ورود به آزمون
چهار تکنیک مهم برای اجرای یک آزمون  1398-9-25   4 دقیقه

چهار تکنیک مهم برای اجرای یک آزمون


چهار تکنیک مهم برای اجرای یک آزمون ، در ایام جمعبندی که می تواند برای شما معجزه کند . فراموش نکنید ، معمولا آسیب ها از رعایت نکردن ساده ترین ارکان در هر کار ایجاد می شود . فیل‌ها هیچ‌وقت ما را گاز نمی‌گیرند و این پشه‌ها هستند که ما را نیش می‌زنند!

توجه داشته باشید که رعایت نکات بسیار کوچک می‌تواند تغییرات بسیار بزرگ ایجاد کند. همچنان مسیر تحلیل آزمون کلیدی و تشریحی را فراموش نکنید که مهم‌ترین رکن اجرای صحیح این نوع جمع‌بندی، برنامه‌ریزی بر اساس نقاط قوت واقعی است که حاصل تحلیل‌های شما خواهد بود.

چهار تکنیک ساده مورد نیازتان را دوره کنیم :

 

تکنیک اول : مدیریت زمان

 

تعاریف عمیق و پیچیده‌ای از این مفهوم گرانقدر نیاز نیست! ما صرفاً باید بتوانیم هر تست، هر درس، هر دفترچه و کل آزمون را مدیریت زمان کنیم.

به جداول آزمون عمومی و اختصاصی در این نوشتار، زمان‌بندی مرتبط با هر تست و هر درس و کل زمان را ببینید:

آزمون عمومی

 

آزمون

تعداد سوال

زمان دفترچه به دقیقه

زمان برای هر تست به ثانیه

ضریب در کلیة زیرگروه‌ها

فارسی

25

18

43

4

زبان عربی

25

20

48

2

دین و زندگی

25

17

40

3

زبان خارجی

25

20

48

2

کل

100

75

-

-

 

آزمون اختصاصی گروه علوم تجربی:

آزمون

تعدا سوال

زمان دفترچه

زمان برای هر تست

زیرگروه 1

زیرگروه 2

زیرگروه 3

زیرگروه 4

زیرگروه 5

زمین‌شناسی

25

20

48

0

1

4

1

1

ریاضی

30

47

94

2

3

3

4

3

زیست‌شناسی

50

36

43

4

4

2

2

2

فیزیک

30

37

74

2

2

2

3

2

شیمی

35

35

60

3

4

2

2

2

کل

170

175

-

-

-

-

-

-

 

 

آزمون عمومی را از ساعت 8 آغاز کنید. فراموش نکنید مدیریت زمان به معنای عجله کردن نیست. با آرامش تمام به ترتیب با زمان زیر آزمون را پیش ببرید. زمان جدید را به این شکل پیش ببرید: تا 8:15 ادبیات، تا 8:13 عربی، تا 8:45 دین و زندگی و تا 9 زبان خارجی.

حالا 15 دقیقه زمان آزاد دارید برای دوره که از درس ادبیات که بیشترین ضریب را دارد شروع به تکمیل آزمون کنید. تجربی‌ها ریاضی را در 40 دقیقه، زیست 30 دقیقه، فیزیک 30 دقیقه و شیمی را در 30 دقیقه انجام دهند.

 

تکنیک دوم : روش مواجهه با تست

 

شاید خیلی ساده به نظر برسد ولی شما باید تعریفی برای تست داشته باشید. تستی که متعلق به شماست را صرفا با همین تعریف می توانید بشناسید. بپذیرید که برخی تست ها صرفا برای عبور کردن شخص شما طراحی شده اند! زمان خود را از بین نبرید...

تعریف: تست سوالی با 4 گزینه که در 20 ثانیه صورت آنرا می‌خوانید و راه حل را کشف می‌کنید! یعنی اگر تستی را خواندید، دوباره خواندید و باز هم متوجه خواستة آن نشدید پس احتمالاً یا (x) یا (-) باید در کنار آن زد. در واقع آن تست، تست محسوب نمی‌شود.

در نگاهی دیگر تست سوالی است با 4 گزینه که در حدود 2 خط حل می‌شود!

راه‌حل‌های بسیار طولانی به معنای این است که تست پیش روی شما، تست شما نیست. یا راه حال شما غلط است و یا این تست زمان‌گیر به آزمون شما آسیب می‌زند. با این 2 تعریف و با توجه به محدودیت زمان و فضای محاسبات در دفترچه چند قانون را مسیر تست‌زنی خود کنید.

 

1) مطالعة خط بر صورت تست (استفاده از مداد برای ایجاد تمرکز روی متن)

2) خط کشیدن زیر داده‌ها

3) خط کشیدن دور خواسته‌ها

4) خط کشیدن دور افعال

5) مطالعه به ترتیب هر 4 گزینه

6) شروع به حل

تمام این پروسه باید حدود 20 ثانیه طول بکشد.

 

تکنیک سوم : تکنیک + و -

 

این تکنیک در مدیریت زمان، مکمل تکنیک زمان‌بندی در گام قبلی است. سؤالات کنکور در 3 گروه به شما رخ نشان می‌دهند! سؤالاتی که بلدید و می‌توانید از عهده آن‌ها به راحتی برآیید،

سؤالاتی که بلدید ولی به دلیل پاره‌ای از ابهامات ممکن است زمانی یا انرژی زیادی را از شما بگیرد که قوانین زمان‌بندی را از بین ببرد و سؤالات گروه آخر را نیز بلد نیستید.

در این تکنیک تمرین می‌کنیم که سؤالاتی را که زمان زیادی می‌بنرد را با + و سؤالات گروه آخر با - علامت بزنیم. با این کار مانع مطالعه مجدد دوره سؤالاتی که اصلاً بلد نیستیم می‌شویم و از اضطراب کاذب پیش‌گیری کرده‌ایم. + ها هم در دوره به ما دستور بازخوانی تست‌هایی را می‌دهند که شانس حل کامل آن را داریم.

 

*تحلیل آزمون باقرمز:

 

زمان شما در بخشی از سؤالات به پایان خواهد رسید. مثلاً ادبیات را در 15 دقیقه به سؤال 18 می‌رسانید. شناسایی اعداد تست‌ها در زمان‌بندی‌ها، برای چنین استراتژی آزمون بسیار مهم است. سعی کنید در انتهای زمان زیر آخرین تست خط بکشید و در انتهای آزمون با خودکار قرمز در تحلیل و تصحیح در پاسخ‌برگ خود آن تست‌ها را پاسخ دهید.

در انتها آرشیو پاسخ‌برگ‌ها برای شما پیام‌های مهمی خواهند داشت.

 

تکنیک چهارم : تکنیک سوئیچ

 

می‌دانید که مغز انسان 2 نیمکره دارد که از 100 میلیارد نورون با 500 گرم وزن تشکیل شده. فرضیات اثبات نشده زیادی در زمینه جزیئات عملکرد این دو نیمکره وجود دارد ولی آنچه قطعی است محل محاسبات و حفظیات در مغزها تفکیک شده هستند. زمانی که شما با 4 درس عمومی به مبارزه می‌روید،

حجم بیشتر فعالیت در مغز شما متمرکز بر روی حفظیات و خروجی دادن آن‌هاست. خیلی‌ها بعد از جلسه می‌گویند که بعد از عمومی‌ها انرژی‌مان تحلیل رفت و تمرکزمان را از دست دادیم و هرگز متوجه نمی‌شوند که یک فیل آن‌ها را گاز نگرفته! سوئیچ کردن مغز از فعالیت در یک نیمکره به نیمکره دیگر اکتسابی است.

شما باید تمرین کنید که مغز شما قابلیت سوئیچ کردن را با قدرت پیدا کند. تمرکز فعالیت‌ها بلافاصله بعد از عمومی‌ها به روی محاسبات ریاضی خواهد رفت.

 

پس 2 پیشنهاد:

 

پیشنهاد 1: در زمان مطالعه بخشی از تست‌های هر روز را به انتهای روز موکول کنید و سعی کنید همانند آزمون با آن برخورد کنید. درس‌های همان روز را در انتهای روز پشت سرهم تست بزنید.

پیشنهاد 2: در جلسه آزمون بعد از عمومی‌ها 45 ثانیه چشم خود را ببندید و نفس عمیق بکشید.
 

 

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب