ورود به آزمون
image  1398-12-26   5 دقیقه خواندن

انواع تست و روش های تست زنی


تست زنی

تست زدن بهترین راه برای این است که داوطلب خودش را محک بزند و ببینید که چقدر آمادگی برای آزمون دارد. هنگام تست زدن علاوه بر اینکه شما درس رو یاد میگیرید، متوجه قسمت های مهم تر درس که نیاز به درک بیشتری دارد، هم میشوید.

 

هدف از تست زنی افزایش مهارت، یادگیری و تسلط داوطلب است، هرچقدر شما بیشتر تست بزنید خیالتون بابت یاد گرفتن درس راحت تر میشود و باعث کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس شما نیز میشود.

 

برخی از داوطلبان کنکور فکر میکنن که همه ی تست ها مانند هم هستند و فقط باید راه حلش رو یاد بگیرن، در حالیکه هر تستی زمان حل و نوع خاص خودش را دارد و لازم هست که شما با انواع تست ها آشنا شوید:

 

در مجموع 3 نوع تست داریم: 1- آموزشی، 2- تسلط و 3- زماندار.

تست آموزشی:

اولین مرحله ی حل تست است. شما بعد از اینکه درس رو در مدرسه یا از طریق کتاب و ویدیو آموزشی یاد گرفتید، باید همان روز مجدد مطالبی که یاد گرفتید رو مرور کنید و خلاصه نویسیتون رو طبق اصولی که براتون توضیح دادیم انجام بدهید، بعد از این کارها حالا زمان حل تست آموزشی است.

 

همانطور که از نوع اسمش مشخص است، هدف از این نوع تست آموزش و تکمیل یادگیری شما است و در دروس تمرینی فهمیدنی، اصلی ترین مرحله ی یادگیری حل تست آموزشی است و بعد از خواندن هر مبحث از درس انجام میشود.

 

در این نوع تست اگر نتوانستید حل کنید، اصلا نگران و ناامید نشوید به این علت که هدف این است که تست زدن رو یاد بگیرید و آموزش ببینید، پس خیلی طبیعیه که بدون کمک کتاب و جزوه نتوانید تست رو حل کنید. سعی کنید با استفاده از خلاصه نویسیتون و یه نگاه کلی به پاسخ نامه، خودتون، تست رو تجزیه و تحلیل و حل کنید ولی اگر نتوانستید جواب، پاسخ نامه رو کامل و دقیق تجزیه و تحلیل کنید.

 

در تست آموزشی حتی اگر توانستید جواب درست رو به دست بیاورید، نیاز هست که پاسخ نامه رو بررسی کنید به این خاطر که ممکن هست پاسخ نامه یک راه ساده تر و بهتر برای حل به شما آموزش دهد.

 

در این مدل تست اگر بررسی و تحلیل پاسخ نامه رو به درستی و دقیق انجام ندهید، تست زنی شما بی ارزش خواهد بود، به این علت که باید تمامی نکات این تست هارو یاد بگیرید و یادداشت کنید و قبل آزمون مرور کنید و اینکه زمان نسبتاً زیادی از شما میگیرد ایرادی ندارد چون باعث تثبیت مطالب در ذهنتون میشه و جزو مراحل آموزش و یادگیری درس محسوب میشود.

 

بعد از یادگیری کامل درس و فهمیدن نکات تستی، نیاز هست که تسلط خودتونو افزایش بدید و نوبت زدن تست تسلط میرسه.

 

تست تسلط:

شما برای اینکه اعتماد به نفس و انگیزه خودتون رو افزایش بدید، باید به مطلب درسی مسلط بشید. بعد از اینکه کل فصل رو یاد گرفتید و تست های آموزشی رو کامل، یاد گرفتید برای زمان مرور چندباره ی درس، نیاز هست، زدن تست تسلط رو شروع کنید و سعی کنید از صورت تست برای خودتون سوال سازی کنید، یعنی با تغییر صورت و قیود تست، تست جدید بسازید و به نوعی با تست بازی کنید و استدلالش کنید.

تعداد این تست با توجه به سطح داوطلب متفاوت است ولی به طور کلی حداقل تعداد برای هر فصل از دروس تمرینی:150 تا، برای دروس فهمیدنی استدلالی: 250 تا، برای دروس حفظی: 350 تا است.

 

ولی همیشه یادتون باشه یاد گرفتن دقیق تست ها مهمتر از تعداد زیاد آن است، پس اگر در ابتدا تعداد تستاتون کمتر از حد قابل انتظار بود خودتون رو سرزنش نکنید و فقط یادتون باشه که تست هارو با دقت و تحلیل مناسب بزنید و مطمئن باشید در طول مسیر سرعت شما با راهکارهایی که براتون توضیح میدیم افزایش پیدا میکنه و البته یادتون باشه که شما هنوز به مرحله سوم تست که تست زماندار هست نرسیدید و در این مرحله بعد از افزایش تسلط میتوانید، زمان رو مدیریت کنید.

 

تست زماندار:

زمانی که درس رو کامل یاد گرفتید و تست آموزشی و تسلط رو کامل کار کردید، زمان مرور بعدی درس که به طور میانگین بعد از دی ماه شروع میشود، باید تست زماندار بزنید. به این صورت که شما بعد از مرور درس از روی خلاصه نویسیتون، شروع به حل تست در زمان مشخص میکنید:

 

به این صورت که شرایط کنکور رو شبیه سازی کنید، یعنی از نظر مکان و شرایط در فضای آروم و با لباس مشابه کنکور و بدون بلند شدن از سر جاتون، در یک واحد زمانی مشخص مثلاً یک ساعت رو به حل تست  فقط بپردازید و دیگه نمیتونید اگر تستی رو بلد نبودید به پاسخ نامه مراجعه کنید، بلکه باید از اون تست گذر کنید، بعد از تمام شدن زمان تست زنی، کمی استراحت کنید و سپس در زمان مشخصی به بررسی و تحلیل تست ها به بپردازید و نکاتی که یاد گرفتید رو حتماً یادداشت کنید.

 

برای تعیین بازه ی زمانی مناسب زدن تست زمان دار و تحلیل تست و تعداد آن، نیاز هست مشاور شرایط شمارو بررسی کنه و کلیتی وجود نداره علی الخصوص برای دانش آموزان دوازدهمی باید برنامه ی درسیشون بررسی شود، ولی در شروع زدن تست زمان دار، تعدادش در حالت نرمال برای فارغ التحصیلان، در بازه ی زمانی دی ماه به این صورت هست:

 

تعداد تست دروس فهمیدنی تمرینی در 1 ساعت دی ماه : حداقل 20 تست ، حداکثر 30 تست

 

تعداد تست دروس فهمیدنی استدلالی در 1 ساعت دی ماه : حداقل 30 تست ، حداکثر 40 تست

 

تعداد تست دروس حفظی توصیفی در 1 ساعت دی ماه : حداقل 40 تست ، حداکثر 50 تست

 

و در بازه ی زمانی بعد از عید بهتر هست که زمان استانداردی که هر تست در کنکور دارد را رعایت کنید تا مدیریت زمانتون کاملاً تقویت بشه و زمان هر تستو قبلاً براتون قرار داده بودیم ولی مجدد برای دسترسی آسان اینجا هم بیان کردیم:

 

دروس عمومی: ادبیات: 43 ثانیه ، عربی: 48 ثانیه ، دینی: 41 ثانیه ، زبان: 48 ثانیه

دروس تخصصی رشته تجربی: ریاضی: 93 ثانیه، زیست: 42 ثانیه، فیزیک: 74 ثانیه، شیمی: 60 ثانیه، زمین: 48 ثانیه

دروس تخصصی رشته ریاضی: ریاضی: 92 ثانیه، فیزیک: 73 ثانیه، شیمی: 60 ثانیه

دروس تخصصی رشته انسانی: ریاضی: 75 ثانیه، اقتصاد: 40 ثانیه، ادبیات تخصصی: 60 ثانیه، عربی تخصصی: 60 ثانیه، تاریخ و جغرافی: 50 ثانیه، علوم اجتماعی: 45 ثانیه، فلسفه و منطق: 60 ثانیه، روان شناسی: 45 ثانیه

 

در انتها باید بگم که حل تست رو کاملاً اصولی انجام بدید یعنی سعی کنید با یک بار خوندن صورت سوال، کلمات کلیدی رو پیدا کنید و زیرش خط بکشید که از ابتدا این عادت رو در خودتون ایجاد کنید که با تقویتش تا زمان کنکور از اشتباه خوندن صورت سوال به علت استرس یا هر دلیل دیگه ای جلوگیری کنید و مورد دیگه اینکه سعی کنید اینقدر خوب درس بخونید و اینقدر خوب صورت سوال رو درک کنید که بتوانید در همون لحظه راه حل اون سوال رو توی ذهنتون تجسم کنید این کار باعث میشه که وضعیت اون سوال کاملاً برای شما مشخص شود در حالت اول باعث میشه که خیالتون بابت اینکه بلدید راحت بشود و شروع به حل کنید، در حالت دوم متوجه میشید که راه حل طولانی و وقت گیر است و کنار سوال علامت گذاری کنید و مجدد بر میگردید برای حلش به این علت که ممکنه وقت شما گرفته شود و به سوالات احتمالی ساده بعدی نرسید و یا در حالت سوم نهایتاً متوجه میشید این سوال جزو مباحث ضعیف یا حذفی و یا خیلی سخت برای شماست و نمیتوانید حلش کنید و همون لحظه کنارش ضربدر میگذارید و ازش گذر میکنید. یادتون باشه اگر سوالی در کنکور دیدید که با وجود یادگیری و تسط کامل بر مبحثش، برای شما خیلی سخت بود و نتوانستید حلش کنید، مطمئن باشید که برای درصد زیادی از شرکت کنندگان دیگر هم سخت و غیر قابل حل است و نباید بابتش به خودتون استرس وارد کنید و باید از سوال گذر کنید و از زمان اون سوال برای حل سوال هایی که بلدید و زمانگیر هستند، استفاده کنید.

 

ما تکنیک های تست زنی را که مجدداً درخلال متن مختصر براتون گفتیم رو قبلاً کامل برای شما توضیح دادیم، حتماً به قسمت هدایت تحصیلی سایت و سپس تکنیک های آزمون مراجعه و مطالب رو مطالعه کنید و تکنیک زمان نقصانی و گزینش سوال در آزمون و 4 تکنیک مهم برای اجرای یک آزمون را مطالعه و در آزمون های آزمایشی خود اجرا کنید، سوالات خودتونو از ما بپرسید و با ما در ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب