image  1398-10-29   4 دقیقه

آزمون جمعبندی چیست ؟


آزمون جمعبندی چیست ؟ آزمون چه نقشی در جمعبندی دارد ؟ تعريف دوران جمع بندي چيست؟ چرا بايد جمع بندي کرد ؟ با چه ابزاري بايد جمع بندي کرد؟
جمع بندی یعنی مرتب کردن اطلاعات در ذهن برای دسترسی راحت تر!

و اگر این مرتب کردن نباشد ما شاید درس زیادی خوانده باشیم  ولی متاسفانه از آن استفاده نمیتوانیم بکنیم،جمع بندی خوب یعنی طبقه بندی مرتب اطلاعات در ذهن و در نتیجه استفاده از آن ها در زمان و فرصت مناسب برای کسب نتیجه ... 

اگر جمع بندی نکنیم همه آن اطلاعاتی که از اول سال در ذهنمان جمع کردیم متاسفانه به هیچ دردی نخواهد خورد!

 

برای داشتن یک برنامه اصولی مطالعاتی در ایام جمعبندی به منظور مرور، به موارد زیر توجه کنید :


1-  فهرست کاملی از تمام منابع و مباحثی را که قرار است در دروس مختلف مرور کنید، تهیه نمایید. بهترین راه انتخاب استفاده از آزمون های جمعبندی است . 
2- اولویت های مرورتان را تعیین کنید . نقاط قوت معمولا اولین اولویت ها هستند . 
3- تخمین بزنید که مرور هر کدام از مباحثی که قرار است مطالعه شود، حدوداً به چه مدت زمانی احتیاج دارد و سپس تخمین بزنید که مجموعاً براییک مرور جامع به چه مدت زمانی احتیاج دارید.
4- با توجه به توان فردی‌تان و شرایطی که شخصاً پیشِ رو دارید، حدس بزنید که حداقل هفته‌ای چند ساعت می‌توانید به مطالعه و مرور مباحث درسی اختصاص بدهید . 
5- اگر در بین موارد 3 و 4 نتوانستید تناسب معقولی برقرارکنید، یکی از کارهای زیر یا ترکیبی از سه کار زیر را  انجام بدهید .
الف) فهرست هر کدام از مباحث و منابع درسی تان را پالایش شده تر انتخاب کنید؛ یعنی تعداد منابعی را که می خواهید برای هر درس یا هر مبحث درسی مرور کنید، به حداقل برسانید.
ب) زمان بیشتری را به مرور اختصاص بدهید؛ یعنی تعداد ساعات مطالعه روزانه و هفتگی‌ تان را به حداکثر برسانید .
ج) اگر باز هم نتوانستید بین موارد 3 و 4 تناسب معقولی برقرار کنید، مطالب کمتری را برای مرور گزینش کنید (بر مبنای همان گزینشی که درنکته 4 گوشزدشد).
6-با توجه به موارد ذکر شده، فهرست تمام مباحث و منابعی راکه می‌خواهید در هر هفته مطالعه کنید، تهیه نمایید و یک برنامه یک هفته‌ای یاچهار روزه برای خود بنویسید .
در برنامه‌ریزی هر روزتان، سعی کنید تعداد دروسی را که برایمرور در یک روز کامل انتخاب می‌کنید، کمتر از سه درس نباشد، و اولین مبحث درسی را که می‌خواهید در یک روز مطالعه کنید، مشکل ترین درس یا مبحث آن روزتان باشد .


تفاوت هاي دوران جمع بندي با سال هاي تحصيلي:

 

1.    دانش آموز با روش جمع بندي آرام آرام براي يک آزمون جامع آماده مي شود.

2.    دانش آموزان اول امتحان مي دهند و بعد از بررسي امتحان خود درس مي خوانند. با بررسی و کشف نقاط قوت و مباحث مورد نیاز برای مرور همچنین مباحثی که باید از لیست مطالعاتی حذف شوند ، داوطلب کنکور مسیری هموار پیش رو خواهد داشت . 

3.    دانش آموز در هر 3 روز آزمون جمع بندي 3 روز يک بار مي تواند همه درس هاي خود را مرور کند. این آزمون می تواند آزمون کنکور سراسری سنوات گذشته باشد یا یک آزمون استاندارد و شبیه سازی شده.

4.میتوانید برای این موضوع از کتاب های کمک آموزشی زرد قلمچی یا چهار ساعت دور دنیای گاج استفاد کنید .

5.داوطلبانی که علاقه مند به جمعبندی مبحثی و تسلط صد در صدی هستند هم میتوانند از منابع موج آزمون یا سوت پایان استفاده ککند .  

 

مزایای استفاده از آزمون جمعبندی

 

1- آشنایی با سوالات کنکور: به کمک استفاده از سوالات کنکور سال‌های گذشته

2- مدیریت زمان و اجرای عملی شیوه‌های تست‌زنی: با اجرای تکنیک‌های ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی و استراتژی بازگشت در آزمون‌های سه روز یک‌بار

3- رقابت با خود و کاهش اضطراب و استرس: با تمرین کنکور و دیدن بازخورد آموخته‌ها

4- جمع‌بندی آموخته‌ها و طبقه‌بندی آن‌ها در ذهن: ایجاد ذهن منظم و دسته‌بندی آموخته‌ها

5- دوره‌ی کتاب‌ها در 3 روز به روش جمع‌بندی سه روز یک‌بار: اجرای درست روش سه روز یک‌بار باعث دوره‌ی چندین‌باره‌ی کتاب‌ها می‌شود.

6- اعتمادبه‌نفس: با اعتمادبه‌نفس ضریب خطاها در هر درس کم‌تر می‌شود. جمع‌بندی درست باعث ایجاد آرامش و اعتمادبه‌نفس می‌شود.

7- برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت با بازدهی بالا: دیدن نتایج و اجرای برنامه‌ی تدوین‌شده اشتیاق را برای ادامه‌ی راه افزایش می‌دهد.

8- ابزارهای آموزشی متناسب با زمان فعلی: استفاده از بهترین و کاربردی‌‌ترین ابزارها برای این دوران

9- آشنایی با نقاط ضعف و قوت: تمرکز روی نقاط قوت و تبدیل به نقطه‌ی قوت پایدار و توجه به ضعف‌ها

10- جلوگیری از تکرار آموخته‌ها: عدم اتلاف وقت و دلزدگی از مطالب تکراری

11- آمادگی برای آزمون‌های کلی: مرور چندین‌باره‌ی شرایط کنکور و عادی شدن آن و آمادگی کامل

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب