ورود به آزمون
image  1398-11-15   3 دقیقه و 30 ثانیه خواندن

چگونه می توان استرس آزمون را کنترل کرد؟


چگونه می توان استرس آزمون را کنترل کرد؟

 

چرا همیشه موقع آزمون استرس دارم؟ چیکار کنم که کنکورم رو خراب نکنم؟ شرکت تو آزمونهای آزمایشی خوبه اصلاً؟ میترسم که وقتی کارنامهام بیاد و ببینم که رتبه ام خوب نشده بدتر استرس بگیرم!

 

یکی از شایع ترین انواع استرس که همه هم تجربه کردن، استرس آزمون دادنه.

 

از نگرانی بابت پرسش شفاهی گرفته تا ترس از خراب شدن نمره امتحان های آخر سال. با این اوصاف، استرس کنکور به دلیل اهمیت قبولی تو یه دانشگاه خوب و نگرانی بابت رشتهی دانشگاهی و انتخاب شغل آینده، حسابش از بقیهی امتحانهای زندگی جداست و اگه به درستی مدیریت نشه،

تبدیل به استرس مخربی میشه که آثار وحشتناکی داره، از بیدار موندن تو شب کنکور به خاطر فکر و خیال گرفته تا گم کردن دست پا و جواب ندادن به ساده ترین سوالات سر جلسه آزمون که نتیجه یک سال زحمت رو به راحتی از بین میبره و متأسفانه تو اکثر موارد موقعی متوجه اهمیت کنترل استرس میشیم که دیگه کار از کار گذشته.

 

خیلی از مواقع استرس سر جلسه آزمون یه شبه به وجود نمیاد و زمینه هایی از قبل مثل توقع های نابه جای بقیه باعث شکل گرفتنش میشه.

 

موقعی که داوطلب نمیتونه یه سوال رو حل کنه، افرادی رو مجسم میکنه که منتظر اومدن رتبه کنکور هستن و اینطوری وجودش پر از استرس میشه و فکر میکنه که با جواب ندادن به چندتا سوال، هیچ امیدی به قبولی تو کنکور نیست و بیخیال بقیه سوالهای آزمون میشه.


آزمون های آزمایشی فرصت خیلی خوبیه که با فضای کنکور آشنا بشید و استرس روز کنکور رو به حداقل خودش برسوند.

 

اما متاسفانه برای بعضی از بچه ها این آزمونها به جای اینکه وسیله ای در راستای رسیدن به هدف باشن، کارکردشون عوض شده و تبدیل به هدف شدن و با درگیر شدن ذهنشون به مسایلی مثل نرسیدن به بودجه بندی آزمون یا ناراحتی بابت بد شدن رتبه، اثرشون معکوس میشه و باعث تشدید استرس میشن.


رعایت مهارتهای آزمونی مثل تنظیم زمان آزمون و تکنیکهای معرفی شده برای جواب دادن سوالات، آدم رو آروم میکنن و استرس روز آزمون رو به حداقل میرسونن و حتماً باید به شکلی مناسب اجراشون کنین.


حل کردن کنکورهای چند سال اخیر و شبیه سازی فضای آزمون تو خونه، یکی از روشهایی که باعث عادی شدن کنکور و شکستن بتی میشه که تو ذهن خیلیها از کنکور شکل گرفته و با این کار، روز کنکور فکر نمیکنین که با آزمون عجیبی سروکار دارید و خیلی عادی باهاش برخورد میکنین.


با اینکه تمام آرزوی من، شما و خونوادهتون کسب رتبهی خیلی خوبی تو کنکوره، اما شما فکر نکنین که ۱۰۰٪ قبولید و ذهنتون همه اش درگیر این نباشه که اگه خدای نکرده یک وقت کنکور رو خراب کنید دنیا به آخر میرسه و به جای منفی بافی، تمام تمرکزتون رو روی اجرای درست برنامه و خوب خوندن مطالب بذارید تا از بار روانی روز آزمون کم کنید.

 

میتوان از استرس روز کنکور به عنوان آخرین تنشی یاد کرد که داوطلبان را یک سال تحت تاثیر قرار میدهد.

 

برای کنترل این دلهره و نگرانی راههای مختلفی از مهار رفتارهای تنشزایی مثل به وجود نیاوردن انتظارات بیش از حد گرفته تا بالاتر بردن مهارتهای آزمونی وجود دارد تا داوطلب بتواند فارغ از هرگونه مشغلهای به شکلی مناسب به پاسخگویی سوالات در روز آزمون بپردازد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب