ورود به آزمون
image  1398-8-29   3 دقیقه

تکنیک گزینش سوال در آزمون


 

تکنیک گزینش سوال در آزمون

 

در نگاهی منطقی همه ی تست های یک درس ارزش برابر دارند . پس چرا تست های سخت رو حل کنیم؟ بعد کنکور کسی بهمون نمی گه آفرین تست های سخت رو حل کردی! تعداد تست های با پاسخ درست درصد شما را تشکیل می دهد.

پس داوطلب هدف دار تست های راحت تر را حل می کند . هم باعث افزایش اعتماد به نفس میشود ، همه انرژی ذهنی خود را مدیریت می کند . افزایش درصد هم در این رویه کاملا قابل مشاهده خواهد بود.

پس فراموش نکنیم کاملاً اشتباه است اگر قبل از اطمینان از پاسخ همه ی تست های ساده حتی 1 ثانیه وقت خود را برای پاسخ تست های مشکل مصرف کنید. به سراغ تکنیک گزینش سوال در آزمون برویم .

همیشه به این فکر کنید که اگر از عهده حل تستی بر نمی آیید  ، فدای سرتون! تعداد زیادی داوطلب دیگر هم نمی توانند همان تست را حل کنند. یادتون باشه ، در یک آزمون استاندارد : ۴۰ درصد سوالها ساده ، ۴۰ درصد سوالها متوسط ، ۲۰ درصد سوالها سخت هستند!

 

داوطلبان را میتوان در جلسه آزمون به 2 گروه تقسیم کرد. داوطلبان خیلی قوی و بقیه داوطلبان!  گروه اول با 3 نوع سوال مواجه میشوند سوالات آسان که سریع حل میشوند .سوالاتی نسبتا سخت که زمان بیشتری نسبت به حالت عادی برای آنها صرف میشود و سوالات بسیار سخت که خیلی زمان نیاز دارند.

 

در مرحله اول بعد از شروع آزمون ، فقط سوالات دسته اول را حل کرده و سوالات 2 گروه بعدی را علامتگذاری میکنیم و از آنها عبور می کنیم. تا انتهای دفترچه به همین رویه ادامه میدهیم .

در مرحله دوم از ابتدای دفترچه سوالات علامت خورده را پاسخ داده و تا انتها ادامه میدهیم ودر مرحله آخر در صورتیکه زمان باقیمانده مجددا بسراغ همین گروه میرویم . با این رویه اولا شما تمام سوالات آسان دفترچه را در زمانی کوتاه پاسخ داده اید،

که هم باعث افزایش درصد شما و هم ارتقا روحیه تان می شود. سپس به گروه دومی می پردازید که حداقل مدتی بعد از مطالعه اولیه ، ضمیر ناخودآگاهتان آن را تحلیل کرده و پاسخگویی برایتان راحت تر و سریعتر خواهد شد .

 

گروه دوم از دانش آموزان نیز با 3 نوع سوال برخورد میکنند .سوالاتی که توان حل آنها را دارند ، سوالاتی که احتمال حل شدن دارند ولی زمان بیشتری نیاز دارد  و سوالات سخت که امکان حل ندارند.

در مرحله اول سوالات آسانرا حل کنید و سوالاتی را که به کل غریبه هستند ، با یک علامت مشخص حذف کنید . این حذف هدفدار باعث می شود در زمان دوره دیگر وقتتان را صرف مطالعه مجدد آنها نکنید و به خودتان استرس تزریق نکنید .

در حین پیشروی در دفترچه سوالات سخت یا زمانگیر را هم با هدف مدیریت زمان مشخص کنید و سپس با علامتی متفاوت از علامت سوالات غیر قابل حل مشخص نمایید . نمادهای عرف برای این کار ، علامت ضربدر برای سوالات وقتگیر و علامن منفی ، برای سوالات غیرقابل حل است.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب