ورود به آزمون
حافظه کوتاه مدت و حافظه بلندمدت چیست؟  1398-9-24   4 دقیقه و 30 ثانیه

حافظه کوتاه مدت و حافظه بلندمدت چیست؟


حافظه کوتاه مدت و حافظه بلندمدت چیست؟ چرا هر چیزی رو که میخونم یادم میره؟ چیکار کنم که مطالب یادم بمونه؟ اصلاً حافظه کوتاه مدت و حافظه بلندمدت چیه؟

هر مطلب پس از مطالعه، وارد بخش محدود ذهن به اسم حافظه کوتاه مدت میشه که موندگاری مطالب در اون بیشتر از ۲۴ ساعت نیست و اگه این مطالب تو این مدت وارد حافظه بلندمدت نشن، فراموش خواهند شد.

حافظه کوتاه مدت جایی است که مقادیر کمِ اطلاعات به صورت موقت، معمولا برای ۱۵ تا۳۰ ثانیه در آن ذخیره می‌شوند. تقریبا می‌توان آن را «صفحه‌ی چرک‌نویس» مغز دانست. حافظه کوتاه مدت بیش از آنکه جای مشخصی در مغز داشته باشد، بخشی از فرآیند ذهنی است.

شما از این حافظه برای کارهایی مثل حفظ یک شماره‌ی تلفن تا زمانی که بتوانید آن را جایی یادداشت کنید یا در ذهن نگه‌داشتن جمله‌ای که مایلید در مکالمه به زبان بیاورید استفاده می‌کنید. اینها اطلاعاتی هستند که به سرعت ناپدید می‌شوند مگر اینکه اقدامی برای به خاطر سپردن آنها انجام دهید.

حافظه بلند مدت (long term memory) به ذخیره اطلاعات در طول یک دورۀ طولانی اشاره می کند. اگر می توانید چیزی را به یاد آورید که چند ساعت پیش یا چند دهه قبل اتفاق افتاده است، این اطلاعات به حافظه بلندمدت مربوط می شود.

این اطلاعات عمدتا در خارج از آگاهی ما قرار دارند، اما در هنگام نیاز می توانند وارد حافظه فعال یا حافظه کوتاه مدت ما شوند تا از آنها استفاده کنیم.

بر عکس حافظه کوتاه مدت ، ظرفیت حافظه بلندمدت ، نامحدوده و هر مطلبی که وارد اون بشه تا آخر عمر خارج نمیشه. همونطور که با دیدن عکس های قدیمی، کلی از خاطرات براتون زنده میشه ، یادآوری مطالبی هم که وارد حافظه بلندمدت شدن، فقط به محرکهای ذهنی نیاز داره.

پس نگران نباشید که بعد از گذشت چند وقت مطالب زیادی رو فراموش کردید، چون با یه مرور مختصر، دوباره همه رو به یاد میارید. (انگار که همون موقع یاد گرفتید.)

ظرفیت حافظه کوتاه مدت محدوده و ۷ تا ۹ کلمه رو میتونه تو خودش جا بده. پس ذهن شما برای جا دادن مطالب بیشتر، مطالب قبلی رو حذف میکنه. درست مثل اتوبوس هست که ظرفیتش تکمیل شده و برای سوار شدن افراد جدیدتر باید افرادی که سوار آن هستند، پیاده شوند.

  • یه تمرین برای تقویت حافظه کوتاه مدت اینه که هر بار چند تا کلمه یا اسم رو بخونید و دوباره سعی کنید که اونها رو از حفظ تکرار کنید. توصیه میکنم به روش زیر عمل کنید:

    روی یک صفحه ۲۰-۳۰ تا کلمهی زبان یا لغت ادبیات یا عددهای ۲رقمی یادداشت کنید و یک بار از روی آنها بخوانید. بعد سعی کنید که تمامی آنها را به خاطر بیاورید. این کار رو هر روز و به مدت ۱-۲ ماه انجام بدید. 

  • بهترین روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت ، روزخوانیه. به قول قدیمی ها، تا تنور داغه، باید نون رو بچسبونید و با پشت گوش ننداختن روزخوانی و خوندن درسها تو همون روزی که تدریس شدن، از فراموش کردن مطالب جلوگیری کنید و حجم بیشتری از مطالب رو وارد حافظهی بلندمدت خودتون کنید.

    فراموشی یکی از طبیعی ترین واکنشهای ذهن انسان است و هر موضوعی که کمتر مرور شود، سریعتر فراموش میگردد. به همین دلیل بسیاری از اتفاقات روزمره (که اهمیت چندانی ندارند) از ذهن پاک میشوند.

  • اما دانشآموزان و به خصوص داوطلبان کنکور باید توجه داشته باشند که ذهن آنها توانایی تفکیک مطالب درسی مهم از غیر مهم را ندارد و در صورت انجام ندادن مواردی مثل روزخوانی و مرورهای منظم که مطالب را به حافظهی بلندمدت انتقال میدهند، نتیجهی زحمات آنها از بین میرود و بیشتر دروس خوانده شده، فراموش خواهند شد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب