ورود به آزمون
بهترین زمان مرور برای پیشگیری از فراموشی  1398-9-14   4 دقیقه و 30 ثانیه

بهترین زمان مرور برای پیشگیری از فراموشی


فراموشی چیست ؟

فراموشی ( Forgetting ) یا از یاد بردن یا به یاد نیاوردن ، حالتی است که داده‌ها ، مطالب آموخته شده و اطلاعات ذخیره شده در حافظه بلند مدت شخص ، از بین می‌روند یا تغییر می‌یابند . فراموشی معمولا در دانش آموزان ، فرایندی تدریجی است که در آن آموزه های گذشته نمی‌توانند از ذخیره حافظه فرا خوانده شوند.

فراموشی می‌تواند کوتاه مدت یا همیشگی باشد و علل متفاوتی دارد . معمولا اصلی ترین علت فراموشی در دانش آموزان و کنکوری ها ، نداشتن دوره های مطالعاتی منظم و افزایش حجم اطلاعات به مرور زمان است . در ابتدا ، اطلاعات غالباً پس از یادگیری ، به سرعت فراموش می‌شوند.

عواملی نظیر چگونگی یادگیری اطلاعات و تناوب به کارگیری آن ، در سرعت به فراموشی سپردن آن نقش دارد. اما بهترین زمان مرور برای پیشگیری از فراموشی را بخوانید : 

 منحنی فراموشی ابینگهاوس


هرمان ابینگهاوس ، روان‌شناس ، یکی از نخستین کسانی بود که به‌طور علمی‌ به مطالعه فراموشی پرداخت . او در آزمایش‌هایی که بر روی خود انجام داد ، حافظه‌اش را با استفاده از هجاهای بی معنی سه حرفی مورد آزمایش قرار داد . 

او از کلمات شناخته شده قبلی که در حافظه‌اش قرار داشت برای تداعی با این هجاهای جدید استفاده کرد.
ابینگهاوس به منظور آزمایش حافظه‌اش در مورد این اطلاعات جدید ، حافظه‌اش را در دوره‌های زمانی مختلف ، از ۲۰ دقیقه تا ۳۱ روز ، مورد آزمایش قرار داد.

او سپس در سال ۱۸۸۵ یافته‌هایش را در کتاب حافظه: نوشته‌ای در روان‌شناسی تجربی منتشر ساخت. نتایج آزمایش او که در یک منحنی به نام منحنی فراموشی ابینگهاوس رسم شده، رابطه بین فراموشی و زمان را نشان می‌دهد.


منحنی فراموشی همچنین نشان داد که فراموش کردن اطلاعات آنقدر ادامه نمی‌یابد تا کلّ اطلاعات از حافظه پاک شود ، بلکه در یک نقطه خاص متوقف می‌گردد . به عبارت دیگر ، مطالعه ابینگهاوس نشان داد که اطلاعات ذخیره شده در حافظه بلند مدّت به نحو شگفت‌آوری پایدارند .

forgetCurve

دوره عامل اصلی موفقیت رتبه‌های برتر

وقتی که از رتبه‌های برتر کنکور می‌پرسم : (( چند بار درس‌ها را مرور کردید؟)) ، معمولا می‌گویند : ۱۰ بار ، ۱۶بار ، ۸بار ، ۲۵ بار و … وقتی به عددها نگاه کردم دیدم که تعداد دفعات مرور آنها با رتبه کنکورشان نسبت عکس دارد!

یعنی هرچه تعداد دفعات مرور آنها بیشتر بود رتبه کمتر و بهتری را کسب کرده بودند. دوره مستمر اصلی ترین عامل پیشگیری از فراموشی است . 

 

آیا مرور و دوره همان دوباره خوانی است ؟
 

بسیاری از دانش آموزان میگویند : مرور درس‌ها بسیار وقت گیر است. زمانی که از آنها میپرسم که چگونه مرور می‌کنند میگویند که مطالب را دوباره مطالعه می‌کنند.دوباره خواندن یک درس بسیار وقت گیر است در صورتی که مرور فرآیندی سریع است.

اینجا باید به دو نکته توجه داشته باشید . اول اینکه روش های تندخوانی و خواندن اجمالی برای دوره مطالعاتی مناسب تر هستند . دوم اینکه حتی دوباره خوانی مطالبی که قبل تر مطالعه کرده اید ، قطعا سریعتر اتفاق می افتد . اگر مطلبی را بار اول در دو ساعت بخوانید، در مرحله دوم در چهل دقیقه می توانید آن را دوره کنید ، به شرط رعایت زمان های دوره.

فواصل زمانی مرور در برنامه درسی 

1- اولین مرور بلافاصله پس از پایان مطالعه ( ترجیحا 20 دقیقه فاصله بدهید )

2- دومین مرور باید 24 ساعت پس از مرور اول انجام بگیرد . تا این لحضه شیب فراموشی بسیار کند شده .

3- سومین مرور 6 روز پس از مطالعه خواهد بود .

شیب فراموشی خیلی کند شده هست! فقط کافی هست روز دهم { 4 روز پس از مرور سوم} یک بار دیگر مطالب را مرور کنیم . تقریبا فراموشی اطلاعات غیر ممکن شده هست، اما اگر شما نیاز دارید زمان بیشتری اطلاعات در ذهن شما باقی بماند در روز 30 ام یک بار دیگر مرور انجام دهید،بعد از مرور چهارم اطلاعات اطلاعات 30 روز با قدرت عالی در ذهن شما باقی میماند، حال یک بار دیگر آن را مرور کنید، اطلاعات 90 روز دیگه در اختیار شما خواهد بود، بعد از مرور 5 یا 6 اطلاعات تا چندین سال به هیچ وجه از بین نرفته و در یاد شما خواهند بود .

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب