image 1398-10-2

مطالعه کتابهای مبحثی بهتره یا کتابهایی که درس به درس هستن؟

هر کتابی به درد همه نمیخورد درست است؟ نکند شما هم دنبال کتاب های رتبه های خوب کنکور بودید که همان هارا بخوانید؟ خواهشا این اشتباه را تکرار نکنید! مطالعه کتابهای مبحثی بهتره یا کتابهایی که درس به درس هستن؟ یه سری درسها مثل ادبیات رو درس به درس بخونیم یا مبحثی؟ مباحثی که تستش رو نمیزنم چرا بخونم؟ بهتر نیست قسمتهای مهم هر درس رو بخونم؟

بودجه بندی سؤالهای کنکور تو چند سال اخیر برای هر درس باعث شده علاوه بر تدریس فصل به فصل هر درس و کتابهایی که به این منظور تهیه شده بودن روش دیگهای با عنوان تدریس مبحثی به وجود بیاد که مخاطب زیادی هم پیدا کرده و کتابهای مختلفی هم تو بازار به این شکل به چشم میخوره. از طرف دیگه باید به این موضوع اینگونه نگاه کرد که آیا مطالعه به این سبک باعث یادگیری بهتر مطالب میشه یا اینکه با چیزی که تو مدرسه تدریس میشه، دوگانگی ایجاد میکنه یا نه؟

    اول از همه باید ببینید که تو مدرسه و آموزشگاه معلمتون چه جوری درس میده، چون اگه شما مبحثی بخونید، معلمتون درس به درس جلو بره، وضعیت خیلی آشفته میشه.
    درسته که بودجهبندی هر درس تقریباً مشخصه ولی بازهم هیچ چیزی معلوم نیست و ممکنه روز کنکور درست از اون قسمتهایی که خونده بودید هیچی تست نیاد یا حتی بدتر، اینکه تست بیادش ولی اونقدر سخت باشن که نتونید هیچکدومشون رو جواب بدید و از بقیهی قسمتها تستهای راحتی بیاد و اینطوری میشه که فقط حسرت میخورید که چرا موقع مطالعه، همهی جوانب رو در نظر نگرفته بودید.
    مبحثی خوندن هم فواید خاص خودش رو داره و باعث میشه که وقت آدم صرف خوندن همهی مطالب نشه، اما اگه اول سال هستید، بهتره اولویتتون مطالعهی فصلبهفصل باشه و در کنار این مدل خوندن، یک یا دو مبحث رو هم کمکم بخونید تا مهارتتون به تدریج زیاد بشه. ولی اگه فرصت زیادی تا کنکور باقی نمونده یا اینکه خیلی درستو حسابی درس نخوندهاید و کلی از مباحث عقب افتادهاید، میتونید زمان بیشتری رو نسبت به سایرین به مطالعهی مبحثی دروس اختصاص بدید.
    موقع انتخاب مباحث و کتابهای مبحثی به این نکته توجه کنین که بعضی مباحث هر درس راحتتر از بقیه هستند و علاوه بر راحت بودن، سؤالاتی که ازشون تو کنکور طرح میشه، نسبتاً زیاده و شما هم اول باید این مباحث رو جمع کنین و بعد به سراغ خوندن مباحث سختتر برید.

    مطالعه مبحث محور از جهاتی خوب و از جهاتی بد است. تمرکز کردن روی قسمتی خاص درست است که تا حدی سبب اطمینان خاطر در پاسخگویی به سوالات آن بخش میشود اما از طرفی نیز باعث بیتوجهی به سایر مطالب نیز میشود. به همین دلیل بهتر است داوطلبان در اوایل سال تحصیلی وقت کمتری به این نوع مطالعه اختصاص دهند و به تدریج و با نزدیک شدن به کنکور سهم این مدل از مطالعه، بیشتر شود.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب