ورود به آزمون
تکنیک زمان نقصانی  1398-9-14   5 دقیقه

تکنیک زمان نقصانی


تکنیک زمان نقصانی

 

با استفاده از روش گزینش سوالات قاعدتا بخشی از زمان هر درس باقی خواهد ماند. تکنیک زمان نقصانی برای پیشگیری از کمبود زمان  سر جلسه آزمون و مطالعه کامل یک دور ه همه سوالات کاربرد مستقیم دارد . به عنوان مثال تصور کنید ، سوالات صفحه آخر درس شیمی را در جلسه کنکور به دلیل کمبود وقت ، نبینید .

در این شرایط تفاوت شما با کسی که کلا شیمی دوازدهم را نخوانده ، چیست؟! در آزمون هدف پاسخگویی به تست های آسان و متوسط در دور اول و بررسی سوالات سخت و وقت گیر در دور دوم است . تکنیک زمان نقصانی این امکان را در اختیارتان قرار میدهد. این اولین گام چیدن استراتژی آزمون است .  

در این تکنیک به طور کلی میوان گفت ، قبل از شروع هر درس به زمان آن دقت کنیم و از زمان کل به ازای هر 15 دقیقه تقریبا 2 دقیقه کسر میکنیم .در این حالت بعد از اتمام سوالات زمانی را صرف وسواس در تست زنی نکرده ایم و نتیجه مطلوبتری خواهیم داشت .

به عنوان مثال در دروس عمومی اگر شما از زمان ادبیات که ۱۸ دقیقه است سه دقیقه را ذخیره کنید ، چقدر می ماند ؟ در تکنیک زمان نقصانی ۱۵ دقیقه از عربی که ۲۰ دقیقه است ، ۵ دقیقه را ذخیره کنید ، دوباره ۱۵ دقیقه می‌ماند.

از دین و زندگی که ۱۷ دقیقه است دو دقیقه از آن را ذخیره کنید و از درس زبان انگلیسی که ۲۰ دقیقه است ۵ دقیقه را ذخیره کنید.

در نهایت چقدر ذخیره کرده‌ایم؟ ۱۵ دقیقه ذخیره کرده‌ایم. به همین سادگی از ۷۵ دقیقه دروس عمومی ۱۵ دقیقه را ذخیره می‌کنیم . سر جلسه کنکور با ساعت تنظیم می‌کنیم، هشت که کنکور شروع می‌شود، تست ادبیات را می‌زنم، بعد از آن ساعت هشت و ربع سراغ عربی می‌روم .

هشت و نیم از عربی می‌روم سراغ دین و زندگی. ساعت هشت و ۴۵ دقیقه از دین و زندگی می‌روم سراغ زبان و راس ساعت ۹ زبان تمام می‌شود؛ از این ساعت تا ساعت ۹:۱۵ یک ربع وقت دارم. اولین سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می توانم این کار را بکنم .

 

زمان های نقصانی دروس اختصاصی

 

تکنیک زمان های نقصانی برای دروس تخصصی رشته تجربی :

 

تکنیک زمان های نقصانی : در این روش شما باید در ساعت ۹٫۳۰ درس زمین شناسی ، ساعت ۱۰ ریاضی ، ساعت ۱۰٫۳۰ زیست ، ساعت ۱۱ فیزیک و ساعت ۱۱٫۳۰ شیمی رو تموم کنید و حال شما در انتها ۴۰ دقیقه وقت ذخیره شده دارید و میتوانید به پاسخ گویی سوالات بی جواب و مرور سوالات پاسخ داده شده بپردازید.

 

تکنیک زمان های نقصانی برای دروس تخصصی رشته ریاضی :

 

در این روش شما باید در ساعت ۱۰٫۱۵ ریاضیات ، ساعت ۱۱ فیزیک و ساعت ۱۱٫۳۰ شیمی رو تموم کنید و حال شما در انتها ۴۰ دقیقه وقت ذخیره شده دارید و میتوانید به پاسخ گویی سوالات بی جواب و مرور سوالات پاسخ داده شده بپردازید.

 

تکنیک زمان های نقصانی برای دروس تخصصی رشته انسانی :

 

در این روش شما باید در ساعت ۹٫۴۵ درس ریاضی و اقتصاد ، ساعت ۱۰٫۳۰ ادبیات و عربی اختصاصی ، ساعت ۱۱ تاریخ و جغرافیا و علوم اجتماعی ، ساعت ۱۱٫۳۰ فلسفه و منطق رو تموم کنید و حال شما در انتها ۳۰ دقیقه وقت ذخیره شده دارید و میتوانید به پاسخ گویی سوالات بی جواب و مرور سوالات پاسخ داده شده بپردازید.

 

 چرا از تکنیک زمان نقصانی در آزمون استفاده کنیم؟

 

با استفاده از زمان نقصانی ، شما میدانید که زمانی برای بازگشت به سوالات سخت و یا زمان گیر دارید . پس با خیال راحت برخی تست ها که ممکن است مدیریت زمان شما را از بین ببرد ، کنار خواهید گذاشت . به عبارت دیگر در مورد برخی سؤالات که بلد نیستند قدرت نه گفتن را در آن‌ها تقویت می‌کند.

بسیاری از داوطلبان کنکور ، در درس‌هایی مثل زبان و شیمی (به دلیل این‌که آخرین درس‌های هر دفترچه‌ هستند ) دچار کمبود وقت می‌شوند. با اجرای این تکنیک می‌توانند دقت کافی را در مورد این درس‌ها نیز داشته باشند .

با اجرای این تکنیک دانش‌آموزان به مرور همه‌ی درس‌ها می‌پردازند و با برگشت به سؤالات می‌توانند آن دسته از سؤالاتی را که نیاز به صرف وقت بیش‌تری دارند و با اجرای تکنیک ضربدر و منها مشخص شده‌اند پاسخ دهند .

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب