ورود به آزمون
حذف کردن یک درس چه تأثیری در رتبه کل میگذارد؟  1398-10-2   3 دقیقه و 30 ثانیه

حذف کردن یک درس چه تأثیری در رتبه کل میگذارد؟


حذف کردن یک درس چه تأثیری در رتبه کل میگذارد؟ من که بقیه درسها رو خوب جواب دادم! حالا یه درس رو جواب ندم چی میشه؟! اگه یه دونه سؤال رو درست جواب بدم خیلی فرق میکنه با اینکه اصلاً به اون سؤال جواب ندم؟ من عربی نمیفهمم از الآن هم حذفش کردم، به جاش ادبیات بخونیم!

امیدوارم تا به حال برای یک بار هم که شده قسمتی از یک مسابقه دوچرخه سواری (یا دو ماراتن) رو تو تلویزیون دیده باشید. تو این مسابقه ها تعداد زیادی دوچرخه سوار (دونده) با فاصله های چند سانتیمتری از هم قرار دارند و گروه کوچکتری با اختلاف نسبتاً زیادی، جلوتر از اونها برای کسب عنوان قهرمانی تلاش میکنند.

حکایت کنکور هم درست مثل همین مسابقهی دوچرخه سواریه (یا دو ماراتن). طبق آمارهای منتشر شده توسط سازمان سنجش، بیش از ۸۰٪ داوطلبان، به کمتر از ۲۰٪ سوالات هر درس پاسخ میدهند.

(معمولاً این آمار برای دروس اختصاصی بیشتر هم میشه) این یعنی شما با پاسخ دادن به تنها یک یا دو سؤال به جای سفید گذاشتن یک درس، چند صد هزار نفر رو پشت سر خواهید گذاشت و شانس قبولیتون رو چندین برابر میکنید.

 

قصاص قبل از جنایت نکنید! شاید بقیهی دوستاتون تو یک درس مشکل داشته باشن، اما این دلیل بر ناتوانی شما نمیشه. و اصلاً دیدید که همون درس بشه سکوی پرتاب شما و نقطه قوتتون.

اگه هنوز وقت زیادی تا کنکور باقی مونده، درسی رو حذف نکنید و حتی شده روزی چند دقیقه رو به مطالعه اون درس اختصاص بدید. ولی اگه فرصت زیادی ندارید قسمت های آسون درسی رو که رها کردید رو بخونین تا بتونید ۱-۲ تست رو جواب بدید.


هرچقدر هم که یه درس سخت باشه، امکان نداره که نتونید به یک سؤال هم جواب بدید و به هر سختی که باشه از پس حل کردن یک یا دو تا سؤال بر میآیید.
همیشه هم لازم نیست که از سؤال به جواب برسید؛

بعضی از سؤالها رو حتی میتونید با قرار دادن گزینه ها و یا رد گزینهی غلط حل کنید. اگه واقعاً سؤالی رو بلد نیستید، شانسی جواب ندید تا یه وقت درصدتون منفی نشه.

 

عموم داوطلبان کنکور به علت دشوار بودن مطالعه و بدقلق بودن سؤالات چند درس، به آنها توجه چندانی نمیکنند. این امر سبب اجتناب از پاسخگویی به این دروس میگردد و موجب میشود که در یک یا دو درس با چندین هزار داوطلبی که نمره صفر درصد دارند، مواجه شویم.

همین مسئله سبب میشود که پاسخ دادن تنها یک یا دو سؤال سبب جابهجایی چند صد هزار نفری افراد شود.


به تعبیر دیگر، چنین درسهایی مانند یک لنگر کوچک هستند که مانع از حرکت یک کشتی میشوند و داوطلبی که به یک درس خیلی بیتوجه باشد و ضعیف عمل کند، نتیجه به مراتب ضعیفتری را نسبت به داوطلبی کسب میکند که با میانگین درصد کمتر اما به صورتی متعادل و یکدست به سؤالات پاسخ داده است.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب