ورود به آزمون
image  1399-1-5   3 دقیقه خواندن

انسان چگونه مطالب را یاد می گیرد؟


وظیفه حافظه ، ثبت مطالبیه که به اشکال مختلف مثل شنیدن ، دیدن ، خوندن و ... یاد گرفته اید و با توجه به نوع مطالعه ای که دارید ، ثبت و بایگانی مطالب به عهده یکی از 4 بخش حافظه است:

حافظه شنیداری : مرور صحبت های معلم ، خوندن یک شعر از حفظ و هر چیزی که با گوش کردن یاد می گیرید ، توسط حافظه شنیداری انجام میشه.

حافظه دیداری : تصاویر و فیلم هایی که یادتون هست ، نمودارهای درس های مختلف و بقیه مشاهدات و تصویرهای درون ذهن شما توسط حافظه دیداری ثبت می شه.

حافظه نوشتاری : موقعی که مشغول نوشتن هستید ، تازه حافظه نوشتاری شما فعال می شه و کار ثبت مطالب رو انجام می ده.

حافظه تحلیل گر : یادگیری به وسیله طرح سوال از متن ، طبقه بندی مطالب و خلاصه نویسی ، باعث استفاده از بخش تحلیل گر ذهن و انتقال مطالب با این حافظه می شه. عملا این بخش حافظه با درگیر کردن همزمان سایر بخش ها موجب افزایش و بهبود یادگیری می شه.

توصیه ها و راهکارها

برای درس خواندن ، روش های مختلفی رو به کار ببرید و فقط به یک روش اکتفا نکنید. چون ممکنه روشی که به کار می برید ، روش چندان درستی نباشد ، مثلا به جای اینکه ریاضی رو با تمرین حل کردن یاد بگیرید ، فقط فرمول هاش رو حفظ کنید ! اتفاقا یکی از اشتباهات رایج دانش آموزان ، به خصوص بچه های رشته انسانی اینه که بیشتر دنبال حفظ کردن مطالبند و خیلی از حافظه تحلیل گر و نوشتاری استفاده نمی کنن.

 

به همین دلیل ، درس هایی مثل ریاضی ، فلسفه ، منطق ، اقتصاد و حتی عروض و قافیه ، چون به مطالعه تحلیل گر نیاز دارن ، به سخت ترین درس های اونا تبدیل میشن.

 

در یادگیری ، حافظه تحلیل گر بهترین بازده و حافطه شنیداری ضعیف ترین بازده رو دارند. در واقع فرق یادگرفتن و حفط کردن ، استفاده از این دو حافظه هست. تا جایی که می تونید برای درس خواندن از حافظه تحلیل گر استفاده کنید.

 

به جای حفظ کردن نمودارها ، فلوچارت ها و مطالب طبقه بندی شده از حافظه تصویری استفاده کنید. هر بار چند ثانیه به تصویر نگاه کنید و سعی کنید که اون رو به طور کامل در ذهن تجسم کنید و به خوبی نکاتش را تحلیل کنید .

جمع بندی

داشتن انعطاف در به کارگیری روش هاای مختلف مطالعه ، سبب یادگیری بهتر می شود . یکی از دلایل سخت بودن برخی از دروس ، داشتن یک روش مطالعه برای همه دروس است . برای مثال حافظه شنیداری بیشتر برای درس حفطی مورد استفاده قرار می گیرد و تاکید بعضی از دانش آموزان برای استفاده از این روش در دروس استدلالی مثل ریاضی ، نتایج نامطلوبی به همراه دارد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب