ورود به آزمون
image  1398-11-6   5 دقیقه

آسیب انجام کارهای هم زمان برای مغزشاید شما هم شنیده باشید که انجام دادن چند کار هم زمان مشکل ایجاد میکند ، اما نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهند که انجام دادن همزمان چند کار، عملکرد آدم را نابود می‌کند و تازه ممکن است به مغز هم آسیب وارد کند! شاید شما هم از جمله کسانی باشید که با افتخار، اعلام می‌کنند که می‌توانند چند کار هم زمان را انجام دهند.

شاید از اینکه همزمان با درس خواندن، راه می روید و پیامک دوست‌تان را هم جواب می‌دهید، احساس غرور می‌کنید! 

چرا می گوییم  موقع درس خوندن گوشی رو خاموش کنید تا یه وقت وسوسه نشید که سمت تلفن همراه برید و خیلی خوب و راحت مطالعه کنید ؟ 
معتادان دیجیتالی عزیز!

اگر که اصلاً نمیتونید موبایلتون رو کنار بذارید، نرمافزارهای زیادی وجود داره که کارشون مدیریت کردن زمان استفاده از موبایل هستش و مشخص میکنن که چه زمانهایی تو روز میتونید از موبایلتون استفاده کنید که بهتون توصیه میکنم ازشون استفاده کنید.

انجام چند کار به صورت همزمان آنقدر که ما فکر می‌کنیم مفید نیست و حتی می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. از مضرات این کار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

بر اساس تحقیقی که در دانشگاه استنفورد در زمینه‌ی انجام دادن چند کار هم زمان انجام شده است نشان می‌دهد که انجام دادن چند کار به صورت همزمان در مقایسه با تمرکز کردن روی یک کار، بهره‌وری کمتری در پی دارد.

همچنین، محققان پی بردند کسانی که به صورت معمول در معرض بمبارانی از اطلاعات الکترونیکی از چندین و چند مسیر هستند، در مقایسه با آن افرادی که اول یک کار را تمام می‌کنند و بعد به سراغ کار بعدی می‌روند، نه قادرند به همان خوبی حواس‌شان را به کاری جمع کنند، نه از حافظه‌ی خوبی برخوردارند و نه اینکه موقع محول شدن یک وظیفه‌ی جدید عملکرد قابل قبولی نشان می‌دهند.

 

آیا انجام دادن چند کار هم زمان مهارت است؟

 

اما اگر بعضی افراد به طرز خاصی از قدرت انجام دادن چند کار هم زمان برخوردار باشند چه؟ دانشگاه استنفورد تحقیقاتی در این زمینه انجام داده است. نحوه‌ کار بدین صورت بود که پژوهشگران افراد را بر اساس میزان تمایل‌شان به انجام دادن چند کار هم زمان به چند دسته تقسیم کردند.

مقایسه‌هایی که بین این دسته‌ها صورت گرفت نشان داد آنهایی که بیشتر از همه به انجام دادن چند کار هم زمان اعتقاد داشتند و تعداد کارهای بیشتری را به صورت همزمان انجام می‌دادند، از بابت کیفیت انجام دادن چند کار هم زمان ، در مقایسه با کسانی که دوست داشتند کارها را تک تک انجام بدهند، به مراتب بدتر بودند.

علت چه بود؟ کسانی که به انجام دادن چند کار هم زمان خو گرفته بودند به این دلیل بدتر بودند که سخت‌تر می‌توانستند افکارشان را سازماندهی کرده و اطلاعات بی‌ربط را فیلتر کنند. در نتیجه هنگام محول شدن وظیفه‌‌ی جدید کُندتر عمل می‌کردند. ای دل غافل!

انجام دادن چند کار هم زمان عملکرد و کارآمدی مغز را پایین می‌آورَد زیرا مغز فقط قادر است در یک زمان بر روی یک کار تمرکز کند. وقتی بخواهید همزمان ۲ کار را با هم انجام بدهید، مغز فاقد این ظرفیت است که بخواهد هر دوی آنها را با موفقیت اجرا کند.

انجام دادن چند کار هم زمان IQ را پایین می‌آورد
نتایج این تحقیقات دانشگاه استنفورد حاکی از ضررهای بیشتری هم بود. انجام دادن چند کار هم زمان نه تنها باعث کند شدن سرعت آدم می‌شود، بلکه IQ را هم پایین می‌آورد. مطالعه‌ی دیگری که در دانشگاه لندن صورت گرفته بود نشان می‌داد شرکت‌کنندگانی که در طی انجام وظایفِ شناختی‌شان، چند وظیفه را یکجا انجام داده بودند، چنان نمرات IQ ضعیفی از خود به جای گذاشته بودند که انگار ماریجوانا کشیده بودند یا شب قبلش اصلا نخوابیده بودند.

در این آزمایش IQ مردان بالغی که چند کار را به طور همزمان انجام داده بودند، ۱۵ نمره افت کرده بود. یعنی میزان هوششان در حد یک بچه‌ی ۸ ساله تنزل کرده بود.

پس دفعه‌‌ی بعد که خواستید وسط کلاس درس ادبیات چند تست ریاضی بزنید، یادتان باشد که ظرفیت شناختی مغزتان در حدی پایین آمده است که گویی به یک بچه‌ی ۸ ساله سپرده‌اید تا آن نامه را برایتان بنویسد.

 

آسیب مغزی به خاطر انجام دادن چند کار هم زمان


مدت‌ها بود که تصور می‌شد، آسیب‌های شناختی وارد شده به مغز در اثر انجام دادن چند کار هم زمان ، امری موقتی است، اما تحقیقات جدید خلاف این تصور را ثابت کرده است. پژوهشگران دانشگاه ساسکس انگلستان با گرفتن عکس MRI از مغز کسانی که از چند وسیله‌ی الکترونیکی به صورت همزمان استفاده می‌کنند (مثلا در حین تماشای تلویزیون، با گوشی پیامک می‌دهند)، دریافتند کسانی که چندین کار را یکجا انجام می‌‌دهند، در قشر کمربندی قُدامی مغزشان، تراکم سلولی کمتری مشاهده می‌شود (ناحیه‌ای از مغز که مسئول کنترل احساسات و شناخت و حس همدلی است).

البته در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری هست تا دقیقا متوجه شویم که آیا انجام دادن چند کار هم زمان از نظر فیزیکی به مغز آسیب می‌رساند یا نه (منهای این آسیب مغزیِ فعلی که آدم‌ها را مستعد به چند وظیفگی می‌کند) اما هر چه که هست می‌دانیم این کار آثار منفی‌ای از خود برجای می‌گذارد.

کِپ کی لوه، متخصص اعصاب و روان و نویسنده‌ی ارشد تیم تحقیقاتی در زمینه‌ی عوارض انجام دادن چند کار هم زمان می‌گوید: «به نظر من خیلی مهم است که این آگاهی را در بین مردم به وجود بیاوریم که بدانند این شیوه‌ی فعلی استفاده از وسایل الکترونیکی ممکن است منجر به تغییر نحوه‌ی فکر کردن‌مان بشود و احتمال دارد این تغییرات در سطح ساختار مغزی به وقوع بپیوندند.»

 

آسیب های قطعی انجام دادن چند کار هم زمان

1ـ هیچ‌کس نمی‌تواند چندوظیفه‌ای باشد

2ـ سرعت‌تان کم می‌‌شود

3ـ احتمال خطا بالا می‌رود

4ـ اضطراب‌آور است

5 ـ تجربه زیبای زندگی از دست می‌رود

6 ـ حافظه صدمه می‌بیند

7ـ روابط‌تان آسیب​می‌بیند

8 ـ موجب پرخوری می‌شود

9ـ باور کنید که شما در این کار اصلا خوب نیستید

10ـ خلاقیت از بین می‌رود

 

از این یافته‌های جدید چه چیزی می‌آموزیم؟
اگر مستعد این هستید که چند کار را یکجا انجام بدهید، فکر نکنید که زبل‌خان شده‌اید. انجام دادن چند کار هم زمان عادت خوبی نیست که بخواهید با سر داخلش شیرجه بزنید. حداقل چیزی که از بابتش مطمئن هستیم این است که این کار باعث می‌شود کُند شویم و کیفیت عملکردمان پایین بیاید.

حتی اگر بر فرض این کار هیچ آسیبی به مغز وارد نکند، عادت دادن خود به انجام دادن چند کار هم زمان مثل بنزینی است که خالی کنیم بر روی آتشِ مشکلاتی از قبیل عدم تمرکز، عدم سازماندهی و عدم توجه به جزئیات.

به کار بردن انجام دادن چند کار هم زمان در جلسات یا سایر موقعیت‌های اجتماعی نشان از کمبود خودآگاهی و اجتماع‌آگاهی دارد – دو مهارتِ مربوط به هوش هیجانی (EQ) که برخورداری از آنها برای موفق بودن در محیط کار بسیار حیاتی است.

وبسایت TalentSmart با پژوهش بر روی بیش از ۱ میلیون نفر به این نتیجه رسیده است که ۹۰ درصد از آن افرادی که عملکرد خیلی خوبی در سر کار دارند، EQهای بالایی دارند. حالا اگر نتیجه‌ی این یافته‌ را بگذاریم کنار نتیجه‌های تحقیق دانشگاه ساسِکس که می‌گفت چندوظیفگی به قشر کمربندی قُدامی مغز آسیب می‌زند (یعنی معبد EQ در مغز)، آنگاه می‌توان گفت چندوظیفگی EQ را هم پایین می‌آورد.

پس هر موقع که خواستید چند وظیفه را یکجا با هم به سیخ بکشید، یادتان باشد که نه تنها دارید بر روی عملکرد لحظه‌ای خودتان اثر بدی می‌گذارید، بلکه ممکن است به آن قسمت از مغزتان هم که برای موفقیت‌های آتی به آن نیاز مبرم دارید، لطمه وارد کنید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب