image 1398-9-10

چگونه موفقیت را باور داشته باشیم ؟

چگونه موفقیت را باور داشته باشیم ؟ یک سوال یا یک شعار ؟ تاثیرات تلقین را همه ما می دانیم ولی باور داشتن ربطی به تلقین ندارد . باور میزان سرعت و قدرت شما را در نیل به اهدافتان میسازد . صبح خود را با جملات مثبت شروع کنید

باور از گفتن و گفتن از اندیشیدن به وجود میآید. وقتی می‌گوييم من آدم شكست خورده‌ و بیاستعداد هستم و عوض شدنی نيستم، در واقع، حكم محكوميت خود را خودمان صادر می‌كنيم. روان‌شناسی شناختی به ما چنين می‌گويد: دستور دادن، فرايند شدن است و دستورات را افکار و بینش ما می‌سازند. اکثر افراد همواره با خودشان حرف می‌زنند به طوری که هفتاد درصد وقت هر انسانی با خودگویی سپری مي‌شود؛ حتی زمان خواب، و ما همان می‌شويم كه با خود حرف می‌زنيم. پس سعی کنید  اگر قرار است که همیشه در ذهن خود مکالمه¬ای داشته باشید بهتر است این مکالمه مثبت باشد. سعی كنيد دستورات خوبی به خودتان بدهيد. شما به خودتان چه می‌گوييد؟ فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نيروزا يا منفی است و نيروبر پس آجرهای بنای هستی‌مان را طرز تفكرمان می‌سازد. و اگر بخواهيم در دنيايمان اتفاق زيبايی بيافتد، گام اول، تغيير در احساسات ماست. نگرش‌ها و انديشه‌های ما، مهم‌ترين عامل تغيير به شمار می‌آيند. نود درصد تغييرات خوب و بد زندگی‌مان، به نوع نگرش ما به رخدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد آن به وقايع بيرونی وابسته است. اديسون می‌گويد: «مشكل افرادی كه شكست خورده‌اند و دست از تلاش برداشتند، اين بود كه نمی‌دانستند كه در يك قدمی پيروزی اند» و می‌گفت: «راز توفيقم اين بود كه هرگاه برای باز كردن دری تلاش می‌كردم و باز نمی‌شد، بارها و بارها تلاش می‌كردم و با خود می‌گفتم: حتماً اين كليد، درب را در صدمين بار، باز خواهد كرد.» اگر می پرسید چگونه موفقیت را باور داشته باشیم ؟ پس سعي كنيد:

ـ با تمركز بر استعداد، توانايي و امكانات خود نيروی درونی‌تان را تقويت كنيد

ـ با تكرار كلمات اميدبخش و دلگرم‌كننده روحيه خود را از هر لحاظ قوی سازيد

ـ محدودیت های شما فقط در ذهن شماست

ـ زندگی را با واژه‌های خودتان تعريف كنيد و هميشه مثل بهترين كسي كه می‌توانيد باشيد، زندگی كنيد

ـ اين تفكر مثبت را هميشه به خاطر داشته باشيد: هيچ مشكلی وجود ندارد كه شما قادر به حل آن نباشيد، هيچ مانعی وجود ندارد كه شما قادر به از ميان برداشتن آن نباشيد و هيچ‌ هدفی وجود ندارد كه شما قادر به رسيدن به آن نباشيد

ـ براي ايجاد اعتماد به نفس بيشتر، مدام با خودتان تكرار كنيد: (خوشبختم، سالمم و حال خوشی دارم و میتوانم)

ـ شما می‌توانيد به گونه‌ای باشيد، چيزهايی داشته باشيد و از عهده كارهايی برآييد كه هرگز خواب آن را هم نديده‌ايد. اين توانايی درست در همين لحظه در درون شما وجود دارد.

ـ سعی كنيد در گفتار و برخوردهای روزانه از كلمات و جملات مثبت استفاده كنيد

ـ افكار خود را متوجه خوبی‌ها و جنبه‌های مثبت زندگی كنيد تا به مرور مثبت‌نگر شويد.

ـ از افراد منفی‌نگر يا موقعيت‌هايی كه باعث ايجاد افكار ناخوشايند و منفی مي‌شوند، دوری كرده يا سعی كنيد كمتر با آنها برخورد داشته باشيد.

ـ به ندای منفی درونی خود و تلقين‌های مخرب و نگران‌كننده ديگران بی‌توجه باشيد و سعی كنيد كه عكس آنها را انجام دهيد

من شر الوسواس الخناس

ـ هرگز شعار «خواستن، توانستن است» را فراموش نكنيد و بدانيد كه در سايه سعی و تلاش به آنچه بخواهيد، مي‌رسيد

باور چگونه به وجود می آید ؟

تصور کنید یک روز صبح با یک احساس منفی از خواب بیدار می¬شوید. به زبان عامیانه حس و حال خوبی ندارید. افکار منفی نیز به شما هجوم می آورند سپس در ذهن خود شروع به بحث با یکی از دوستان خود می کنید با این افکار منفی به سر کلاس رفته و هنگامی که با دوست خود برخورد می¬کنید رفتاری منفی در قبال او انجام می-دهید و این رفتار باعث می شود تا شما به این باور برسید که وی انسان خوبی نیست. و این دور باطل ادامه می یابد.

حال برای اینکه این باور، مثبت باشد باید تغییرات را از همان احساسات خود شروع کنید و تمام موارد را به صورت مثبت تغییر داده تا به یک باور مثبت برسید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب