمی فقط به علت داشتن پایه ی ضعیف نمیتونن تست های ریاضی رو بزنند.

 

- درس شیمی هم بهتره در زمان جمع بندی به صورت مبحثی خونده بشه، شیمی از دو قسمت کلی مفاهیم حفظی و مسائل تشکیل میشه. حتی اگر وقت کم آوردید، حداقل یک بار این دو مبحث رو به صورت جدا جدا مطالعه و تست زنی کنید.

 

- درس زیست، از جمله دروسی هست که به شدت ازش سوالات ترکیبی مطرح میشه. ساده ترین کار برای مطالعه ی مبحثیش اینه که هنگام مطالعه ی زیست، تمام مباحث جانوری و گیاهی رو به صورت منسجم و جدا جدا مطالعه کنید.

 

یعنی وقتی مباحث زیست گیاهی سال دهم رو مطالعه کردید بعدش مباحث گیاهی و مرتبط سال یازدهم و دوازدهم رو مطالعه کنید.

 

 کار دیگه ای که برای مطالعه ی مبحثی زیست بهتره انجام بدید، یه مقدار سخت تره، به این صورته که هنگام مطالعه ی زیست، کتاب هر 3 سال رو کنار خودتون داشته باشید و بعد از خوندن مفهومیِ هر پارگراف عمیقاً به این فکر کنید که با کدوم یک از فصل های دیگه کتاب های زیستون میتونه ترکیب بشه و یا چه ارتباطی با مطالب مطالعه شده ی گذشتتون داره و چیزی که به ذهنتون میرسه رو حتماً یادداشت کنید.

 

تمامی مباحث مهمن ولی به فصل گوارش، قلب، هورمون ها، تنفس سلولی، چرخه کالوین و چرخه ی کربس در ترکیبی خوندن توجه بیشتری داشته باشید.

 

- درس علوم و فنون ادبی 1و 2و 3، از سه بخش کلی تاریخ ادبیات و سبک شناسی، موسیقی شعر و زیبایی شناسی تشکیل شده که برای مطالعه ی مبحثی، لازمه که برای مثال بعد خواندن بخش ادبیات و سبک شناسی علوم و فنون دهم، همون بخش رو در علوم و فنون یازدهم و دوازدهم، هم مطالعه کنید و تست بزنید.

 

- درس اقتصاد از دو بخش مسائل و مفاهیم حفظی تشکیل شده که به صورت جداگانه در زمان جمع بندی این دو بخش رو میتوانید مطالعه کنید تا تمامی مسائل و مفاهیم حفظی منسجم تر توی ذهنتون ثبت بشن و در تست زنی به تسلط بیشتری برسید.

 

داوطلبای گرامی کنکور، اگر سوالی راجب مبحثی خوندن درسای تخصصیتون دارید و یا احساس میکنید درس تخصصی دیگه ای رو بهتره به صورت مبحثی بخونید، ولی شیوه ی مطالعَش رو بلد نیستید، حتما از ما بپرسید تا راهنماییتون کنیم.

 

در آخر اینکه همیشه به خودتون بگید:

 

مــــــن برای برنـــــــــده شدن آفریــــــده شدم و باید توی ماراتون کنـــــــــکورم برنـــــــــــــــده بشم.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب