image 1398-8-29

تسلط در هر درس برای کنکور با 5 گام اساسی

خیلی وقت­ها پیش میاد که موقع خوندن یک درس، موضوع رو جلو میبری، فصل­های کتاب رو پشت سر هم تموم می­کنی، اما وقتی مطالعه تموم شد، احساس می­کنی چیزی از اول کتاب یادت نمیاد. یا اینکه موقع تست­زدن مطالبی که خوندی توی ذهنت نیست. حتی فرمول­های فیزیک یا شیمی یا ریاضی رو عالی و کامل خوندی، ولی موقع حل مسئله، از پس تست­ها برنمیای. اصلا نمیدونی چجوری حل میشن. از کجا باید شروع کنی به حل کردنشون.

     نگران نباش. این مشکلی هست که برای همه پیش میاد. تنها یک دلیل داره. اونم اینه که تو در درسی که مطالعه کردی به تسلط کافی نرسیدی. رسیدن به تسلط لازم برای هر درس روش خاصی داره. در گام­ های خاصی انجام میشه. در این مقاله میخوام این گام­های اساسی رو بهت آموزش بدم. گام­هایی که با انجام دادنشون به صورت دقیق و کامل، میتونی مطمئن باشی که دیگه مشکلی مثل فراموش­کردن موضوعی که مطالعه کردی برات اتفاق نمی­افته.

     رسیدن به این تسلط با انجام پنج گام اساسی اتفاق می­افتد. هر 5 گام مهم هست و تمام اون­ها باید کامل و درست انجام بشه. پس حسابی به مقاله دقت کن.

گام اول: جزوه ­خوانی

     اولین قدم برای یادگیری هر درس، خواندن جزوه ­ی اون درس هست. این جزوه میتونه به شکل­ های مختلفی باشه. یا دبیر درس اون رو در اختیار شما گذاشته. یا خودت جزوه نوشتی. یا اینکه از درس­نامه ­ی کتاب کمک درسیت استفاده می­کنی. هر کدوم از این سه رو انتخاب می­کنی، مطمئن شو بهترین منبعی هست که در اختیارت هست. البته نحوه مطالعه هر درس با توجه به ماهیت خاصی که داره، با درس دیگه متفاوت هست. بعضی از دروس ماهیت مهارتی یا تحلیلی دارن؛ مثل ریاضی یا شیمی. بعضی دیگه ماهیت توصیفی یا حفظی دارن؛ مثل ادبیات یا  زبان­ انگلیسی. برای اینکه یاد بگیری هر درس رو با توجه به ماهیت خاصی که داره چطور باید مطالعه کنی به مقالات ما در سایت مراجعه کن. زمانی که داری مطالعه اولیه رو انجام میدی، حتما خلاصه نویسی انجام بده؛ چون در مراحل بعدی و در طول سال به دردت میخوره. برای یادگیری نحوه­ی استاندارد خلاصه ­نویسی میتونی به مقالات مرتبط ما در سایت مراجعه کنی. بعد از اینکه تمام موضوع­ های مرتبط با فصلی که میخونی رو مطالعه کردی، سراغ گام بعدی برو.

گام دوم: تست تا تسلط

     در این مرحله شما باید از کتاب تست یا تست­ هایی که دبیر در اختیار شما گذاشته، شروع به تست ­زدن کنی. در این گام برای تست ­زدن زمان نگیر. اجازه بده هر تست، هر چقدر احتیاج بود، زمان ببره. پس اصلا زمان نگیر. بعد از حل هر تست، سراغ پاسخ نامه برو و بررسیش کن؛ حتی اگر تست رو درست جواب داده باشی. چون ممکنه پاسخنامه راه­ حل بهتری بهت یاد بده. اگر دیدی تستی زیاد زمان ­بر شد و هر کاری کردی حل نشد، باز سراغ پاسخ نامه برو و راه ­حلش رو یاد بگیر. ولی سعی کن این اتفاق خیلی تکرار نشه. نکته ­ی مهم اینه که بلافاصله بعد از حل هر تست، سراغ پاسخش برو نه بعد از حل هر گروه مثلا 10 تایی از تست­ها. بعد از اینکه اونقدر تست حل کردی تا مطلب برات درست و کامل جا افتاد، سراغ گام سوم برو.

 

 

گام سوم: تست زدن استاندارد

     در این مرحله، از موضوعی که مطالعه کردی، از خودت آزمون بگیر. به این ­صورت که از موضوع مطالعت، 15 تا 20 تست استخراج کن، زمان بگیر و داخل زمان تست­ها رو حل کن. برای هر تست دروس عمومی 60 ثانیه و برای هر تست دروس تخصصی 90 ثانیه زمان در نظر بگیر. بعد از تموم شدن زمان، از خودت درصد بگیر. حتما تست­هایی که زدی رو تحلیل کن. برای آموزش روش درصدگیری و تحلیل تست­ها به مقالات ما در سایت مراجعه کن. حواست باشه تست­هایی که انتخاب می­کنی تلفیقی از تست­های آسان، متوسط و سخت باشن. با این­کار برای هر نوع تستی آمادگی پیدا می­کنی و به یک نتیجه­ ی منطقی می­رسی.

گام چهارم: طرح سوال

     از موضوعی که مطالعه کردی، خودت چندتایی سوال دربیار. سوال­ها میتونه تشریحی باشه. این مرحله اختیاری هست، اما میتونه خیلی کمکت کنه. پس اگر زمان کافی داری، حتما این مرحله رو انجام بده تا خیالت از همه چیز راحت بشه.

گام پنجم: مرور و جمع ­بندی

     در این مرحله، خلاصه ه­ایی که نوشتی خیلی به درد بخوره. پایان روز سراغ خلاصه­ نویسیت برو و نکاتی که خوندی رو مرور کنی تا مطلبی که مطالعه کردی، در ذهنت تثبیت بشه. خواهی ­دید که با اجرایگام­ های اساسی بالا، چقدر بهتر مطالب به ذهنت نشسته و تسلطت چقدر بیشتر شده. این مرحله برای دروس توصیفی اهمیت بیشتری پیدا میکنه. ولی نمیشه از اهمیتش در دروس تحلیلی هم غافل شد. خلاصه­ نویست رو برای مرور در دوران جمع­ بندی هم حتما نگه­دار.

 

     با این پنج مرحله اساسی و هوشمندانه، شما میتونی به تسلط کامل در درس­ هات برسی. از هیچکدوم از مراحلی که گفته ­شد غفلت نکن. برای تثبیت مطالب در ذهنت تمام مراحل لازم و حیاتی هستن. این پنج گام رو انجام بده تا تغییر شگفت­انگیزی رو که در درس ­خوندن برات اتفاق میافته، احساس کنی. اصلا فکر نکن که این گام ­ها وقت ­گیر هستند. اتفاقا با   صرفه ­جویی در زمانی که قبلا صرف چندین بار خوندن مطلب می­کردی و بازهم درس در ذهنت تثبیت نمی شد، حسابی در وقتت هم صرفه ­جویی میکنی.

     اگر شما هم از پنج گام اساسی توضیح­ داده­شده استفاده کردی و برات نتیجه ­بخش بوده، تجربیاتت رو برای ما بنویس یا مزیت ­ها و عیب ­های احتمالی را با ما درمیان بذار. یا حتی اگر گام دیگه ­ای به ذهنت می­رسه، پایین این مطلب بنویس.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب