image  1398-8-29   3 دقیقه

چرا آزمون آزمایشی شرکت کنم ؟


می خواهیم سوالی که خیلی از دانش آموزان و داوطلبان کنکور می پرسند ، یعنی چرا آزمون آزمایشی شرکت کنم ؟ را پاسخ دهیم.

 

آزمون در دید اکثر داوطلبین کنکور جنبه تعیین جایگاه و آزمایش دارد وبه هدف کسب تراز و تشخیص وضعیت کلی خود در آن شرکت میکنند .ظاهرا حضور در آزمون ها  با همین هدف صورت میپذیرد اما باید توجه داشت که این آزمون ها آموزشی محسوب میشوند نه آزمایشی .

 

اگر صرفا نیاز به تعیین درصد و سطح دارید ، می توانید در منزل تست های کتب کمک آموزشی خود را بزنید. باید دیدگاهتان را اصلاح کنید . آزمون ها به شما چهار اصل مهم را هدیه می دهند :

 

اصل محدودیت منابع

 

منابع کنکور هر رشته محدود هستند .چرا ؟ تعداد کتاب محدود به معنی تعداد فصل های محدود و تعداد مباحث محدود است !یک مبحث به تنهایی میتواند چند تیپ سوال داشته باشد؟!یک؟ده؟صد؟هزار ؟پس میبینیم که دیدن ،حل کردن و تحلیل کردن سوالات بیشتر ،شانس موفقیت بیشتری بشما میدهد .

به همین دلیل است که هر سال موسسات شباهات آزمونشان را با کنکور سراسری به رخ میکشند . مواجه شدن با سوالات تالیفی آزمون ها که معمولا طراحان علمی دارند ، می تواند نتایج خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

 

اصل شب امتحان

 

با نگاهی دقیق به سالهای گذشته متوجه می شویم که شبهای امتحان پر بارترین ساعات مطالعه را به خود اختصاص داده اند ! حتی اگر چند روز برای یک امتحان فرجه داشتیم باز روز آخر پر رنگ ترین روز بوده است .

حضور در آزمونهای مستمر هدیه شبهای امتحان زیادی در یک سال تحصیلی به خودمان است.

احساس مسئولیت نسبت به تک تک سوالات و توجه به زوایای جدید مباحث باعث عبور از تک تک پله های ترقی می شود.

 

اصل خروجی مفید

 

هیچکس به اندازه خود شما از تواناییها و قدرتهای درونیتان با خبر نیست . به جلسه های امتحانی که تا بحال در آن حضور داشتید فکر کنید . می بینید که بیشترین تمرکز ذهنی شما روی مطالب و مباحث بیش از هر زمانی در جلسه امتحان بوده است .

در مواجهه با هر سوال و بر ای یافتن روشی برای حل مسئله شما به کنکاش در آموخته های خود پرداخته اید. جالب ترین و ماندگار ترین اطلاعات ذهنتان نیز از سوالاتی است که در آزمون به نتیجه نرسیده اید و بعد از آن از دوستان یا معلمتان پرسیدید.

چون بعد از ایجاد عطش یادگیری یک موضوع ، سیراب کردن ذهن ، با ثبات احساس برای حافظه است .

 

اصل آموزش

 

علت رویش و طراوت طبیعت سیراب شدن ریشه هاست . ذهن شما ، تشنه پاسخ هر سوالیست که در جلسه آزمون به پاسخ کاملی برای آن دست نیافتید و بهترین زمان سیراب کردنش بلافاصله بعد جلسه ظهور می کند .

بررسی و آنالیز آزمون مهمترین بخش پروسه آزمون است. بررسی کردن هر پاسخ ، جزئییات و روش حل آن بعد از کنکاش ذهنی با هر بخش سوالات ، بعد آزمون باعث بخاطر سپاری طولانی مدت آن می شود. باید تحلیل آزمون را بسیار جدی تر از هر بخش دیگر در نظر بگیرید .

 

یک آزمون آزمایشی کافی است

 

بسیاری از داوطلبان در سال چهارم، خود را با آزمون‌های آزمایشی مؤسسات مختلف و کلاس‌های کمک آزموشی متعدد  خسته می‌کنند. این افراد در نهایت خسته از اظهار نظرهای معلم‌ها و مشاوران گوناگون می‌مانند که چه کنند، چه بخوانند و حرف چه کسی را گوش بدهند،

و مهمتر از همه اینکه وقت لازم را برای درس خواندن و تست زدن ندارند؛ یعنی بیش از آنکه خودشان درس بخوانند، در کلاس‌ها و آزمون­های مختلف حضور دارند.

تجربه نشان داده است که این دسته از داوطلبان، به دلیل سردرگمی و خستگی بیش از حد، نتیجه‌ای در حد توانایی‌های خودشان به دست نخواهند آورد (شک نیست که این گروه نیز برای کلاس‌هایی که می‌روند و آزمون‌های متعددی که می‌دهند، دلایلی دارند.

آنها می‌گویند که هر کلاس یا آزمون، یک امتیازی دارد و این کلاس‌ها در کنار هم می‌توانند تمام ضعف­های آنها را پوشش دهند، اما توجه ندارند که وقت و توانایی آنها بی نهایت نیست و فقط کلاس خوب کافی نیست؛ بلکه باید وقت مطالعه دروس ارایه شده را نیز داشت .

اصولی رفتار کنید و یک آزمون استاندارد و متناسب با شرایطتان انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب