ورود به آزمون
image  1398-10-19   3 دقیقه

چگونه در شرایط دشوار، آزمون را کنترل کنم؟


چگونه در شرایط دشوار، آزمون را کنترل کنم؟ اگه یه درس رو خراب کنم، چی میشه؟ چیکار کنم بقیهی درسها خراب نشن؟ بقیه هم مثل من هستند یا فقط منم که نمیتونم به سؤالها درست جواب بدم؟

چگونه در شرایط دشوار، آزمون را کنترل کنم؟ نمیشه گفت که ما تو زندگی اشتباه نداشتیم، ولی بعضی از اشتباهات به سختی و حتی به قیمت تغییر آیندهای که تصور کردیم تموم میشن! مثل همین کنکور! فرض کنید سر جلسه هر کاری که به عقلتون میرسید رو انجام دادید، ولی نتونستید به شکلی که دوست داشتید به سؤالهای یه درس پاسخ بدید. دو راه پیش رو دارید:

 

 یا باید وضعیت به وجود اومده رو قبول کنید و با حل کردن بقیه سؤالات این شرایط رو جبران کنید.

 یا اینکه با فکر کردن و عصبانی شدن اوضاع رو از اینی هم که هست خرابتر کنید و فرصت حل کردن بقیه سؤالات رو از خودتون بگیرید و عملاً با دستای خودتون چاله ای رو که توی اون افتادید، به چاه تبدیل کنید و شانس قبولیتون رو به صفر برسونید.

اون کسایی که رتبه ی خوبی میارن، روش دوم رو انتخاب میکنن. اگر هم شما به کارنامهی نفرات برتر از تکرقمی گرفته تا سهرقمی نگاه بکنین، میبینید که قرار نیست تو همهی درسها فوقالعاده باشید و بالاخره هرکس یک سری نقاط ضعف هم داره.

 

چگونه در شرایط دشوار، آزمون را کنترل کنم؟

 

 اگه شروع خوبی نداشتید، زود ناامید نشید و مثل تیم فوتبالی که تو دقیقه ۹۰ نتیجه رو عوض میکنه، با تمام امید آزمون رو تا انتها ادامه بدید.
 اگه ذهنتون پاک شده بود و هیچ راه حلی برای حل سؤالات به ذهنتون نرسیدش، چند لحظه چشمهاتون رو ببندید،

چند تا نفس عمیق بکشید، فرمولهایی رو که بلد هستید یادداشت کنید و حل کردن سؤالات رو از سر بگیرید.
اگه کلاً تو یه درس به بن بست خوردید و به قول معروف ذهنتون از کار افتاد، میتوانید جواب دادن به سؤالات اون درس رو به تأخیر بندازین و اول درسهای راحتتر رو جواب بدید و تا با آرامش بیشتری بتونید به سؤالات جواب بدین.

فقط اگه خواستین این کار رو بکنین حتماً حواستون به وقت باشه و زمانبندی مناسبی رو برای پاسخگویی هر درس اتخاذ کنین.
    مگه شما از وضعیت بقیه خبر دارید که قصاص قبل از جنایت میکنید و خودتون رو بازنده میدونید! 

 

اصلاً از کجا معلوم که شرایط بقیه خیلی از شما بهتره؟ آسمون خدا همه جا یه رنگه و سؤالی که برای شما سخته، برای بقیه هم سخته، شاید هم سختتر!

    معمولاً اثر منفی فکر کردن در مورد تبعات و نتایج یک کار غلط، تأثیر بیشتری را نسبت به همان فعالیت در انسان ایجاد میکند. درست است که رتبهی کنکور در اثر پاسخ ندادن به چند سؤال مقداری تنزل میکند، اما با ناامیدی و دست کشیدن از تلاش برای حل مابقی سؤالات،

این تنزل با شیب بیشتری رخ میدهد به همین جهت اتخاذ یک یا دو استراتژی مناسب همانطور که در متن نیز به آنها پرداخته شده برای برخورد با چنین وضعیتی ضروری میباشد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب