ورود به آزمون
شروع برای کنکور از مهرماه  1398-9-10   5 دقیقه

شروع برای کنکور از مهرماه


همه میدانیم که همیشه شروع هر کاری سخت ترین قسمت آن است . عوامل مخلتفی برای یک شروع خوب و با هدف موثرند و توجه به هرکدام از این عوامل می تواند مسیر معمولی ، خوب یا عالی و به تبع آن کسب نتیجه متفاوتی را برای شما رقم بزند.

عواملی مانند هدف گذاری دقیق ، زمان شروع ، برنامه حرکت و دیدگاه شما از آینده . اگر هنوز شروع نکردید و با علم به اینکه زمان شما از آخرین روز امتحانات یازدهم شروع شده است، به هر دلیلی می خواهید از مهرماه استارت بزنید باید چند نکته مهم را در ذهن خود هک کنید.

شما برای رسیدن به هدف خود ، به شرط داشتن پشتکار و برنامه مستمر ، هنوز زمان کافی دارید تا حداقل سه دور تمام دروس را دوره کنید و تست بزنید. اين گروه از کنکوري‌ها بايد بپذيرند که از ساير رقباي خود که دو يا سه ماهي زودتر شروع کرده‌اند عقب‌ترند و بايد جديت بيشتري داشته باشند ؛

اما در عين حال مي‌توانند مطمئن باشند که هنوز دير نشده است و مي توان با  يک برنامه دقيق و منظم به هدف رسيد. براي داشتن يک برنامه منظم و اصولي، حتماً بايد به موارد زير دقت کنيد و حتي يک مورد را نيز از قلم نيندازيد :

 

هدفمند و آرام حرکت کنید

 

قابل درک است که می خواهید به سرعت پیشرفت کنید و جبران زمانی را که از دست داده اید را داشته باشید، اما همیشه در ذهنتان تکرار کنید که مدیریت زمان به معنی عجله کردن نیست . هدف یعنی اینکه بدانیم کجا هستیم، کجا می رویم و با چه وسیله ای می رویم.

این رمز موفقیت شماست . ابتدا باید بدانید به کجا می خواهید بروید تا بتوانید مسیر و روشی را برای رسیدن به آن انتخاب کنید.

قبل از هر چیز پیشنهاد میکنم هدف گذاری به روش بچه های کلوپ هدف را با کلیک اینجا بخوانید.

حال که تعیین هدف کردید ، نیاز به ابزار مناسب دارید. قبل از شروع حرکت اندکی تامل کنید. ابزار موفقیت شما ، برنامه ریزی ،  منابع کمک آموزشی متناسب با سطح شما ، آزمون آزمایشی مناسب برای عیار سنجی حرکت شما و در نهایت ایمان است .

 

اطلاعات مورد نیاز :

 

اصول برنامه ریزی

منبع کمک آموزشی مناسب برای شما کدام است ؟

چرا باید آزمون آزمایشی بدهم ؟

 

نکات مهم برای شروع در مهر ماه

 

چطور هم برای مدرسه بخوانم هم برای کنکور؟

 

فرض کنید دانش آموزی دوشنبه در مدرسه ادبیات، فیزیک، شیمی دارد و از ابتدای مهرماه تا اولین آزمون آزمایشی مبحثی معمولا  سه هفته فرصت باقی است. شما باید یک تعادل بین دروس مدرسه و آزمون های آزمایشی خود ایجاد کنید.

فراموش نکنید راز موفقیت شما در سال کنکور انعطاف پذیری و ایجاد تغییر بر اساس شرایط است .

حال برنامه ریزی این دانش آموز برای دوشنبه چه خاصیتی باید داشته باشد؟

 

تمام مباحث موجود در بودجه بندی آزمون را تقسیم بر تعداد هفته ها تا آزمون بکنید! بنابراین روز دوشنبه دانش آموز باید یک سوم همه مباحث ادبیات ، فیزیک و شیمی مطرح شده در آزمون را بخواند!

با توجه به اینکه برنامه یک آزمون آزمایشی استاندارد  همیشه یک گام عقب تر از برنامه مجاز در پیشروی دروس در آموزش و پرورش است ، در نتیجه با این کار شما در حال مطالعه دروس مدرسه هم هستید .

در ضمن به دلیل پیشروی بر اساس برنامه استاندارد آزمون آزمایشی خود ، دروس وابسته از مباحث پایه را هم می خوانید . این نظم مسلط بر برنامه می تواند شما را به نتیجه بسیار نزدیک کند.

 

حال فواید این روش چیست؟

 

درس هر روز را همان روز میخوانید! این یک فایده مهم دیگر نیز دارد که اگر دبیر هفته بعد قصد امتحان گرفتن داشته باشد! شما همان مبحث را طبق سیستم بالا که در صفر تا صد دو بار مرور کرده اید و این عالیست .

در نظر داشته باشید اگر تابستان خوبی را پشت سر نگذاشته اید، اگر شما برای اولین آزمون آزمایشی خودتان در طول سال استارت بزنید و قول بدهید که مباحث آزمون هارا در فرجه جمع بکنید موفقیت در انتظار شماست .

 

در حد امکان تک منبعی باشید

 

انتخاب منبع درست در سال کنکور بسیار مهم است. همه ما در برنامه ریزی بر اساس توان و امکاناتمان پیش بینی هایی انجام می دهیم که معمولا به دلایل محیطی امکان اتمام برنامه را نداریم. انتخاب منابع مناسب می تواند بسیار راهگشا باشد.

در نظر داشته باشید انتخاب کتاب های جامع و قابل اتکا برای زنگ های مطالعاتی به شکلی که نیاز نباشد از چندین منبع استفاده کنیم بسیار مهم است. از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که  زمان هایی در روز به شکل نامحسوس از دست می روند.

زمان هایی در زنگ های تفریح، در تردد ها و مسیر، در قدم زدن های در منزل و ... اگر روزی 20 دقیقه از زمان های سوخته خود را از امروز به کار بگیریم، 100 ساعت مطالعاتی تا کنکور را بدون هیچ فشاری به خود هدیه داده اید و 100 ساعت از رقبای خود پیشی گرفته اید.

انتخاب منابع مناسب نیز همانند پایبندی به آزمون نظم ارزشمندی به برنامه هایتان می دهد.

 

تفریحات  را محدود کنید

 

از همین امروز تفریحات خود را محدود کنید. اگر به نحو اعتیاد‌آوری به اینترنت، بازی های کامپیوتری، موبایل، تلویزیون، تفریح و گردش با دوستان و … عادت کرده‌اید، از همین امروز دست به کار شوید و به فکر تغییر رویه باشید .

زمان به اندازه کافی برای موفقیت دارید ولی وقتی برای تلف کردن وجود ندارد و باید از تمام قوا استفاده کنید.

 

زمان خواب خود را اصلاح کنید

 

عده‌ای از جوانان و نوجوانان عادت دارند که در تابستان، شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانند و روز بعد نزدیک ظهر از خواب بیدار شوند. این دسته از افراد در مهرماه، ساعت بیداری و خواب خود را بسختی با ساعات مدرسه  تطبیق می‌دهند.

اگر شما نیز جزو همین دسته از  افراد هستید، حتماً شب ها زودتر بخوابید و صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید. صبح‌ها زمان خوبی برای مطالعه درس‌هاست و ذهن شما آمادگی بیشتری برای کسب اطلاعات دارد؛ پس بهتر است که این فرصت خوب را از دست ندهید.

 

صبحانه با برنامه منظم غذایی داشته باشید

 

صبحانه به طور کلی مهم ترین وعده غذایی محسوب می شود و نه تنها مواد مغذی مورد نیاز بدن در طول روز را از قبیل پروتئین ها، فیبر، کلسیم و کربوهیدرات تامین می کند، بلکه عملکرد درسی دانش آموزان را نیز تا حد بسیار بالایی بهبود می بخشد.

بررسی ها نشان می دهد صبحانه خوردن دانش آموزان، عملکرد شناختی و نمرات امتحانات آنها را بخصوص در نوجوانان تا حد زیادی بالا می برد.

 

فریب تبلیغات را نخورید

 

متاسفانه کنکور برای عده‌ای فرصتی مناسب برای کسب درآمدهایی نجومی شده است. این افراد از بی‌تجربگی و علاقه بسیار داوطلبان برای قبولی در یک رشته خوب سوء‌استفاده می‌کنند و با شعارهایی رنگین و جذاب به شکار داوطلبان می‌روند.

عده‌ای می‌گویند که به کمک ما می‌توانید بدون داشتن دانش و سواد، و فقط براساس مهندسی معکوس، به تست‌ها پاسخ صحیح دهید. عده‌ای دیگر می‌گویند که با حضور در کلاس آنها به بیش از ۹۰ درصد سؤال‌های درس‌ها پاسخ خواهید داد،

و عده‌ای اعلام می‌کنند که در کتاب آنها بیش از ۸۰ درصد سؤال‌های آزمون سراسری سال جدید پیش بینی شده است .

 

اگر حرف این افراد صحیح باشد، باید تمامی رتبه‌های برتر آزمون سراسری از کلاس آنها عبور کرده، کتاب‌های آنها را خوانده یا با شیوه های عجیب و غریب آنها به موفقیت رسیده باشند؛ در حالی که واقعیت جز این است و اکثر قریب به اتفاق داوطلبان رتبه های تک رقمی آزمون سراسری از هیچ کلاسی جز کلاس‌های مدرسه بهره نبرده اند و یا اگر معلم خصوصی داشته‌اند، در حد یک درس آن هم برای تقویت پایه‌ای خود در آن درس بوده است.

ضمناً تمامی آنها علام می‌کنند که برای موفقیت در آزمون سراسری در درجه اول باید به خود کتاب درسی اتکا نمود و در مرحله بعد می‌توان از تست‌های آزمون سراسری سال‌های گذشته بهره برد یا از  کتاب‌های کمک آموزشی خوب که دبیران مجرب  معرفی می‌کنند، استفاده کرد؛

به عبارت دیگر،  هیچ یک از آنها به دنبال قرص یا آمپولی  برای پاسخگویی به سؤال‌های کنکور نبوده‌اند؛ بلکه به‌سختی زحمت کشیده و درس خوانده‌اند تا طعم موفقیت را چشیده‌اند.

شما نیز به دنبال بیراهه و یا پیدا کردن راهی آسان برای رسیدن به مقصود خود نباشید؛ راهی که فقط جیب‌های عده‌ای را پر پول و وقت ارزشمند شما را حرام می‌کند.

 

حواستان فقط به درس باشد

 

در کلاس نشسته‌اید و به معلم نگاه می‌کنید، اما در حقیقت مصداق شعر «من در میان جمع و دلم جای دیگر است» هستید. چنین حضوری در کلاس درس هیچ فایده­ای ندارد؛ اما اگر با شش دانگ حواستان در سر کلاس حضور داشته باشید و گوش دل به سخنان  معلمتان  بسپارید، می‌توانید ساعت حضور در کلاس را نیز جزوی از ساعت مطالعاتی خود بدانید.

مطمین باشید که در این صورت، بخش قابل توجهی از بار مطالعاتی شما در خانه کاسته خواهد شد؛ چون مطلب را در کلاس فهمیده‌اید و حالا فقط لازم است  که به تثبیت مطالب آموخته شده در ذهن خود بپردازید؛

اما اگر در کلاس دقت لازم را نداشته باشید، باید حداقل دو برابر ۸۰  یا ۹۰ دقیقه زمان کلاس وقت بگذارید تا بفهمید که موضوع درس چیست، و بدون اغراق، کار شما در منزل چندین برابر خواهد شد و تازه کیفیت لازم را هم نخواهد داشت.

 

در کلاس حضور داشته باشید

 

حضور نداشتن سر کلاس درس، شما را از درس و کلاس عقب خواهد انداخت. نگویید که از شاگردان حاضر در کلاس خواهم پرسید و خودم مطالعه می‌کنم. تجربه نشان داده است که معلم‌ها در سر کلاس درس با بیان نکات ظریف و استفاده از شگردهای مختلف، چیزی را می‌آموزند که سایر دانش‌آموزان نمی‌توانند به شما منتقل کنند و خودتان هم با کتاب درسی نمی‌توانید به آن نکات پی ببرید؛ پس تا حد امکان از غیبت کردن در کلاس بپرهیزید.

 

یادداشت برداری و خلاصه نویسی‌ها را از همین حالا شروع کنید

 

درست است که خلاصه کردن و یادداشت‌برداری، زمانی از وقت شما را به خود اختصاص می­دهد، اما  این خلاصه‌برداری­‌ها و یادداشت کردن نکات مهم یا نکاتی که شما فراموش می‌کنید، بخصوص در یک ماه آخر، بسیار کاربردی است؛

چرا که در روزهای نزدیک به کنکور فرصتی برای مرور کل کتاب‌ها نیست، ولی این یادداشت‌ها و حاشیه‌نویسی‌ها می‌تواند خوانده‌های شما را دوباره به خاطرتان بیاورد؛ پس از همین مهرماه وقتی درسی را مطالعه می‌کنید، از «های‌لایت» کردن نکته‌های مهم، حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری غفلت نکنید؛

زیرا این کار باید به‌ مرور و همزمان با مطالعه دروس انجام گیرد.

 

پنج شنبه و جمعه را خیلی جدی بگیرید

 

چهارشنبه بعد از ظهر که به خانه می‌آیید، به امید دو روز تعطیل آخر هفته به استراحت و گردش می‌پردازید. پنج شنبه هم همچنان چشم امید به جمعه بسته‌اید و خیلی جدی وقت نمی‌گذارید، و چون پنج شنبه تا دیروقت بیدار می­مانید، صبح جمعه نیز دیر از خواب برمی‌خیزید و تا به خودتان بیایید، می‌شود غروب جمعه که بی‌حوصله و خسته هستید و اگر خیلی هنر کنید، تمرین‌هایتان را حل می‌کنید و نگاهی گذرا به درس‌های فردایتان می‌اندازید و در طی هفته هم که فقط می‌رسید درس روز بعد را مطالعه کنید.

 

برای همین، وقت لازم را  برای مطالعه درس‌های پایه یا تست زدن پیدا نمی‌کنید؛ در حالی که اگر هیچ روزی به امید روز دیگر درس خواندن را رها نکنید و حداقل یک نیم روز پنج شبه و کل جمعه را (یا برعکس) با جدیت صرف مطالعه و درس خواندن کنید، می‌توانید بدون عذاب وجدان، هم به تفریح و استراحتتان بپردازید و هم وقت لازم را برای مطالعه دروس پایه و تست زدن داشته باشید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب