ورود به آزمون
image  1399-1-30   4 دقیقه خواندن

ایجاد تعادل مطالعاتی بین دروس عمومی و اختصاصی


تعدادی از داوطلبان کنکور به دلیل تعصب روی رشته ی تحصیلیشون، درصد زیادی از وقتشون رو برای یادگیری و تست زنی دروس اختصاصی میذارند و توجهی به دروس عمومی ندارند. همه ی داوطلبان کنکور از ضریب بالاتر دروس اختصاصی خبر دارند اما تعداد کمی از آنها میدونند که دروس عمومی با اینکه ساده تر هستند ولی برگ برنده کنکور به حساب می آیند.

 

وقتی در آزمون ها تفاوت تراز زیادی بین عمومی و تخصصی دارید و تراز عمومی شما پایین است، یعنی شما مسیر اشتباهی رو پیش گرفتید. عزیزای من توجه داشته باشید که برای اینکه رتبه ی خوبی بیاورید، تراز این دو گروه باید با هم همخونی داشته باشند.

 

در ابتدای مسیر مطالعه اینکه برای دروس تخصصی وقت بیشتری بذارید کاملاً طبیعیه چون یاد گرفتن این دروس وقت گیرتر است ولی وقتی مثلاً مبحث تابع ریاضی رو مطالعه و مرور میکنید تا حد زیادی در ذهن شما ثبت میشه و احتمال فراموشیش پایین است در حالی که دروس عمومی، مخصوصاً لغات زبان عربی و انگلیسی تا حد زیادی فرار هستند و نیاز به مرور بیشتری دارند.

 

در کل مهمترین اصل در دروس عمومی تکرار و مرور است، مباحث دروس عمومی رو با تست زدن مرور کنید چون در دروس عمومی هم مانند تخصصی خواندن متن درس کافی نیست و باید مهارت های تست زنی رو در طول مسیر کسب کنید و این تصور که دروس عمومی رو در چندماه آخر کنکور میتونید کاملاً مطالعه و جمع بندی کنید رو لطفاً کنار بذارید.

 

 پس شما از ابتدای مطالعه باید برای هر دو گروه عمومی و تخصصی وقت بذارید و طبیعیه که به علت سنگین بودن دروس تخصصی وقت بیشتری برای مطالعه بگیرند.

 

در دروس عمومی، ادبیات و عربی به شدت روی تراز شما تاثیرگذار هستند. شروع مطالعه ی دروس عمومی میتونه به صورت مبحثی باشه، چون بخش های قرابت و آرایه های ادبیات، قواعد عربی و آیات دینی برای تثبیت دقیق نیاز به تست زنی بیشتری نسبت به بخش های حفظی مثل لغات دارند و همچنین مباحث در کنکور بودجه بندی بالاتری نیز دارند.

 

لغات عربی و زبان رو با روش فیش نویسی و یا استفاده از جعبه لایتنر میتوانید کاملاً یاد بگیرید. البته یادگیری لغات زبان به دلیل تعداد زیاد سخت تر است. بهتره که هر شب حداقل 20 لغت زبان بخوانید و وقتی کمی مسلط شدید مبحث گرامر رو شروع کنید و هر شب حداقل 2 تست درک مطلب و ریدینگ رو کاملاً تحلیل و بررسی کنید.

 

به طور کلی شما در هر روز از برنامه مطالعاتیتون باید دروس عمومی هم مطالعه کنید. بهتره که بعد از اتمام تابستان این اقدامات رو هر روز برای 2 درس از عمومی هاتون انجام بدید:

 

ادبیات: یک روز 10 تست قرابت و 5 تست آرایه ادبی، روز بعد مطالعه و تست بخش های لغت و زبان فارسی

عربی: یک روز 15 تا تست ترجمه، روز بعد مطالعه قواعد و تست زنی

دینی: یک روز درمیون مطالعه و تست زنی حداقل یک درس

زبان: یک روز مطالعه لغت و کلوز تست ، روز بعد مطالعه لغت و گرامر و همچنین زدن تست گرامر

 

نکته ی دیگه ای که باید بهش توجه داشته باشید اینه که در طول مسیر سال کنکور تا نوروز میتونید تایم بیشتری برای دروس اختصاصی بذارید ولی در ادامه و نزدیک شدن به آزمون کنکور باید حداقل 4 ساعت در روز به مطالعه ی دروس عمومی اختصاص بدید.

 

اگر خودتون برنامه ریزی میکنید، مطالعه ی دروس عمومی رو در بین دروس تخصصی قرار بدید این کار باعث میشه که به ذهنتون کمی استراحت بدید.

 

حواستون باشه که برای مثال اگر آزمون شما 2 هفته یک بار برگزار میشه، در هفته اول حجم بیشتری از وقتتون رو به دروس اختصاصی بدید و در هفته ی دوم وقت بیشتری برای دروس عمومی در نظر بگیرید. البته حواستون باشه که همواره عمومی و تخصصی رو باید در راستای هم خوانده بشوند فقط با این تفاوت که دروس عمومی به مرور بیشتری نیاز دارند و هرچقدر به آزمونتون نزدیک تر میشید، نیاز دارید که دروس عمومی رو بیشتر تکرار کنید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب