ورود به آزمون
آزمون آزمایشی استاندارد  1398-9-10   5 دقیقه

آزمون آزمایشی استاندارد


آزمون های آزمایشی استاندارد یا به روایت گروه هدف آزمون های آموزشی از مهمترین ابزارهای موفقیت در سال کنکور است . انتخاب یک آزمون آزمایشی استاندارد همیشه دغدغه همه دانش آموزان ، مخصوصا داوطلبان کنکور است .

همانطور که در مطلب اهمیت آزمون آزمایشی گفتیم ، چهار اصل مهم در هر آزمون آزمایشی اهمیت دارد .اگر آینده برایتان اهمیت دارد، در هنگام گزینش آزمون باید عمیقا به موضوع ویژگی های یک ازمون استاندارد فکر کنید.

 

برای تصمیم گیری راحت تر ، این ویژگی ها را به سه بخش تقسیم می کنیم :

 

  1. ویژگی های مهم آزمون آزمایشی استاندارد قبل از اجرا
  2. ویژگی های مهم آزمون آزمایشی استاندارد در حین اجرا
  3. ویژگی های مهم آزمون آزمایشی استاندارد بعد از اجرا

 

ظاهرا ماجرا همه آن چیزی است که معمولا همه به آنها فکر می کنند . ولی معمولا عوامل تعیین کننده برای انتخاب ما نیستند. از جمله آنها می توان به قیمت، تعداد کل آزمون ها ، تبلیغات و … اشاره کرد . امکاناتی که یک آزمون آزمایشی استاندارد برای شما ایجاد می کند،

در کنار ایجاد نظم ، ایجاد پایبندی و احساس مسوولیت، برنامه مناسب ، سوالات استاندارد و خدمات پیش و پس از آزمون، پیشگیری از ایجاد اضطراب و دغدغه های ذهنی است . گام به گام به توضیح کوتاه این موارد بپردازیم :

 

ویژگی های مهم آزمون آزمایشی استاندارد قبل از اجرا

 

مهمترین ویژگی یک آزمون در مرحله قبل از اجرا ارائه برنامه ای منظم ، مستمر و در یک کلام برنامه استاندارد است . این برنامه باید با توزیع مناسب مباحث و سرفصل ها ، به موازات برنامه های مدرسه و یک گام عقب تر از آن حرکت کند. برنامه آزمون نباید تداخلی با برنامه مدرسه شما داشته باشد .

هرگز فراموش نکنید مهمترین وظیفه ی یک دانش آموز یا یک داوطلب کنکور ، همراهی با برنامه مدرسه ، معلم و کلاس درس است . همچنین دوره های متناسب با ایستگاه های مهم آموزشی در سال ، همچون ایام امتحانات ، عید و یا ایام جمعبندی است .

 

علاوه بر اینکه این برنامه باید برای شما ، با ایجاد امکان اجرا ، پایبندی و انگیزه ایجاد کند ، بسیار مهم موسسه برگزار کننده آزمون ، روش اجرای برنامه ، روش مطالعه دروس ، استراتژی مطالعاتی و برنامه ریزی و هرآنچه برای پیشروی نیاز دارید را به شکل متنی یا ویدیویی به شما آموزش دهد.

زیرا آموزش حضوری یا استفاده از مشاور و جلسات آموزشی ، به غیر از اتلاف زمان در مسیر تردد ، هزینه هایی هم برایتان به ارمغان خواهد آورد .

 

ویژگی های مهم آزمون آزمایشی استاندارد در حین اجرا

 

سوالات استاندارد ، با سطح سختی متناسب با کنکور سراسری بسیار مهم است . سوالاتی با ترکیب بیست  درصد سخت ، چهل درصد متوسط و چهل درصد آسان یک آزمون نرمال را تشکیل می دهد . نباید همانند برخی موسسات بسیار مطرح ،

بدون توجه به تاثیرات مخرب و کاهش روحیه ی دانش آموزان ، آزمون محل قدرت نمایی علمی مدرسین مطرح کنکور باشد .

همیشه یک تعداد افراد غیر استاندارد میتوانند حواشی و مبانی غیر اصولی را در هر مکان و زمانی در ذهنمان تولید کنند! احتمالا در تلگرام یا شبکه های مجازی دیگر ، از فروش سوالات آزمون های آزمایشی قبل از برگزاری شنیده اید!

در ظاهر خیلی مسخره به نظر میاد وقتی به آزمایشگاه مراجعه می کنیم ، تا برای تشخیص پزشکی یا یهیود اوضاع جسمی خود ، آزمایش خون بدهیم ، خون فرد دیگری را به آنجا ارائه دهیم . ولی همیشه افرادی هستند که نظم مسلط بر هر شرایطی را نمی پسندند.

عدم امنیت سوالات قبل از آزمون ، تراز و درصد شما را تغییر خواهد داد. عامل مهم دیگر نظم و آرامش در حوزه اجرای آزمون است .

اگر آزمون های آنلاین را به هزاران دلیل درست انتخاب کرده اید ، شرایط آزمونی را برای خودتان مهیا کنید . اگر هنوز آزمون کاغذی می دهید هم حق شماست که حوزه ای بی تقلب و در آرامش را تجربه کنید .

لازم به ذکر است ، وحشتناک ترین قسمت یک حوزه غیر استاندارد ، تبلیغات منابع و بیزینس شبه فرهنگی در مهمترین زمان یک دانش آموز است . متاسفانه معروفترین موسسات ، جلسات آزمون را بهانه ای برای تبلیغ و فروش کتب ، ویدیو و خدمات یا منابع دیگر در جهت کسب درآمد می دانند. اینجا فقط میشه گفت متاسفم!

 

ویژگی های مهم آزمون آزمایشی استاندارد بعد از اجرا

 

همانطور که قبلا اشاره کردم ، از مهمترین و تاثیرگذارترین قسمت یک آزمون ، مدیریت و برنامه ریزی بعد از اجرای آن است. شما بعد از چندین روز تلاش و مطالعه ، آزمونی داده اید . اگر همه درصدهایتان ، صد هست ، که تبریک ، شما عالی بودید .

در این صورت صرفا نیاز به مروری به پاسخنامه جهت یادگیری روش حل هایی متفاوت و سریع دارید. اما اگر نتوانستید به تمام سوالات پاسخ درست بدهید ، پس تازه کار اصلی شروع شده . باید دنبال علت ها باشید . باید تحلیلی دقیق و کامل همانطور که در تحلیل آزمون گفته ایم ، از آزمون خود داشته باشید .

پاسخنامه ای تشریحی و کامل ، آموزش و تحلیل ویدیویی مختص آزمون و آموزش تحلیل آزمون از وظایف موسسه آزمون گیرنده است . 

همچنین رکن مهم دیگر ، کارنامه آزمون است . دقت و سرعت ارائه کارنامه در کنار آیتم های تشکیل دهنده کارنامه بسیار مهم است . آیتم هایی از جمله تراز ، درصد ، وضعیت پیشرفت ، نمودار پیشرفت و اطلاعاتی از دیگر رقبا می تواند برای شما کارگشا باشد.

جامعه آماری هم آخرین بخش مهم این ماجراست . هرچه تعداد شرکت کنندگان یک آزمون بیشتر باشد ، تراز واقعی تر خواهد بود . البته تاکید می کنم در هیاهوی دلایل ، بر خلاف تبلیغات کذب برخی موسسات آزمونی ،  این موضوع آخرین درجه اهمیت را داراست .

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب