ورود به آزمون
image  1398-10-3   5 دقیقه

در جلسه آزمون، چگونه میتوان از زمان موجود به بهترین شکل استفاده کرد؟


در جلسه آزمون، چگونه میتوان از زمان موجود به بهترین شکل استفاده کرد؟  چیکار کنم وقت کم نیارم؟ چقدر برای هر درس وقت بذارم؟ اگه وقت اضافی آوردم چیکار کنم؟ این همه در مورد زمانبندی گفتید، اصلاً فکر کردید که این همه سؤال رو چطوری تو این وقت کم جواب بدم؟ سؤالها رو چطوری از هم تفکیک کنیم؟

 

زمان پاسخگویی به هر درس 

 

خیلی بده که یک سال از صبح تا شب تلاش کنید و برای یه کار آماده بشید، بعد درست روزی که باید اون کار رو انجام بدید، ضعیف عمل کنید. حکایت وقت کم آوردن سر جلسه آزمون درست حکایت کسیه که یک سال زحمت و بیخوابی کشیده، ولی آخر هم نتیجه ای که حقش هست رو نمیگیره.

به خاطر همین برای جواب دادن به سوالات آزمون باید برنامه داشته باشید تا بعد از جلسه افسوس نخورید که وقت کم آوردید.

 

روش اولی که میتونید انجام بدید، رعایت زمانبندیه سازمان سنجشه که روی جلد هر دفترچه مشخص شده . بعد از تموم شدن زمان هر درس، برید سراغ درس بعدی .

مثلاً زمان پیشنهادی درس ادبیات ۱۸ دقیقه است. بعد از تموم شدن این ۱۸ دقیقه ، ۲۰ دقیقه رو صرف جواب دادن سؤالات عربی کنید و به همین شکل برید جلو .
روش دوم که ظریفتر و دقیقتره و به تمرین نیاز داره،

اینه که هر درس رو زودتر از زمان مشخص شده تموم کنید. اینجوری آخر آزمون چند دقیقهای وقت اضافه میارید که میتونید این زمان رو به حل کردن بعضی از سؤالها اختصاص بدید. مثلاً برای درس ادبیات ۱۵ دقیقه رو در نظر بگیرید و ۳ دقیقه رو برای هدفی که گفته شد ذخیره کنید.

همین کار رو برای درسهای دیگه هم انجام بدید. فقط لازم نیست خیلی مته به خشخاش بذارید و زمانهای عجیب و غریبی رو برای هر درس در نظر بگیرید و آخرش هم خودتون رو اونقدر گیج کنید که نفهمید چیکار کردید! هر چقدر این زمانها رندتر باشن، بهتره.

برای جواب دادن به هر درس عمومی ۱۵ دقیقه در نظر بگیرید و رأس ساعت مشخصی برید سراغ درس بعدی تا در عمومیها ۱۵ دقیقه وقت اضافه بیارید. (حتماً بلافاصله ۲ سؤال بعدی این فصل رو هم بخونید تا کامل متوجه صحبتهام بشید)


برای جواب دادن به اختصاصی ها هم یه روند مشابه انتخاب کنین و مشخص کنید که هر درس رو تو چند دقیقه باید جواب بدید و در مجموع چقدر هم وقت اضافه میارید.
قطعاً برای مسلط شدن به روش گفته شده، باید چندین و چند بار این کار رو خودتون با جواب دادن به کنکورهای سالهای اخیر انجام بدید.

به این شکل که رأس ساعت ۸ آزمون رو شروع کنین و رأس ساعت مقرر عمومی ها رو تموم کنین (ساعت ۹:۱۵) و بعدش هم به سراغ دفترچه اختصاصی برید.

مدیریت کردن زمان آزمون، هنر هر داوطلب کنکور است و استفاده هر چه بهتر از این هنر، سبب پاسخگویی به سؤالات بیشتری میگردد. تنظیم زمان پاسخگویی به سؤالات، اولین قدم برای مدیریت آزمون بوده و حتی بهترین داوطلبان هم در صورت عدم مدیریت زمان ممکن است که در جلسهی آزمون دچار مشکل شوند.

 

 اسیر سؤالات وقتگیر نشویم

 

برای مدیریت آزمون، بعد از زمانبندی و مشخص کردن اینکه هر درس چقدر زمان نیاز داره، باید روش مناسب برای پاسخگویی به سؤالات رو پیدا کنید. بهترین روش، طبقه بندی سؤالها قبل از شروع تستزنیه تا از این راه بتونید به سؤالات بیشتری بدون گرفتار شدن در دام سؤالات وقتگیر، پاسخ بدید.

برای این کار باید قبل از پاسخ دادن به سؤالات یک درس، چند دقیقهای رو به خوندن همهی سؤالهای اون درس اختصاص بدید و هر سوال رو در یکی از ۳ گروه زیر قرار بدید:

 

 تست آسان : برای جواب دادن وقت زیادی از شما نمیگیره و حتی موقع خوندن سؤال هم میتونید پاسخ درست رو پیدا کنید.

 تست سخت : سؤالهایی که حل کردنشون به وقت بیشتری نیاز دارید. (معمولاً بیش از ۱ دقیقه)

 تست حل نشدنی: سؤالهایی که هر کاری هم بکنید، از پس جواب دادن اونها برنمیآیید.

 

بعد از طبقه بندی سؤال ها، وقت باقیمونده رو اول به حل سؤالات آسون و بعد به سؤال های سخت و وقتگیر اختصاص بدید تا بتونید به سوالات بیشتری پاسخ بدید و به بهترین شکل از زمان موجود استفاده کنید.

برای اینکه ذهنتون خوب متمرکز بشه، روش گفتهشده رو درس به درس انجام بدید و بعد از تقسیمبندی سؤالهای یه درس، به سوالات همون درس تو وقتی که براش مشخص کردید، جواب بدید.
از نه گفتن نترسید و از سؤالهای سخت و وقتگیر رد بشید. هرچقدر هم که یه درس رو خونده باشید، بالأخره سؤال حل نشده خواهید داشت و خیلی سخته که همهی سؤالها رو حل کنید. ولی اگه طمع کنید و بخواهید به همهی سؤالها جواب بدید،

به قول قدیمی ها «از هول حلیم، داخل دیگ میافتید» و یه دفعه میبینید که چند دقیقه است مشغول حل سؤالی هستید که رتبه های یک رقمی هم به زور میتونن از پسش حل کردنش بر بیان!

اگه دیدید بیش از اندازه درگیر حل یک سؤال شدهاید و به این زودیها هم به جواب نخواهید رسید، سؤال رو نصفه کاره رها کنین به سراغ سؤالهای بعدی برین. چون در غیر این صورت وقت برای حل باقی سؤالات کم میارید. به علاوه شاید وقتی که دوباره خواستید سؤالات رو جواب بدید، جواب سؤال به ذهنتون برسه.

 

 بر خلاف امتحانهای مدرسه که سؤالهای سختتر نمره بیشتری دارند، در کنکور ارزش تمامی سؤالات یکسان است و تنها فاکتور مهم، تعداد پاسخهای درستی است که به سؤالات داده میشود. بر همین اساس حتی میتوان گفت به علت وقتگیر بودن سؤالهای سخت ،

این سؤالها ارزش کمتری نسبت به سؤالهای آسانتری دارند که سریعتر حل میشوند و داوطلبان باید در وهلهی اول برای پاسخگویی به سؤالات، حل سؤالات ساده تر را مدنظر بگیرند و بعد به سؤالات سخت و سختتر برسند تا با مُعضلی به نام کم آوردن زمان مواجه نشوند.

 

با زمانی که ذخیره کردهایم چه کاری انجام دهیم؟

 

شما با استفاده از روشهای ذکر شده (زمانبندی دفترچه و تقسیم کردن سوالات از نظر سخت و آسون بودن)، علاوه بر تموم کردن هر درس قبل از پایان زمان مشخص شده توسط سازمان سنجش ،

تو درسهای عمومی تا ۱۵ و تو درسهای اختصاصی تا ۴۰ دقیقه وقت اضافه میارید و با اتخاذ یه تصمیم مناسب میتونید به سؤالات بیشتری پاسخ درست بدید و آخرین تیری که رو براتون باقی مونده، به بهترین شکل ممکن به سمت هدف رها کنید.

 

    اگه یادتون بیاد ، قرار شد که سؤالهای هر درس رو به ۳ دسته آسون، سخت و سؤالاتی حل نشدنی، تقسیم کنید. معمولاً سؤال های آسون وقت گیر نیستند و حتی میتونید بعضی از اونها رو موقع روخونی سوال حل کنید.

ولی اگه بعد از تموم شدن زمان هر درس هنوز چندتا سؤال راحت باقی مونده بود که وقت نکرده بودید بهشون جواب بدید، اولویت شما حل این سؤالاته. بعد از پاسخ دادن به اونا، روی حل سؤالهای وقتگیر تمرکز کنید تا به نحو احسن از زمان باقیمونده استفاده کنید و به سؤالهای بیشتری جواب بدید.


اگر که سؤالهای باقی مونده خیلی ساده نیستن، برای استفاده هرچه بهتر از زمان میتوانید به ۳ روش عمل کنید:

 

     روش اول : اگه نتونسته بودید خیلی خوب به سؤالهای یک درس جواب بدید ولی الآن حس میکنید میتوانید وضعیتتون رو بهبود ببخشید، زمان باقیمونده رو صرف حل کردن سؤالات اون درس کنین.

     روش دوم : وقتتون رو به حل کردن سؤالهای اون درسی اختصاص بدید که بهش تسلط بیشتری دارید.

     روش سوم : وقتتون رو صرف حل کردن سؤالهای درس های مهم و ضریب بالا کنید. چون این درسها تأثیری بیشتری روی تراز کل دارن.


روزهی شکدار نگیرید و موقع حل کردن هر سؤال خیلی دقت کنید تا بعداً شک نکنید که نکنه سؤالی رو اشتباه جواب داده بودید و الکی وقتتون رو با بررسی کردن هدر بدید.
تحت هیچ شرایطی زودتر از زمان مقرر، از حوزه خارج نشید و تا آخرین لحظه برای حل کردن سؤالات تلاش کنید.

یک تست، فرق بین یک رشته و یک دانشگاهه و همین یه دونه تست سرنوشت خیلی ها رو عوض میکنه.

 

محدود بودن زمان کنکور سبب میشود که افراد فرصت کافی برای پاسخ دادن به تمام سؤالاتی که توانایی پاسخگویی به آنها را دارند، نداشته باشند و این مسئله کنکور را از آزمونی صرفاً علمی،

به آزمونی مهارتی تبدیل میکند تا برندهی این رویارویی چهار ساعت و ده دقیقهای کسی باشد که سؤالات بیشتری را به درستی پاسخ داده است. داوطلبان میتوانند با استفاده از زمانبندی بیان شده و طبقه بندی کردن سؤالات، فرصتی دوباره را جهت بالاتر بردن درصد هر درس به دست آورند.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب