ورود به آزمون
بهترین مکان برای درس خواندن کجاست؟  1398-9-17   3 دقیقه و 30 ثانیه

بهترین مکان برای درس خواندن کجاست؟


بهترین مکان برای درس خواندن کجاست؟ کجا درس بخونم بهتره؟ دوستام میرن کتابخونه، منم برم؟ تو خونه نمیتونم درس بخونم، کتابخونه هم نزدیکم نیست، چیکار کنم؟


اگر تصمیم به مطالعه کردن دارید، باید بهترین مکان ممکن را برای این کار پیدا کنید. البته این مکان مطالعه حتما باید آرام و بی سرو صدا باشد و درآن شخص در اثر صداهایی مانند رادیو، تلویزیون و سرو صدای اشخاص دچار گیجی نشود. اما این مسئله کاملا هم قطعی نمی باشد.

چون 80% مطالعه افراد در اتاق خودشان انجام می‌شود نه در کتابخانه. مکانی که شما در آن به مطالعه می‌پردازید و هیچ کار دیگری در آن انجام نمی‌دهید، بهترین چیز ممکن در دنیا می باشد. پس از مدتی، مطالعه کردن به رفتاری مناسب با آن محیط ویژه تبدیل میشود. 

محیط مطالعه مناسب، یکی از فاکتورهای مهم در داشتن مطالعه باکیفیته و سکوت، مهمترین فاکتور، محیط مناسب برای مطالعه است. مکانه ای پر رفت وآمد، جایی که صدای تلویزیون آزارتون میده و هر فضای پر سروصدایی که مزاحم تمرکزتون بشه، مکان مناسبی برای درس خوندن نیست.

نور جایی که درس میخونید باید تنظیم بشه، چون نور کم یا زیاد باعث خستگی سریع چشم و خوابآلودگی میشه.

دمای مناسب هم خیلی مهمه، البته نه اینکه تو جای سرد و گرم نتونید درس بخونید، اما اگه از شدت سرما نلرزید و از شدت گرما عرق نکنید، درس خوندن خیلی لذتبخش خواهد شد!

جاهایی که رفت و آمد زیاده درس نخونید. چون سریع حواستون پرت میشه و نمیتونید درست و حسابی تمرکز کنید.

اگه تو محل مطالعه تلویزیون یا کامپیوتر دارید، اونا رو به جای دیگهای منتقل کنید. چون هم فضای اتاق بیشتر میشه و هم یه وقت وسوسه نمیشید که ازشون استفاده کنید.
    در محیط مطالعه از همراه داشتن موبایل حتی در حالت سکوت یا به بهونهی گرفتن وقت، پرهیز کنید.

اگه نمیتونید گوشی رو از خودتون جدا کنید، موقعی که درس میخونید، حتماً خاموشش کنید. زودتر از موعد محیط مطالعه رو ترک نکنید و به بودن در اون عادت کنید، چون هر بار که تو درس خوندن وقفه بندازید، ذهنتون تمرکزش رو از دست میده و به همین راحتی بازده مطالعه کم میشه.

به علاوه باید چند دقیقه ای رو هم صرف مرور کردن چیزهایی بکنید که قبلاً خونده بودید. موقع درس خوندن نه دراز بکشید و نه راه برید.

یک میز و صندلی مناسب برای درس خوندن در نظر بگیرید و خودتون رو بهش محدود کنید، چون با پشت میز نشستن، تمرکز بیشتری خواهید داشت.
    اگر خونه خیلی شلوغه و یا اینکه به هر علت دیگهای، نمیتونید درست تمرکز کنید، استفاده از کتابخونه گزینه چندان بدی نیست.


    اگه تو مدرسه براتون فضای مطالعه مهیاست، بعدازظهر همونجا چند ساعتی درس بخونید و به روز خوانی بپردازید. تجربه نشون داده که این کار خیلی به یادگیری کمک میکنه، به نظر من حتی اگر که در منزل هم شرایط مطالعه فراهم بود، حداقل هفتهای یک روز در مدرسه بمونید و اونجا درس بخونید.

    توصیه ای که به داوطلبان می شود این است که حتی الامکان شرایط مطالعه را در منزل فراهم کنند و تنها در صورتی که تلاش آنها در این زمینه بیثمر بود، کتابخانهای را انتخاب کنند که:

    ساعات زیادی باز باشد، نزدیک منزل و محل تحصیل باشد و از فضای مناسبی نیز برای مطالعه برخوردار باشد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب