image  1398-11-14   3 دقیقه خواندن

آیا داشتن معلم خصوصی مفید است؟


آیا داشتن معلم خصوصی مفید است؟

 

 همه دوستام معلم خصوصی دارن، من میترسم یه وقت نتیجه نگیرم! سر کلاس نمیفهمم معلممون چی میگه. کلاس تک نفره بهتر از کلاس گروهی نیست؟ تازه کل وقت دبیر برای خود آدمه.

 

داشتن دبیر خصوصی به چند دلیل، آخرین گزینه یه داوطلب کنکوره:

 

آیا داشتن معلم خصوصی مفید است؟ تمام اثربخشی کلاس به کیفیت دبیره. حالا اگه سطح تدریس دبیر خیلی بالا نباشه (کیفیت خوبی نداشته باشه)، کلاس خصوصی نه تنها کمکی به شما نمیکنه بلکه باعث اتلاف وقت شما میشه.

 

از طرف دیگه حق الزحمه یه دبیر خوب نسبتاً بالاست و خیلی از افراد توان پرداخت کردن چنین پولهایی رو ندارند. بنابراین ممکنه از یه دبیر متوسط یا دانشجو کمک بگیرن که تازه درس دادن رو شروع کرده.

 

این کار درست مثل انداختن تیر در تاریکیه و هیچ تضمینی برای نتیجه گرفتن وجود نداره. البته این موضوع هم درست نیست که اگه کسی دبیری با هزینه بالا داشته باشد، همه مطالب رو یاد میگیره اما احتمال نتیجه گرفتنش خیلی بیشتر میشه، چون روشهای تدریس با هم فرق میکنه. مسئله نگران کننده بعدی، احتمال تداخل مطالبیه که دبیر خصوصی و معلم مدرسه درس دادن.

 

توصیه من اینه که تنها برای مطالبی که یاد نگرفتید، دبیر بگیرید و از اول به معلم و مدرسه اعتماد کنید.

 

یک معلم خوب چه ویژگی هایی دارد؟


ویژگی های معلم خوب

 

 1. اساتید خوب کامل بر درس مسلط هستند و هر سوالی از ایشان پرسیده شود خیلی عالی پاسخ می دهند و حتی مطالبی را هم به آن اضافه می کنند. 
 2. وقت شناس بودن
 3. پشتیبانی و حمایت از شاگرد
 4. استفاده از تن صدای مناسب در کلاس ها
 5. استفاده از فیلم و امکانات کمک آموزشی: عامل دیگری که اساتید خوب و موفق از آن برای بالا بردن کیفیت و تنوع بخشی به کلاس های ریاضی خودشان از آن استفاده می کنند
 6. داشتن فن بیان خوب
 7. ارائه به صورت جذاب و شیرین
 8. به محض مشاهده علایم خستگی در دانش آموزان و حواس پرتی آنان ، جریان تدریس یا پرسش را قطع کرده و به آنها اجازه داده شود که از جای خود بلند شود
 9. معلم با ذکاوت و توانمند در عین حالی که در كلاس جوی آرام فراهم می‌کند 
 10. قبل از شروع كلاس هدف خود را از ارائه محتوی درس مشخص ‌می کند.
 11. با یک‌ برنامه‌ریزی دقیق و داشتن طرح درس مناسب وارد کلاس می شود.
 12. دانش آموزان را از هدف آموزشی خود آگاه می سازد.
 13. از دانسته‌های دانش‌آموزان خود نسبت به محتوای آماده برای تدریس آگاه است و متناسب با آن تدریس خود را شروع می کند.
 14. در هنگام ارائه مطالب از مباحث جذاب و علمی جهت تفهیم مفاهیم استفاده می کند.
 15. یک معلم خوب باید باوقار و سنگين باشد.

 

    هرگز به خاطر داشتن دبیر خصوصی، دست از تلاش برندارید و فکر نکنید که نیازی به خوندن دوبارهی جزوه و زدن تست نیست.


    حتماً قبل از شروع کلاس مطالب جلسات گذشته رو مرور کنید به علاوه اینکه سعی کنید برای جلسه آتی هم پیشخوانی کنید تا اثرگذاری کلاس بیشتر بشه.


    متأسفانه دبیرانی که برنامه ریزی دقیقی ندارند و نمیتونند به موقع سر کلاس حاضر بشن، بیشتر از اینکه سودمند باشند، ضرر میرسونند و برنامه شما را مختل میکنند.


    درسته بعضی از دبیران جوان، کم تجربه تر از خیلی از افراد اسم و رسمدار هستند، ولی انرژی و توانایی زیادی دارند و به خاطر تفاوت سنی کمتر با داوطلبان، خیلی میتونند مفید باشند. (دقت کنید گفتم بعضی، نه همه!)

 

    داشتن دبیر خصوصی با وجود ویژگیهایی که دارد، بدون عیب نیست و حتی در صورت انتخابی نامناسب ممکن است که افراد نه تنها نتیجه ای مناسب کسب نکنند، بلکه دچار افول نیز شوند.

 

اما میتوان گفت در صورت نتیجه نگرفتن از تمامی راه های موجود نظیر مدرسه، کتابهای کمک آموزشی، فیلمهای آموزشی و کلاسهای آموزشگاهها، تنها و موثرترین راهی که پیش روی دانش آموزان وجود دارد، کمک گرفتن از معلم خصوصی است و افراد نباید شتابزده و بدون تحقیقات لازم اقدام کنند.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب