ورود به آزمون
عادت های غلط در مطالعه  1398-9-17   4 دقیقه

عادت های غلط در مطالعه


عادت های غلط در مطالعه کدام اند؟چه جوری درس بخونم بهتره؟ عیبی داره موقع درس خوندن آهنگ گوش کنم؟ چرا میگن موقع درس خوندن، نباید دراز کشید؟

گاهی اوقات ممکن است در مدت زمان خیلی کوتاهی آن چه را که مطالعه کرده ایم، فراموش کنیم. اما یکی از مهم ترین و متداول ترین دلایل این اتفاقات وجود عادت های غلط در مطالعه است. به خصوص این که بسیاری از افراد متوجه این اشتباهات نیستند و از آن ها بی خبرند!

عادت های غلط در مطالعه باعث کاهش شدید کیفیت و بهره وری  مطالعه می شود. برای کسب یک رتبه خوب، فقط زیاد بودن ساعت مطالعه کافی نیست و باید خوب هم درس بخونید.

برخی دانش آموزان بدون این که خود متوجه باشند با عادتهای غلطشان مانع افزایش بهره وری خود در زمان مطالعه می شوند و به اشتباه هوش و حافظه خود را مقصر اصلی معرفی می کنند.

شاید شما نیز بدون این که خود متوجه باشید یکی از دانش آموزانی باشید که ناخودآگاه مرتکب یکی از اشتباهات زیر می شوید ، ولی فکر می کنید که اشکال از هوش و حافظه شماست. برای پی بردن به معمولی ترین اشتباهاتی که دانش آموزان مرتکب آن می شوند به برخی از عادت های غلط در هنگام مطالعه نگاهی بیندازید.

 

قدم اول برای خوب درس خوندن، تمرکز داشتن موقع مطالعه است و بهترین راه برای افزایش تمرکز، پرهیز از کارهاییه که باعث از بین رفتن تمرکز میشن. مثل:

 

_دراز کشیدن موقع درس خوندن. چون دراز کشیدن باعث کسل شدن و سنگین شدن چشمها و در نهایت خوابیدن میشه.

_راه رفتن موقع درس خوندن. موقع راه رفتن همه کاری میشه کرد به جز تمرکز کردن برای درس خوندن! حتی بعضی از بچهها که راه میرفتند و درس میخوندند با میز و صندلی برخورد کردن و دچار مصدومیت شدن!!

_موبایل! هر چقدر هم خودتون رو کنترل کنید، دم دست بودن موبایل موقع مطالعه، باعث پرت شدن حواس آدم میشه.

_رعایت نکردن فاصله بین چشم و کتاب. فاصله مناسب چشم از کتاب و جزوه ۲۵ سانتیمتر باشه و کم و زیاد شدن اون باعث خستگی چشم یا حتی ضعیف شدن اون میشه.

    برای داشتن مطالعه ای با کیفیت، موقعی که خسته اید، چند دقیقه استراحت کنید و وقتی که سرحال شدید، دوباره درس خوندن رو شروع کنید.
    یک سری از کارها مثل پاکنویس کردن، قاتل زمان هستند. تا جایی که میتونید از کلاس به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و جزوهای مناسب در موقع تدریس معلم درست کنید که نیازی به دوبارهنویسی و پاکنویس کردن نداشته باشید.
    رابطه آهنگ (حتی از نوع بدون کلام) با تمرکز، مثل رابطه سنگ با شیشه است. موقع درس خوندن از این عادت ناپسند دوری کنید تا حواستون کامل به درسی که میخونید باشه.
    از اونجایی که پیشگیری، بهترین درمانه، موبایل رو در دورترین جای ممکن بذارید و بعد از تموم شدن درس، به گشت و گذار تو شبکه های مجازی و پیگیری اخبار روز دنیا بپردازید.

    شکل گیری یک عادت جدید کار دشواری است، ولی ترک یک عادت قدیمی دشوارتر است.
    روشهای نادرستی که طی چندین سال توسط دانشآموزان برای مطالعه کردن به عادت تبدیل شده است هم، از این قضیه مستثنی نیستند و تغییر دادن آنها به حدود یک تا دو هفته زمان نیاز دارد.

یک یا دو هفتهای که اگر چه ممکن است سبب کاهش زمان مطالعه هم شود، اما پس از آن دانشآموزان از مطالعهای به مراتب باکیفیتتر بهرهمند خواهند شد. البته ممکن است افرادی علیرغم داشتن عادات غلطی در مطالعه، نتایج خوبی کسب کنند، اما در هر حال این نمیتواند مثال نقضی بر موارد مطرح شده باشد و حتی ممکن است که با تغیر عادات غلط این دسته از افراد به نتایج خارق العادهای دست یابند.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب