image 1398-9-17

چگونه هنگام آزمون تمرکز کنیم؟

چگونه هنگام آزمون تمرکز کنیم؟ چرا موقع خوندن سؤال حواسم پرت میشه؟ چیکار کنم تمرکزم موقع آزمون بالاتر بره؟ چه چیزایی باعث میشه که موقع آزمون، تمرکزم کم بشه؟

اول به سراغ بررسی عواملی میریم که باعث میشن نتونیم سر جلسهی آزمون، درست تمرکز کنیم. به طور کلی این عوامل، به دو دسته تقسیم میشن: دسته اول، عوامل محیطی مثل سروصدای زیاد، گرمی یا سردی بیش از حد سالن، نبودن صندلی مناسب و سایر موارد شبیه به اینها هستن که عامل به وجود آوردنشون شما نیستید و برای برطرف کردنشون باید از بقیه کمک بگیرید. اما عوامل تشکیل دهنده دسته دوم، فارغ از محیط هستند و مستقیماً به نوع رفتار شما سر جلسهی آزمون بستگی دارن، از خوب نخوندن سؤال گرفته تا عدم مدیریت زمان آزمون و موارد این چنینی.

قبل از اینکه به سمت حوزهی آزمون راه بیفتین، لباس مناسب بپوشین و کاری به سیستم گرمایشی یا سرمایشی سالن آزمون نداشته باشین چون ممکنه که هوا یا بیش از حد گرم باشه یا سرد و اگه لباس نامناسبی تنتون باشه به مشکل بربخورید. حتماً وسایل مورد نیاز آزمون مثل مداد، پاککن، ساعت و ... همراه داشته باشید.

  • تا جایی که میتونید از انجام کارهای استرسزا جلوگیری کنین، مثلاً برای رعایت زمان آزمون، به جای استفاده از ساعت های دیجیتالی که با سرعت هرچه تمام تر نشوندهنده ی گذر وقت هستن، از ساعت عقربه ای استفاده کنین یا از حل کردن سؤالات با خودکار اجتناب کنین.
  • قبل از اینکه آزمون شروع بشه، بررسی کنین صندلی که بهتون اختصاص پیدا کرده از هر جهتی مناسب باشه. سالم باشه و زیاد سروصدا نکنه و جایی نباشید که نور آفتاب مستقیم تو صورتتون بخوره.
  • وارد حواشی نشید و موقع خوندن سؤال، فقط به فکر پیدا کردن جواب باشید و به اینکه برای بقیه آزمون وقت کم میاد کاری نداشته باشید. (حتماً به توضیحاتی که در مورد رعایت زمان پاسخگویی به دفترچه داده ام، توجه کنین.)
  • اگه حس کردید که کلافه اید و ذهنتون خسته شده، یکی دو دقیقه استراحت کنین و بعد از اون، به حل کردن سؤالات ادامه بدید.
  • آزمونهایی که در طول سال شرکت میکنید، باعث افزایش مهارت های آزمونی مثل همین بهبود تمرکز سر جلسه میشه.

    شناختی مناسب از عواملی که منجر به عدم تمرکز میشود باید یکی از فعالیتهای بسیار مهم داوطلب در آزمونهای طی سال مانند آزمونهای آزمایشی و یا آزمونهای دوران جمعبندی باشد که در پایان سال در آنها شرکت میکند، تا بدین وسیله بتواند به خوبی آنها را کنترل کند و در زمان آزمون، تمرکز بالایی برای پاسخگویی به سؤالات داشته باشد.

  • به صورت کلی به معرفی دو دسته از عوامل پرداخته شد که میتوان از آنها به عنوان مهمترین موانع در برابر تمرکز اشاره کرد، اما علاوه بر این موارد بایستی به مقوله ی استرس روز آزمون و افزایش مهارتهای آزمونی نیز اشاره شود که در فصول آینده به آنها پرداخته شده است.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب