ورود به آزمون
روش های مطالعه ، روش خواندن اجمالى  1398-9-10   3 دقیقه

روش های مطالعه ، روش خواندن اجمالى


در روش های مطالعه ، روش خواندن اجمالى مبتنى است بر يک بررسی سريع از نکات اساسى با صرف‌نظر کردن از جزئيات میحث . در اين روش مطالعه، در جستجوى نکات کليدى دربارهٔ مواد و ساختمان مطالب و نظر و سبک تالیف باشيد.

هم‌چنين، براى افزايش ميزان علاقهٔ خود نسبت به مطالب به طرح سؤالاتى در مورد مطالب خواندنى بپردازيد. در این روش مطالعه شما با سبک تالیف ، ساختار محتوا ، سنگینی یا راحتی مبحث مورد مطالعه ، تخمین زمان مطالعه بر اساس سرعت خود و یک مدل مشخص در نیازسنجی خود و برنامه ریزی هدف مند دست میابید . 

 

فواید خواندن اجمالی


 - کارآمدی بیشتر ، از راه تخمین زدن اهمیت مطالب و طرح ریزی یک روش مناسب مطالعه.

 - بودجه بندی واقعی تر از زمان، از طریق کشف حجم و دشواری مطالب.

 - افزایش میزان درک مطالب و نگه داری آنها در حافظه، از راه کسب یک نظر اجمالی از تمام مطالب، پیش از خواندن جزئیات.

-  افزایش میزان دقت و تمرکز حواس، از طریق برانگیختن میزان علاقه.

 

مراحل خواندن اجمالی


1 - کشف مفهوم اصلی : دانش آموز باید پیش از مطالعه کتاب ، به کشف قسمت هاي اصلی کتاب و همچنین اندیشه هاي مهم آن بپردازید. برای این کار ، باید بتوانید ، یک جمله درباره هر تیتر یا مقدمه هر بخش از منبع مورد مطالعه خود بنویسید . 


2 -تعیین اهداف مشخص از مطالعه : براي کسب یک برداشت کلی یا به دنبال جزئیات هستید ، براي امتحان یا سرگرمی ! چه میزان از جزئیات برایتان مهم است ؟ آیا صرفا می خواهید دانش خود را ارتقا دهید یا برای یک آزمون مهم می خوانید ؟  

شکل ها، نقشه ها، جدول ها: آیا اینها، به روشن ساختن مطالب اصلی، نکات مهم و جزئیات، کمک می کنند؟


3 - تخمین دشواري مطلب و زمان مطالعه : تخمین زدن با برآوردی واقع بینانه از مقدار زمان لازم براي مطالعه کتاب و میزان دشواري کتاب .


4 -طرح سوال : بعد از مطالعه یک فصل ، معین کنید که چه اطلاعاتی کم دارید.  بخش های اصلی مبحث کدامند ؟هدف من از مطالعه چیست ؟ آیا نیاز دارم به مطالعه انتقادی و کنجکاوانه ادامه دهم ؟ طرح این گونه سوالات ، از طریق کنجکاوي ، تمرکز حواس و دقت شما را افزایش داده و رضایت حاصل از پاسخگویی به سوالات ، مدت نگهداري مطالب را در حافظه طولانی می کند . سؤالات اغلب به هنگام مطالعه يا پس از پايان مطالعه به ذهن مى‌رسند.

ولى شما سعى مى‌کنيد سؤالات خود را پيش از مطالعه و به هنگام خواندن اجمالى کتاب شروع کنيد.

 

پیشنهاد استفاده از راهنما هنگام مطالعه اجمالی

 

یکی از شیوه‌های برقراری تمرکز حواس، استفاده از یک راهنما، چون انگشت سبابه، مداد و... به هنگام مطالعه است؛ زیرا استفاده از یک راهنما هنگام مطالعه، باعث تمرکز حواس بهتر، عادت به روان خواندن، جلوگیری از برگشت برای دوباره خواندن و اتلاف وقت و جلوگیری از خستگی چشم و ذهن می‌شود.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب