ورود به آزمون
روش مطالعه ادبیات کنکور با آزمون مبحثی هدف  1398-9-10   5 دقیقه

روش مطالعه ادبیات کنکور با آزمون مبحثی هدف


روش مطالعه ادبیات کنکور  با آزمون مبحثی هدف ، به عنوان تنها درس عمومی با ضریب چهار در دفترچه ، بسیار مهم است ، درس ادبیات و زبان فارسی در کنکور سراسری اولین درس دفترچه عمومی با  ۲۵ تست سرنوشت ساز است .

مدت زمان پاسخ گویی به سوالات این درس ۱۸ دقیقه است، یا به تفسیر دیگر هر تست ادبیات را باید در 43 ثانیه به پاسخ برسانید. علت اهمیت این درس به غیر از ضریب بالا در میان دروس عمومی، جایگاه پاسخگویی آن به عنوان اولین درس کنکور است .

قطعا اگر از عهده اولین درس به خوبی بر آیید ، انرژی و امید بسیاری به شما در ادامه آزمون تزریق خواهد شد .  متاسفانه بر خلاف تصور ، بیش از 80 درصد داوطلبان در کنکورهای گذشته درصد زیر 50 از این درس کسب کرده اند، پس بدانید که ادبیات یک فرصت طلایی برای رسیدن به هدف شماست.


روش مطالعه ادبیات کنکور  با آزمون مبحثی هدف

 

با توجه به مدل طراحی تست در این درس و بودجه بندی آن ، پیشنهاد می کنیم بر خلاف دین و زندگی یا زبان در کنکور، ادبیات را به صورت مبحثی مطالعه کنید . در واقع وقتی در آزمون کنکور ادبیات را به صورت مبحثی آزمون می دهیم، بهتر است خودمان ادبیات کنکور را مبحثی بخوانیم !

مباحثی که در کنکور به خود تست هایی را اختصاص می دهند ، به شرح زیر است : 

 

روش مطالعه املا و واژگان کنکور با آزمون مبحثی هدف
 6 تست ( 24 درصد ادبیات کنکور )


این بخش به تنهایی با اختصاص دادن حدود شش سوال به خود، 24 درصد ادبیات شما را تضمین میکند . جالب است بدانید بر اساس آمار اگر صرفا به تست های املا و واژگان پاسخ درست بدهید از حدود 60درصد داوطلبان پیشی می گیرید!

از محاسن این مبحث عدم وابستگی به تدریس معلم است. شما می توانید خودتان صرفا با مطالعه منبع مناسب و دوره اصولی ، از عهده بخش  املا واژگان کنکور برآیید.  یادگیری لغات داخل متن دروس بسیار کلیدی و مهم است.

ابتدا برای یادگیری لغات جعبه‌های لایتنر را توصیه می کنم . تأکید میکنم که جعبه لایتنر از قدرتمندترین ابزار‌های یادگیری لغات است. هم‌چنین می‌توانید با مطالعه‌ی روزانه‌ی واژگان ، در زمان های کوتاه ، خود را تقویت کنید.

اگر می خواهیدسوالات کنکور این بخش را که از سطر به سطر کتاب درسی طرح می شود به راحتی پاسخ دهید ، به شما پیشنهاد می کنم ، از کتاب های معروف بازار مثل واژگان کلک معلم ، الگو و یا مهروماه استفاده کنید .
اگر روزانه حداقل نیم‌ساعت را به یادگیری لغات اختصاص دهید به‌تدریج نقاط ضعف و قوت‌تان در درس‌ها مشخص می‌شود. هم‌چنین دیگر هراسی از لغات نخواهید داشت و می‌توانید به‌راحتی سؤال‌های لغت را پاسخ دهید.

دقت کنید از شنبه تا پنج‌شنبه ۶ روز فرصت است. اگر آن را به دو بازه‌ی سه‌روزه تقسیم کنید می‌توانید با یک برنامه‌ریزی ساده هر سه درس ادبیات، عربی و زبان انگلیسی را مطالعه کنید و در بازه‌ی سه‌روزه‌ی دیگر نیز آن‌ها را مرور یا تکمیل کنید.

روز جمعه می‌تواند فرصتی برای جبران باشد و به بررسی بیش‌تر در درسی که مشکل دارید بپردازید و لغات آن را بیش‌تر بخوانید. نیاز نیست یک زمان مشخص و یا طولانی را به آن اختصاص دهید. زنگ های تفریح، مسیرهای تردد و یا زمان های استراحت بین دروس فرموله می تواند برای شما کافی باشد.

اگر با برنامه منطقی این مسیر را طی کنید و آزمون های مبحثی آنلاین هدف رو برای دوره کردن مطالبی که خواندیه اید ، به صورت مستمر استفاده کنید ، شانستون برای کسب 24 درصد اول را تضمین می کنید. برای دوره واژگان با آزمون آنلاین هدف اینجا کلیک کنید . 

روش مطالعه آرایه های ادبی کنکور با آزمون مبحثی هدف
2تا 3 تست ( 12 درصد ادبیات کنکور )


آرایه‌های ادبی یا صناعات ادبی یا صنایع بدیع در ادبیات فارسی بکار بردن فنونی است که رعایت آن‌ها بر جلوه‌ها و جنبه‌های زیبایی و هنری سخن می‌افزاید . شناخت (و نه فقط حفظ کردن) این آرایه‌ها به ما کمک می‌کند تا این زیبایی‌ها را کشف کنیم و نیز از مطالعه‌ی خود لذت ببریم.

به همین ترتیب وقتی سؤالی از این مبحث در آزمون‌ها از متنی خارج از کتاب درسی آورده می‌شود، به‌راحتی می‌توانیم به آن پاسخ دهیم. پس باید تک تک آرایه‌ها را خوب یاد بگیریم و با کمک کتاب آن‌ها را تمرین کنیم. سعی کنیم خودمان آرایه‌ها را کشف کنیم.

وقتی خوب یاد گرفتیم، حفظ کردن ابیات و جملات آرایه‌دار متن کتاب نیز برای‌مان راحت‌تر می‌شود. یادگیری و تسلط به آرایه های ادبی ،  میتواند به سرعت پاسخگویی در سوالات قرابت معنایی شما نیز بیفزاید. 
پس بعد از مطالعه، بررسی و آموزش اصطلاحات ادبی و یادگیری آرایه‌های ادبی به همراه نمونه‌ تست های کنکور، تحلیل و تشریح مثال‌های مهم کتب درسی بهترین پیشنهاد محسوب می شود.
اگر با برنامه منطقی این مسیر را طی کنید و آزمون های مبحثی آنلاین هدف رو برای دوره کردن مطالبی که خواندیه اید ، به صورت مستمر استفاده کنید ، شانستون برای کسب این دوازده درصد را هم تضمین می کنید. برای دوره و آزمون آرایه های ادبی با آزمون آنلاین هدف اینجا کلیک کنید . 

 

روش مطالعه زبان فارسی کنکور با آزمون مبحثی هدف
5تست (20 درصد)


این بخش بیست درصدی ادبیات کنکور را میتوان از جهتی آسان ترین بخش تفسیر کرد. چرا که فرموله بودن این بخش ادبیات، به نوعی برای داوطلبان با حوصله و دقیق کار را راحت می کند .

اسم، فعل، جمله، نقش دستوری، حذف و واج ، شش مبحث موجود در این بخش هستند که در لقمه دستورزبان فارسی میتونید توی کمتر از 10 ساعت به تسلط صد در صدی برسید . به عنوان پیشنهاد میتونید از مجموعه تصویری ، ادبیات(آرایه و زبان فارسی) مجموعه هدف استفاده کنید . این مجموعه توسط استاد محسن فدایی تدریس و جمع بندی شده است.

برای دوره و آزمون زبان فارسی با آزمون آنلاین هدف اینجا کلیک کنید . 

 

روش مطالعه مفهوم و قرابت معنایی کنکور با آزمون مبحثی هدف
9تا 11 تست ( حدود 40 درصد ادبیات کنکور )و اما قرابت معنایی 9 تستی و 36 درصد کنکور که عمده مشکل اغلب داوطلبان این است که ذهن خود را عادت نداده اند که رابطه ی منطقی بین کلمات بیت برقرار کنند در حالی که ممکن است معنی تمام کلمات را بدانند.
پس توصیه می شود که داوطلبان معانی اشعار را حفظ نکنند بلکه تمرین کنند تا بتوانند، درک درستی از ابیات داشته باشند.لازمه ی این که دانش آموزان به این مهم دست یابند این است که در این زمینه تست های فراوانی بزنند و حتی اگر می توانند هر شب ۱۵ دقیقه به خواندن شعر و تمرین درک آن یا تست زنی بپردازند.

این تمرین سبب می شود که ذهن ایشان به این کار عادت کند.

چند تیپ مختلف که به نظر میاد ۲ تیپ وقت گیرترند( تیپ سخت در قرابت وچود خارجی نداره):

یکی از این تیپ ها به گونه ای است که شما را وادار می کند در هرگزینه ۲ بیت را با هم مقایسه کنید تا متوجه بشین اصلا با هم قرابتی دارند یا خیر.

گونه ی بعدی الفبایی است،به شکلی که می گویند(طراح می فرمایند!) مثلا: کدام یک از عبارت های الف تا  و با هم قرابت دارند و گزینه هاش هم از همین الف و ب و… تشکیل شده،شما با رش هایی می تونین این ها رو حل کنین.

بقیه گونه ها،گونه های معمول سؤال-گزینه است یا بیت-گزینه.

+سوال-گزینه می گوید،در کدام بیت با دیگر ابیات تناسب ندارد

+بیت-گزینه می گوید،این بیت(در صورت سؤال)با کدام بیت تناسب دارد

این ها گونه های قرابت بودند که با هم بررسی کردیم.

اما چگونگی جواب دادن(پاسخگویی) به این سؤالات حتی در برخی از موارد بدون خواندن بیت های کتاب را با هم بررسی می کنیم. تیپ به تیپ و گونه به گونه پیش برویم بهتر است. به عنوان پیشنهاد میتونید از مجموعه تصویری ، ادبیات(قرابت معنایی) مجموعه هدف استفاده کنید . 

این مجموعه توسط استاد سید رحیم میر عمادی تدریس و جمع بندی شده است.

تسلط به تست های قرابت معنایی نیاز به تست زنی زیاد و مستمر دارد ، برای دوره و آزمون قرابت معنایی با آزمون آنلاین هدف اینجا کلیک کنید . 


رتبه های برتر چگونه ادبیات را می خواندند ؟

 

محمد رضا اسکندری ، رتبه‌ی 4 کشوری ریاضی: ادبیات در ابتدا نقطه ضعف من بود که با تغییر روش مطالعه به مطالعه مبحثی و موضوعی درصدم در این درس افزایش پیدا کرد.

رضا عبداله زاده ، رتبه‌ی 7 منطقه‌ی 2 ریاضی: من در ابتدا در درس ادبیات مشکل زیادی داشتم به طوری که درصد هایم در آزمون های کانون در حدود 60 درصد بود؛ دلیل آن این بود که همه مباحث ادبیات را با هم می خواندم. پس از آن با جدا کردن مباحث و جزئی تر خواندن مطالب درصدم را به حدود 90 درصد افزایش دادم و در کنکور هم در این درس موفق به زدن 94.7 درصد شدم.

صابر ظفرپور ، رتبه‌ی 7 منطقه‌ی 3 ریاضی: ادبیات نقطه ضعف همیشگی من در دوران تحصیل بود و پایه بسیار ضعیفی در این درس داشتم ، با استفاده از نت برداری کردن تمام لغات ستاره دار و غیر ستاره دار مهم و همچنین نت برداری تاریخ ادبیات و مطالعه دوره ای آن، توانستم به درصد 76 در این درس در کنکور برسم.

نیما سالم ، رتبه‌ی 3 ایثارگران 5% ریاضی: درس ادبیات نقطه ضعف من بود و درصد هایی که در ازمون ها به دست می اوردم بسیار نوسانی بود به این دلیل سعی کردم روش مطالعه‌ام را از درس به درس به جامع خوندن تغییر بدم به طوری که برای لغت و تاریخ ادبیات و املا کتاب های جمع بندی رو استفاده میکردم تا تسلط کامل روی تمام مباحث رو به دست بیارم هم چنین سعی کردم در قرابت معنایی به جای خواندن، تست بزنم تا مفاهیم رو در تست ها یاد بگیرم و این موضوع خیلی بهم کمک کرد و در نهایت توانستم ادبیات کنکورم را 90 درصد بزنم.

احمدرضا ابراهیمی، رتبه‌ی 7 ایثارگران 5% ریاضی :  ادبیات، در گروه درس­هایی هست که مباحث تمرینی و مفهومی آن، از مباحث حفظ کردنی­اش بیشتر است. در ابتدا سعی کردم مفهوم اشعار کتاب درسی را با توجه به درس دبیر یاد بگیرم. سپس آرایه­ها و نکات هر بیت را به همین شکل یاد گرفتم؛ حفظیات تاریخ ادبیات و لغت را نیز بعد از عید کار کردم.

 علی مهاجر زرین کلک، رتبه‌ی 10 منطقه‌ی 1 ریاضی: در درس ادبیات، با حل تست های موضوعی پیشرفت زیادی داشتم و نقاط ضعفم برطرف شد.

 محمد حسن نظری، رتبه‌ی 5 ایثارگران 5% انسانی: این درس را به صورت موضوعی می خواندم . لغات را جدا کرده بودم. املاها را در زمان خاص می خواندم. تاریخ ادبیات را خلاصه برداری کرده بودم. بیت ها و موضوعات معروف و خاص قرابت معنایی را در کتاب خودآموز یادداشت می کردم. برای آرایه های ادبی نیز همینطور.

 حسین قربانی، رتبه‌ی 8 ایثارگران 25% انسانی: در درس تاریخ ادبیات توانستم با تغییر روش خود از کتاب خوانی به خلاصه نویسی، پیشرفت زیادی کنم. از دو کتاب زرد اختصاصی و زرد عمومی که با داشتن تست های کنکور سنوات گذشته و هم چنین درسنامه و پاسخنامه ی دقیق و کاربردی کمک زیادی به داوطلبان می کرد، بهره های زیادی بردم.

 سارا باقریه ، رتبه‌ی 7 کشوری زبان: ادبیات 86%: هرچه علاقه ی بیشتری هنگام مطالعه ی این درس داشته باشیم، راحت تر آن را می‌فهمیم و نتیجه ی بهتری می گیریم. برای قرابت باید به مفهوم ابیات توجه کرد که با این کار فهمیدن و پیدا کردن آرایه ها هم راحت تر می شود. برای لغات، املا و اعلام هم مرور روزانه بسیار مفید و موثر است.

امیرعلی اکبرزاده پاشا ، رتبه‌ی 9 کشوری زبان: در ادبیات فارسی، تمرین تست‌های قرابت معنایی اهمیت بسیاری دارد اما اگر می‌توانستم به عقب برگردم، تست‌های آرایه‌ی زیادتری می‌زدم.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب