ورود به آزمون
image  1399-1-14   3 دقیقه خواندن

چند سوال متداول که ممکنه برای هر کنکوری پیش بیاد


سوال: من میخوام خوندن جدی رو شروع کنم. به نظرتون برای گرفتن نتیجه عالی، بهتر نیست ساعت خواب و تفریح رو کمتر کنم تا بتونم روزی 15 ساعت درس بخونم؟

 

پاسخ:

کم خوابی میتونه اثرات منفی زیادی در نتیجت داشته باشه.

لازمه در طول شبانه روز 6 الی 8 ساعت خواب داشته باشی. به گونه ای که حداقل 5 ساعت از اون به صورت مستمر و شبانه باشه. همچنین بهتره در روزهای مدرسه 5 تا 6 ساعت و روزهای تعطیل 10 تا 12 ساعت مطالعه کنی چون تنظیم برنامه ای که با رعایت اصل تعادل باشه یکی از دلایل موفقیته. یادت باشه که خواب، وقت تلف کردن نیست. یکی از عوامل مهم برای تثبیت آموخته هات هست و بهتره حتماً خواب کافی داشته باشی.

 

سوال: وقتی یک واحد مطالعاتی رو از دست میدم، به هم میریزم و نمیتونم برنامه کل روز رو انجام بدم. چیکار باید بکنم؟

 

پاسخ:

برنامه ریزی هفتگی به این صورته که تعدادی واحد جبرانی برای تکمیل اقدامات باقی مانده در تمام طول هفته در اون پیش بینی و قرار داده میشه. پس در صورتی که اقدامات مربوط به یه واحد مطالعاتی ناتموم باقی موند، نگران نباش. اونو رها کن و مطالعه واحد بعدی رو انجام بده. به این ترتیب نظم برنامه به هم نمیریزه و مطالعاتت طبق برنامه پیش میره.

 

سوال: استراحت پس از درس چگونه باید باشد؟

 

پاسخ:

بهترین زمان برای بیشترین میزان یادآوری و یادگیری، داشتن واحدهای مطالعاتی 75 الی 90 دقیقه ای هست که به ازای 75 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه استراحت و به ازای هر 90 دقیقه مطالعه، 20 دقیقه استراحت پیشنهاد میشه. در بخشی از زمان استراحت (حدود 5 دقیقه) باید به فعالیت هایی که سبب استراحت جسم، ذهن و چشم میشه، بپردازی. این فعالیت ها می تونن بستن چشم، گوش دادن موسیقی، تغذیه مناسب، راه رفتن و .... باشه.

 

بهتر است در واحدهای مطالعاتیت از تلفن همراه استفاده نکنی و تماشای تلوزیون رو کاهش بدی و به کمتر از یه ساعت در شبانه روز برسونی. چون استفاده از این وسایل سبب کاهش تمرکزت شده و کیفیت مطالعه رو کاهش میده. حتماً در طول روز زمانی رو به ورزش اختصاص بده، ورزش روزانه سبب ایجاد نشاط، کاهش خستگی و افزایش تمرکزت میشه.

 

سوال: در آزمون های آزمایشی جدیت ندارم و به دلیل تنبلی به سوالات پاسخ نمیدم. چکار کنم؟

 

پاسخ:

آزمون های آزمایشی همونطوری که از اسمش پیداست، شبیه ساز آزمون سراسریه. بنابراین باید تصور کنی که آزمون سراسری رو برای خودت شبیه سازی کنی. بنابراین در نظر داشته باش که باید با جدیت تمام به سوالات پاسخ بدی تا آمادگی کافی برای کنکور رو کسب کنی و البته یادت باشه با کسب نتیجه ی نامناسب خودتو نبازی و بدونی که این آزمون ها برای پیدا کردن نقاط قوت و ضعف تو برگذار میشه و نه برای کسب نتیجه ی عالی.

 

سوال:در تست زنی، کدوم تست ها رو باید علامتدار کرد؟

 

پاسخ:

تست علامتدار تستی هست که با اطلاعات جزوه یا درسنامه قابل حل نباشه. در واقع خارج از الگوهای متداول تست زنی باشه و یا نکته بسیار مهمی داشته باشد. به طور میانگین بین 20 تا  40 درصد  تست های کتاب کمک آموزشیت علامتدار بشن. در غیر این صورت کتاب برایت مناسب نیست. هدف از علامت دار کردن تست ها اینه که دوباره بتونی در زمان لازم تست های مهم رو مرور کنی و غلط و درست بودن تست مهم نیست.

 

سوال: مرورها و خواندن الگوهای یادآوری برایم وقت گیر هست چون باید تمام مطالب خونده بشن، چه جوری میتونم این زمان رو کاهش بدم؟

 

پاسخ:

نباید مرور رو با دوباره خوانی اشتباه بگیری. مرور به یادآوری ذهنی مطلبای یادگرفته شده گفته می شه. باید در واحد مرور از روی الگوی یادآوریت ابتدا عنوان رو ببینی و بعد سعی کنی نکات اصلی رو یادآوری کنی و با دیدن نکات اصلی، نکات فرعی رو یادآوری ذهنی کنی.

 

یا در حاشیه نویسی، الگوی ابتدای هر درس رو ببینی و سعی کنی محتوای کلی دروس رو یادآوری کنی. سپس با دیدن عناوین و پاراگراف ها، محتوای پاراگراف رو یادآوری کنی و در نهایت هنگامیکه سوالات حاشیه کتاب رو میبینی، بتونی به اون ها پاسخ بدی. درمورد فیش نویسی ها، باید لغات رو یادآوری کنی. در این صورت می تونی سرعت رو بالا ببری. در واقع مرور، شیوه ی انتقال اطلاعات به حافظه بلندمدته. پس به شیوه صحیح انجامش بده.

 

سوال: آیا میشه تفریح رو حذف کرد؟ به نظرم وقتم تلف میشه !

 

پاسخ:

تعادل رفتاری یکی از عوامل موفقیت رتبه های برتر سال های گذشته بوده. بهتره آخر هر هفته یک نیم روز را به تفریح مورد علاقت اختصاص بدی تا با قدرت بیشتری هفته آینده رو شروع کنی. (تفریحات مورد علاقتو یادداشت کن و هر هفته یدونه از اون هارو در برنامت لحاظ کن.) یادت باشه، تفریح یک عقب گرد نیست. یک دورخیز برای پرش بلند در هفته آینده است. کافیه کاریو انجام بدی که فضای ذهنتو از آزمون سراسری جدا کنه و بهت آرامش بده.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب