ورود به آزمون
image  1398-10-9   5 دقیقه

در نیمسال دوم فراموش نکنید


پس از پایان امتحانات نیمسال اول چنانچه به علت فشار ناشی از امتحانات خسته شده اید پس از یک یا دو روز استراحت و تفریح دوره ی جدید کار خود را با روحیه ای جدید و پر انرژی آغاز کنید. در ابتدا بهتر است اشکالات و کارهای نیمه تمام خود را در هر درس مشخص کنید و برای آنها برنامه ریزی کنید.

چقدر لذت بخش میتونه باشه وقتی یه روزنه امید و یک شروع دوباره برای کسب یک موفقیت برات وجود داره؟ وارد نیمه دوم شدید. حالا مهم اینه که دقیقا کار درست امروز چی می تونه باشه .

در نیمسال دوم فراموش نکنید ،  درس‌های عمومی نقطه‌ی عطف شماست. از این نیم‌سال به بعد رقابت زیادی برای کسب درصدهای عالی در این درس‌ها شروع می‌شود. هر چه بیش‌تر به کنکور نزدیک می‌شویم درس‌های عمومی اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کنند.

این درس‌ها فرّار هستند و در زمان کوتاه ماندگاری ذهنی بیش‌تری دارند. دقت کنید که هر درس از درس‌های عمومی را به صورت مبحثی مطالعه کنید.

فراموش نکنید قبل از هر چیز در برنامه ریزی نیمسال دوم 

1-    هیچ درسی از جمله دروسی که فکر می کنید در آنها ضعیف هستند را حذف نکنید و به ضعف و قوت خود در مباحث درسی توجه کنید . مباحثی راکه ساده تر بخوانید بخوانید و مرور کنید و مباحث وقت گیر و دشوار را حذف کنید .

2-    روی دروسی که در کنکور اهمیت بیشتری و ضرایب بالاتری دارند بیشتر تمرکز کنید.

3-    به مباحثی که در بودجه بندی سؤالات کنکور ارزش سؤالی بالایی دارند بیشتر توجه کنید .

4-    ساعات مطالعه ی خود را به تدریج بالا برده و دروس و مطالبی راکه کامل نخوانده اید و در آزمونها نمرات متوسطی از آنها به دست آورده اید تا حد مسلط شدن مطالعه کنید.

کنکوری های 99 را امروز به دو گروه تقسیم کنیم :

 
گروه A:

 
نیمسال اول را کامل خوانده اند و با تسلط کامل به سراغ نیم سال دوم می روند . این گروه به متون کتاب مسلط هستند و تست های لازم را به میزان کافی زده اند. ظاهرا این گروه تنها در خطر احتمال فراموشی مباحث قرار دارند و در صورتیکه با همان کیفیت دروس پایه و نیمسال دوم را بخوانند، همچنین دروس نیمسال دوم را فراموش نکنند، موفقیت به زودی برای آن ها در دسترس است.

 
وظایف : مدیریت منطقی زمان!

 
گروه B:

 
نیمسال اول را به هر دلیلی به صورت دلچسب پشت سر نگذاشته اند. حتی اگر نمرات آن ها خوب هست هم به دلیل عدم مطالعه کتاب درسی، عدم تست زنی به حد کافی، عدم مطالعه کامل جزوه و یا ... امروز از پیشروی خود احساس رضایت نمی کنند.

ظاهرا این گروه به غیر از دغدغه پیشروی در نیمسال دوم و دروس پایه، نگران جمعبندی و تکمیل دروس نیمسال اول هم هستند. جالب اینجاست که این گروه به احتمال زیاد شکست خواهند خورد! البته این شکست به دلایل بالا نیست، صرفا به دلیل طرز فکر غلط یا نداشتن مربی برای نیمه دوم، به صورت نامحسوسی میدان را خالی می کنند.

 
قابل توجه این گروه:

 
نظر یک رتبه برتر کنکور 97 :  داوطلبانی که از نیمسال دوم شروع کردن و قبول شدن،افراد مصمم و پر تلاشی بودند که از حرفایی که بقیه میزدند که دیگه نمیشه و دیر شده نه تنها مایوس نشدن بلکه بیشتر انرژی گرفتن چرا که این را بخوبی میدانستند کسب موفقیت در سخترین شرایط ،ارزشی بالاتر و لذت دیگه ای دارد و گرنه در شرایط عادی موفق شدن که دیگه شاهکار نیست!

داوطلبانی که از الان شروع کردن چون میدونن چیزی واسه از دست دادن ندارن،بدجور زدن رو دنده ی سرعت و آنقدر دارن سریع درس میخوانند که حتی برای اون دسته از بچه هایی که دوسال پشت کنکورن،رغیب و تهدید حساب میشن…پس، حواسا جمع!

 
وظایف : دلسرد نباشید و حرکت کنید. با قدرت و دقت نقاط قوت خود را در دروس نیمسال دوم و پایه ارتقا دهید و زمان هایی را کوتاه به تکمیل فرایند نیمسال اول بپردازید.

 
قانون مشترک اول:

 
هر دو گروه لطفا پس از پایان امتحانات نیمسال اول چنانچه به علت فشار ناشی از امتحانات خسته شده اید پس از یک یا دو روز استراحت و تفریح دوره ی جدید کار خود را با روحیه ای جدید و پر انرژی آغاز کنید.

قانون مشترک دوم:

 

امروز وقت فکر کردن به حذف مباحث نیست. کنکور امسال کنکوری کاملا متفاوت خواهد بود. دست به عصا عمل کنید و گزینش مباحث را به بعد از عید موکول کنید. امروز باید با این دیدگاه پیش برویم که می توانیم به تمام دروس باقیمانده برسیم. هنوز بیش از 160 روز باقی مانده! باید بهترین استفاده را از زمان باقیمانده بکنیم.

نیمسال دوم وشروع از صفر

برای رسیدن به موفقیت باید تغییر کنید.در اینجا صحبتم با داوطلبانی هست که در نیمسال اول یا کلا چیزی نخوندن یا ضعیف کارکردن و نتایج خوبی نتونستن در آزمون های آزمایشی کسب کنن.

میشه گفت دیگه وقت زیادی برای رسیدن به اهداف باقی نمانده و در این فرصت های مانده تا کنکورمی توان کارهای بسیار بزرگی را انجام دهید و میتوانید برنامه ی بسیار بزرگی را اجرایی وعملی کنید.فقط الان که اینجای کاریید لطفا به گذشته اصلا فکر نکنید.

چرا که قرار نیست گذشته جای آینده ی شما را بگیرد. آینده ی شما براساس تلاش و پشتکار شما در حال است نه گذشته...اگه در دبیرستان خوب درس نخوندی حالابه هر دلیلی!!!مطمئن باش که این نمیتونه بهونه ای برای عدم نتیجه گرفتن در کنکورت باشه.

بلکه دلیل اصلی عدم قبولی شما نداشتن و پشتکار در حال است نه گذشته ای که سپری شد،گذشت وتمام شد.همانطور که هستند داوطلبان زیادی که با معدل های خیلی پایین از همین نیمسال دوم شروع کردن و توانستند دربهترین رشته های دانشگاهی پذیرفته بشن پس تا اینجا به افتخار با اراده ها پیش بسوی قبولی...
باور کن که هنوزم دیر نشده فقط کافیه که تصمیم بگیری تلاش کنی تا ارادت قوی تر بشه.


گاهی وقتا یاد دوران مدرسه رفتن میافتیم و میگیم یادش بخیر زمان مدرسه ،عجب روزایی بود،یادش بخیر زنگ تفریح ها،زنگ ورزش و...بیا کاری کن که وقتی تو کنکور قبول شدی سالهای بعدش بیای به خودت بگی یادش بخیر روزای کنکوری!

چقد درس خوندم،چقد ازتفریحاتم زدم،چقد بیداری کشیدم چقد...ونگذار قبولی در رشته و دانشگاه مورد علاقت فقط و فقط یه خاطره ی تلخ نرسیدنه بمونه برات،بلکه با اقتدار کامل و درتمام مراحل زندگیت ازش یاد کنی.
بیش از 3هزار ساعت تا کنکور هنوز وقت داریم پس حق نداری دیگه بهونه بیاری که نمیشه و دیره و...
و اما...داوطلبی که ضعیفه و تا الان هم شروع نکرده ولی دیگه میخاد کم کم واسه کنکور استارت درس خوندنو بزنه باید هر روز مطالعه داشته باشه ،هر روز تست بزنه،آزمون شرکت کنه،مشاور درسی داشته باشه وهدفمند شده درس بخونه.

هدفمند یعنی اینکه بتونه الان تشخیص بده چه درس هایی رو باید بخونه که بیشتر،بهتر و سریعتر میتونه در این ماه های پایانی افزایش درصد و تراز داشته باشه.
سعی کنید دروس اختصاصی و عمومی ها رو در این مدت مبحثی بخوانید نه صفحه به صفحه.

مباحث را براساس سطح خود در بین چندین روز تقسیم کنید.تمام مباحث اختصاصی و عمومی ها را باید تا آخر اردیبهشت کامل کنید و یک ماه ونیم باقیمانده یعنی خرداد و نیمه اول تیر را برای جمعبندی و مرور بذارید.

از الان که بهمن هست تا اردیبهشت فرض کنیم که حالا شما این برنامه رو ازاواسط بهمن گرفتید و میخواهید اجراش کنید،پس تا آخر اردیبهشت 100 روز وقت دارید.حالا این 100 رو به دو قسمت 50 روزه تقسیم کنید . 50 روز اول و 50 روز دوم.

سپس هر 50روز را بر سه تقسیم کنید که میشه سه بازه ی 16 روزه.پس در کل این 100 روز شما 6 بازه ی 16روزه دارید.همانطور که درابتدا گفته شد باید در این چندماه پایانی تا کنکور بصورت مبحثی بخوانید.مثال:درس دین و زندگی کلا 42 درسه که 25 تست در کنکور سهمیه داره و هر تست با ارزش 4درصد هست.

که تقریبا از هر دو درس یک تست حتما میاد.اگر شما درهر یک از بازه های16 روزه،یک روز رافقط به آزمون ها ی آزمایشی اختصاص دهید ودر 15 روز باقیمانده هر دو روز یک درس دین و زندگی راکامل با تست هاش کار کنید،پس شما در هر بازه ی 16 روزه توانسته اید 7 درس معارف را کامل خوانده و تست زنی کنید وتا پایان اردیبهشت معارف را تمام کنید و یک و نیم ماه مانده را به کنکور جمعبندی و مرور اختصاص دهید.


بقیه ی درس ها را به همین صورت میتونید دسته بندی کنید.با اجرای این برنامه ی تکنیکی میتونید عقب ماندگی نیمسال اول رو جبران کنید وهم اینکه شانس خودتونو برای قبولی در بهترین رشته ها بیشترکنید.

دروس اختصاصی

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب