image  1398-10-5   4 دقیقه و 30 ثانیه

ابزارهای مرور


ابزارهای مرور چیست؟ چطوری مرور کنم بهتره؟ از رو چی مرور کنم؟ خلاصه نویسی بکنم یا نه؟ اصلاً میتونم اینهمه جزوه رو مرور کنم؟

شما موقع مرور کردن با حجم زیادی از مطالب و زمان کمی روبهرو هستید و از اونجایی هم که حجم جزوه هاتون خیلی زیاده، شاید وقت نکنید که همه مطالب رو بخونید و جمعبندی کاملی داشته باشید.

برای همین بهتره از ابزارهای مخصوص مرور استفاده کنید تا هم به مطالب مهم اشراف داشته باشید و نقاط ضعفتون رو خوب برطرف کنید و هم خیلی به مطالبی که اهمیت چندانی ندارند، نپردازید و بتونید حداقل یکی دو بار همه کتابها رو مرور کنید.

بهترین ابزار مرور، خلاصه هاییه که از قسمتهای مهم هر درس نوشتید، ولی اگه تا الان سهل انگاری کردید و خیلی هم وقت برای این کار ندارید، میتونید از DVDها و کتابهای مخصوص جمعبندی استفاده کنید.

قدم به قدم مرور کنید. اول قسمتهایی رو مرور کنید که بهشون بیشتر مسلط هستید و بعد به سراغ مطالبی برید که خوب نخونده بودید. با این کار هم سرعت مرور کردنتون بیشتر میشه هم اینکه زحمتاتون برای اونجاهایی که خونده بودید، به خاطر فراموش شدن مطالب از بین نمیره.


اگه تازه نزدیک کنکور یادتون افتاد که خلاصه نویسی کنید، بهتره اصلاً این کار رو انجام ندهید! و برید سراغ همون کتابهای خلاصه شده ای که گفتیم.
یکی از روشهای خوب موقع مرور کردن، پیدا کردن کلیدواژه هاست، مثلاً در آیات، راه خلاص شدن از حفظ کردن کل آیه همین کلیدواژه هایی هستند که مفاهیم هر آیه رو میرسونن و با این کار سرعت یادگیری و مرور چند برابر میشه.


ساختن رمز و شعر برای حفظ متنهای طولانی، اسامی و فرمولهای چغر خیلی خوبه! چون باعث موندگاری شگفت انگیز مطالب در ذهن میشه. فقط حواستون باشه اگه این کارو زیاد انجام بدید، ممکنه همه رمزهاتون با هم قاطی بشه. (مثل هستک در مثلثات که علامت مقادیر مثلثاتی رو در هر ربع نشون میده.)


راستی! تستهایی که قبلاً علامت زده بودید (نزده ها، غلط، مهم) برای جمعبندی و مرور مطالب خیلی خوب هستن اما اگر که این سؤالات رو تفکیک نکرده بودید، معمولاً خود کتابهای تست، سؤالات ستارهداری رو برای مرور در نظر گرفته اند.

دانش آموزان، در هنگام طبقه بندی مطالب برای مرور، بهتر است علاوه بر جزوه های مطالعاتی خود، بسته به میزان در دسترس بودن از ابزارهایی که مخصوص مرور کردن هستند، استفاده نمایند. در ادامه تعدادی از این ابزارها معرفی شده است.

برخی از این ابزارها عبارتاند از : خلاصه هایی که دانش آموزان نوشته اند و یا کتاب هایی تحت این عنوان، سوالات کنکورهای چند سال اخیر، فیلم های آموزشی، جعبه لایتنر و کلاسور ارزیابی

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب