image 1398-10-6

تغذیه در روز آزمون

تغذیه در روز آزمون باید چگونه باشد؟ روز آزمون صبحونه چی بخورم؟ سر جلسه آزمون چی بخورم که ضعف نکنم؟ اصلاً وقت برای خوردن داریم؟ من اونقدر استرس دارم که اسمم یادم نیست، حالا شما میگی یادت نره تغذیه بخوری؟!

همانطور که میدانید اصلی ترین عامل فعالیت استاندارد مغز ، قند است . مهمترین نکته در صیحانه روز آزمون استفاده نکردن از قندهای صنعتی یا همان قند و شکر ، و جایگزینی قندهای طبیعی همانند خرما ، عسل و ... است . قند صنعتی یا قندهای زود جذب ، به دلیل افزایش لحظه ای قند خون ، باعث میشود بدن شما آدرنالین ترشح کرده و قند خون شما بعد از یک تا دو ساعت افت کند . این دلیل افت انرژی شما در ساعات انتهایی دروس عمومی است . قند های دیرجذب یا طبیعی ، انرژی شما را مستمر حفظ خواهد کرد .

برای اینکه تا آخرین لحظات سر جلسه آزمون انرژی داشته باشید، خوردن یه صبحانه کافی و مقوی ضروریه. البته لازم نیست که به فکر تهیهی صبحانه ای عجیب باشید. بهترین صبحانه همان نان، چای، کره و پنیری است که تا الان به خوردن آن عادت داشتید. مراقب باشید که یه وقت پرخوری نکنید که سر جلسه دچار مشکل نشید و یه وعدهی غذایی جمع و جور، زودهضم و با کیفیت رو برای صبح کنکور انتخاب کنید.

علاوه بر صبحانه، باید تغذیه جلسه آزمون رو هم مدیریت کنین. به بیان دیگه، باید حواستون به خورد و خوراک سر جلسه هم باشه که یه وقت ضعف نکنین تا از انرژی کافی برای حل سؤالات، حتی در آخرین دقایق آزمون برخوردار باشید.

    _شام سنگین نخورید تا راحتتر بخوابید و صبح هم اشتهای بیشتری برای صبحانه خوردن داشته باشید.
    _عسل ضد استرسه و خوردنش به همراه صبحانه باعث آرومتر شدن آدم میشه.
    _در صورتی که به لاکتوز حساس هستید، شیر کم لاکتوز بخورید یا اگه به خوردن شیر عادت ندارید، اصلاً شیر نخورید تا دچار حالت تهوع نشید.
    _خوردن مغزهایی مثل گردو به علت داشتن اسیدهای چرب و مواد مغذی سر جلسهی کنکور، خیلی مفیده.
    _بعد از شروع آزمون هریک ساعت یک وعده سبک مثل یک تیکه کیک، یک عدد شکلات یا بیسکویت بخورید تا ضعف نکنید.
    _زیاد مایعات نخورید، چون باید حساب چیزهای دیگه ای رو هم بکنید! نوشیدن یک تا دو لیوان مایعات در صبحانه و یک لیوان آب در جلسه آزمون، اگه زیاد از حد نباشه مطمئن باشید که کافیه.
   _ باز هم تأکید میکنم از خوردن نوشابه های انرژیزا به شدت خودداری کنید.
    _سر جلسه آزمون موقع خوردن میان وعده، حواستون به پاسخبرگ باشه که یک وقت اتفاقی براش رخ نده! مثلاً دست چرب بهش نخوره یا خیس نشه.
    _اگه دچار بیماری خاصی هستید، حتماً قبل از آزمون پیش دکتر برید و باهاش در مورد شرایط تغذیه در روز آزمون مشورت کنید.

    خوردن هر ماده ای که نظم طبیعی بدن را دچار اختلال کند، به ضرر داوطلبان است. مصرف قرص های آرامش بخش نیز تنها باید با مجوز دکتر متخصص انجام شود. افراد به جای مصرف کردن مواد گوناگون، بیش از هر چیزی به خوردن صبحانهای کامل نیازمندند. صبحانه باید شامل مواد غذایی با کیفیت و پر انرژی نظیر شیر، چای، نان، عسل، کره و پنیر باشد. همچنین باید از مصرف مواد دیرهضم، نفخ آور و مایعات زیاد پرهیز شود تا مشکلاتی نظیر کاهش انرژی و خستگی بیش از حد، گریبان گیر داوطلبان نشود.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب