ورود به آزمون
image  1398-9-14   5 دقیقه

روش مطالعه SQ3R


روش مطالعه SQ3R 
درس خواندن و آماده شدن برای کنکور و امتحانات نیازمند استفاده از یک الگوی مطالعاتی موثر ، متناسب با توانایی های شما ،  می باشد . روش مطالعه SQ3R یکی از پرطرفدارترین روش های مطالعه استاندارد می باشد، روش مطالعه SQ3R شامل 5 مرحله است که اجرای صحیح این مهارت مطالعاتی ، قدرت یادگیری و ماندگاری اطلاعات در ذهن دانش آموزان و کنکوری ها را افزایش داده و یکی از روش های ضروری برای موفقیت آن ها به شمار می رود.

 

 مراحل روش مطالعه SQ3R 
پیش مطالعه (Survey)
سوال کردن (Question)
مطالعه دقیق (Read)
یادآوری (Recite / Recall)
مرور (Review / Revise)


بنابراین روش SQ3R شامل این پنج مرحله بوده و اصولی ترین و جدیدترین روش مطالعه شناخته شده می باشد که باعث یادگیری و تثبیت کامل مطالب درسی در ذهن دانش آموز می شود. در ادامه به بررسی جزئی تر این مراحل می پردازیم .

 

پیش خوانی | اولین مرحله روش مطالعه SQ3R 


با مدل خواندن اجمالی  ، ابتدا باید موضوع را به سرعت وارسی کنید. عنوان ، سرفصل ها و زیر عنوان ها را شناسایی کنید ، تصاویر، نمودارها یا نقشه های در تصویر را ببینید و پاراگراف های مقدماتی و نتیجه گیری را بخوانید.  این کار به ذهن شما کمک می کند تا اطلاعات شاخص را جمع آوری کرده و پیش زمینه مناسبی برای درس خواندن موثر پدید آورد. 

در روش مطالعه اصولی SQ3R  ، پیش خوانی دارای این مزایا می باشد:

ذهن انسان کاوشگر است و وقتی مطلبی را برای اولین بار می خواند ، دوست دارد از اصل آن سر در بیاورد . پیش مطالعه ذهن دانش آموز را آماده پذیرش مطالب می کند و هیجان یادگیری را افزایش می دهد.

با انجام پیش خوانی ، دانش آموز با فضا و اصل موضوع درس مورد مطالعه آشنا شده و توجه بیشتری در یادگیری، به خصوص درمورد اشکالات خود خواهد داشت.

 

سوال کردن | دومین مرحله روش مطالعه SQ3R در مرحله بعدیروش مطالعه SQ3R  ، با پرسیدن سوال هایی درباره عناوین شاخص مطالبی که خوانده اید، خصوصا درباره موضوعاتی که فکر می کنید مهم هستند، برای خود اهداف مطالعاتی طرح کنید. شما می توانید هنگام پیش مطالعه یک درس، از مباحث آن سوالاتی را طراحی کنید.

-عناوین، سرفصل ها، زیر عنوان ها را به سوال تبدیل کنید.

-سوالات را در انتهای فصل یا بعد از هر زیرعنوان بخوانید.

-از خود بپرسید: "استاد من زمانی که داشت این قسمت را مطرح می کرد، درباره این فصل یا موضوع چه گفته بود؟"

-از خود بپرسید: "الان من درباره این موضوع چه چیزهایی را می دانم؟

اگر دانش آموز هنگام پیش مطالعه یک درس از مباحث آن سوال طرح کند، طی آن خلاقیت های دانش آموز رشد کرده و با شیوه طراحی سوالات مختلف ( سوالات تستی ، صحیح و غلط و … ) آشنا می شود.

سپس در کلاس و هنگام تدریس معلمتان، به دنبال یافتن پاسخ سوالات خود خواهید بود و به این ترتیب، با تمرکز حواس و آمادگی بیشتری در کلاس درس حاضر خواهید شد و این باعث افزایش یادگیری و بهره وری شما از مطالب تدریس شده می شود.

 

مطالعه دقیق | سومین مرحله روش مطالعه SQ3R 

پس از طرح سوالات و با در نظر گرفتن آن ها، ماموریت مطالعاتی خود را شروع کنید. به دقت و با تمرکز کامل درس بخوانید. در هنگام درس خواندن می توانید نکات مهم را یادداشت کنید. در این مرحله لازم است که مفاهیم درسی را کاملا درک کنید. بنابراین متن کتاب درسی یا جزوه خود را به دقت مطالعه کنید و تمرینات آن را حل کنید.

هم چنین برای برای درک بهتر مفاهیم و سنجش خود می توانید چند تست را به صورت تست آموزشی حل کنید.

 

- به دنبال پاسخ به سوال هایی باشید که شما در ابتدا مطرح کردید.

- در شروع یا انتهای فصل یا برنامه درسی که برای خود ایجاد کرده اید، به سوالات پاسخ دهید.

- دوباره شرح تصاویر ،نمودارها و .. را بخوانید.

- توضیحات گرافیکی را بخوانید یا تحلیل کنید.

- برای قسمت های مشکل درس، سرعت مطالعه را کم کنید.

- توقف کنید و قسمت هایی که واضح نیستند را مجدد بخوانید.

-در یک زمان فقط یک بخش را مطالعه کنید و بعد از هر بخش بر آن تسلط پیدا کنید.

 

یادآوری | چهارمین مرحله روش مطالعه SQ3R 

میتوان مهمترین مرحله در یادگیری را همین قسمت دانست . اکثر دانش آموزان به دلیل عدم رعایت این موضوع دچار سیکل ناقص در یادگیری هستند . بعد از آنکه خواندن یک بخش به پایان رسید، به بازگویی مطالب آن بپردازید. پس از خواندن دقیق موضوع، شما نیاز دارید نکاتی را که یاد گرفته اید، بازگو کنید.

در این صورت آن مطلب را دوباره در ذهن خود یادآوری کرده اید. این مرحله از روش مطالعه SQ3R باعث می شود موضوع مورد مطالعه در ذهن شما حک شود. در مرحله یادآوری باید مطالبی را که از مرحله مطالعه دقیق آموخته اید، با زبان خودتان و به شیوه ای که برای خودتان قابل فهم باشد، بازگو کنید.

به عبارتی نیاز نیست که مطالب کتاب درسی یا جزوه را دقیقا مانند متن آن ها بازگو کنید. شما می توانید این مطالب را برای یکی از اعضای خانواده یا دوستتان توضیح دهید. هم چنین می توانید خلاصه مطالبی که به یاد دارید را روی یک تکه کاغذ بنویسید.

 

مرور | پنجمین مرحله روش مطالعه SQ3R در آخرین قدم از مطالعه ، باید مطالب خوانده شده را مرور کنید. مرور و اصلاح مطالب خوانده شده، مهم ترین مرحله روش مطالعه اصولی است. با اجرای این روش می توانید اطمینان پیدا کنید که درس خوانده شده را فراموش نخواهید کرد. ذهن شما تمایل دارد اطلاعات خود را از دست بدهد؛ ولی اگر حافظه شما قوی باشد، چرا باید آن ها را فراموش کند؟

قانون ساده ای برای بازآوری و حفظ اطلاعات در مغز وجود دارد: یا از اطلاعات استفاده کن، و یا آن ها را از دست بده.

اگر از اطلاعاتی که به دست آورده اید هیچ استفاده ای نکنید، از حافظه روزانه شما پاک خواهد شد. البته این بدان معنا نیست که شما تمام آن ها را فراموش می کنید؛ ولی مقدار زیادی از آن ها فراموش خواهند شد. درواقع مغز حدود 75% از آن چه را فراگرفته اید، پس از یک روز فراموش می کند.

شبیه به این است که شما یک ماشین را در سربالایی هُل می دهید و پس از آن که 2/3 مسیر را طی کردید، می-ایستید تا کمی استراحت کنید. سپس آن قدر معطل می کنید تا آن که ماشین رو به پایین حرکت می کند و به نقطه شروع می رسد. این دفعه شما باید انرژی بیشتری صرف کنید و ماشین را به جای بالاتری هُل دهید.

بعد از آنکه مطالب را بطور کامل خواندید و برای خود بازگو کردید، نوبت به مرور مطالب می رسد.

– روز اول: بلافاصله بعد از مرحله تعریف و بازگویی، ۵ دقیقه سریع مطالب را مرور کنید.

– ۲۴ ساعت بعد: کتاب را ورق بزنید و به نکات مهم نگاهی بیاندازید، به مدت ۵ دقیقه این کار را انجام دهید.

– یک هفته بعد: به مدت ۵ دقیقه مطالب درسی را مرور کنید. برای مطالبی که به نظرتان سخت تر است بیشتر وقت بگذارید.

– و به همین ترتیب هر چند وقت یک بار مطالب را مرور کنید تا هنگام امتحان به مشکلی برخورد نکنید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب