ورود به آزمون
بازیابی چیست و چگونه سبب افزایش بازده یادگیری شما می‌شود؟  1398-10-23   4 دقیقه و 30 ثانیه

بازیابی چیست و چگونه سبب افزایش بازده یادگیری شما می‌شود؟


 بازیابی چیست و چگونه سبب افزایش بازده یادگیری شما می‌شود؟ بازیابی دیگه چیه؟ اگه بازیابی کنم، همه چی رو درست یاد میگیرم؟ بازیابی خیلی وقتگیر نیست؟ چه وقتهایی بازیابی کنم بهتره؟

بازیابی یعنی این‌که مطالب را بعد از مطالعه کنار بگذارید و سعی کنید مطالب را از درون ذهن خودتان بیرون بکشید و به خاطر بیاورید. بازیابی یعنی این‌که اول امتحان دهید بعد درس بخوانید، گرایشی که در کتاب make it stick مطرح شده است و در آن تاکید شده است که وقتی مطلبی را سخت یاد می گیرید بهتر یاد می گیرید.

یکی از اشکال‌هایی که وجود دارد این است که اکثر ما فکر می‌کنیم برای یادگیری باید چندین بار بخوانیم و یک بار بازیابیکنیم در حالی که باید یک بار خواند و چندین بار بازیابی کرد. بازیابی در حقیقت به منزله تأیید مطالب مطالعه شده هست و درست مثل یک بیماری که برای مشخص شدن مریضیاش، آزمایش میده تا بفهمه که مشکل کجاست، این کار باعث میشه که بفهمیم چه چیزهایی رو یاد گرفته ایم و به کدوم قسمتها هنوز مسلط نشده ایم.

به نوعی اولین ارزیابی که هر فرد میتونه از مطالعه اش داشته باشه همین بازیابیه و آزمونهایی که شرکت میکنه لایه های بعدی هستن که فرد باید تو اونها محک زده بشه تا به تفکیک مباحثش بپردازه و مشخص کنه که به کدوم قسمتها بیشتر از سایر بخشها مسلطه.

دقایق آخر مطالعه رو به بازیابی اختصاص بدید تا بتونین مطالب رو خیلی خوب جمعبندی کنین.
برای بازیابی کردن مراحل زیر رو به ترتیب انجام بدین:

     کتاب، دفتر و جزوهای رو که از روی اون درس میخونین، کنار بگذارید.

     تمرکزتون رو جمع کنین و مطالبی رو که خونده بودید تو ذهنتون مرور کنین.

     مطالب رو تیتروار روی کاغذ یادداشت کنید و جزئیات رو برای خودتون شرح بدین.
یادتون باشه که در طی فرآیند نباید به سراغ کتاب یا جزوه برید.
بعد از اینکه این کار رو کامل انجام دادین متوجه میشین که به کدوم قسمتها هنوز مسلط نشده اید. دقیقاً همین موارد، مطالبی هستند که بعداً شما رو تو دردسر می اندازن. هیچ فرقی نمیکنه، بعد از اینکه هر درس رو خوندین بازیابیش کنین یا اینکه آخر وقت همه درسها رو یکجا بازیابی کنین.

هر دو روش رو امتحان کنین و ببینید که با کدوم راحتتر هستین. قبل از مطالعه هم میتونید مطالب گذشته رو بازیابی کنین تا علاوه بر مرور مطالب گذشته، آمادگی بیشتری برای مطالب جدیدی که میخواهین مطالعه کنین به دست بیارید.

یاد گرفتن تنها روخوانی، نوشتن و تست زدن نیست. فردی ممکن است علاوه بر انجام تمام موارد فوق نسبت به کلیهی مطالب یک بخش مسلط نشود. برای فهمیدن اینکه چه نکاتی در زمان مطالعه از قلم افتاده اند و بهبود بخشیدن به کیفیت مطالعه، افراد نیازمند ارزیابی هستند.

بازیابی ابتداییترین و راحتترین نوع ارزیابی است که انجام این کار میتواند بسیار مفید واقع شود.

استفاده از بازیابی برای مطالبی که تاکنون نخوانده اید:

برای اینکار قبل از اینکه دبیر درسی را ارائه بده ،شما تعدادی تست را از آن درس کار کنید.درسته که نمیتونین جواب تست هارو به دست بیاورید اما یک دید کلی راجع به مطالب درس به دست می آورید و نکته ی مهم تر این  که با تمرکز بیشتری به درس گوش می دهید و چون ذهنتون رو از قبل آماده کردید مطالب به خوبی درش تثبیت میشه.

شاید اجرای این روش به نظرتون وقت گیر و سخت باشه اما مطمئن باشین که خیلی به دردتون می خوره و مطالب رو خیلی بهتر یاد می گیرید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب