ورود به آزمون
قدرت عادت  1398-9-17   4 دقیقه

قدرت عادت


تعریف عادت:

 

عادت هدایت خودکار رفتارهایی از هر فرد است که وی با حداقل زحمت و انرژی انجامشان می دهد .

 

در تحقیقی که دانشگاه دوک آمریکا انجام داد اینگونه عنوان شد : بیش از ۴۰ درصد کارهایی که همه ما انجام میدهیم ناشی از عادت است .

 

داستان مربوط به منطقه ای قطبی است که زمستان آنجا تقریباً نه ماه طول میکشد و سه ماه دیگر سال نیز بارانی است. ارتباط این دهکدهی کوچک از مسیری به سمت روستای دیگری کیلومترها راه است و برای آگاهساختن افراد در این مسیر، تابلویی وجود دارد که روی آن این جمله به چشم میخورد :

 

«مراقب باشید کدام راه را انتخاب میکنید، چون تا چهل کیلومتر در این مسیر خواهید بود»

 

اگر اینچنین اخطار و هشداری را در مورد عادات لاینفک مسیر زندگیتان به شما دهند، آیا تعجب نمیکنید؟

 

نحوه عملکرد مغز هنکام عادت:

 

برای اینکه با عمل کرد مغز هنگام عادت آشنا بشویم لازمه اول ساختار مغز به زبان ساده را بیان کنیم. مغز را به شکل پیاز و با لایه های بیرونی تصور کنید۳ بخش اصلی دارد:

 

1-بخش های بیرونی : رویاهاتان، تصمیمات امروزتان ، تمام کارهای پیچیده ای که در طول روز انجام میدهیم در این بخش قرار دارد.

2-وسط مغز: محل تلاقی مغز با ستون فقرات: مرکز کنترل خودکار مثل تنفس، بلع، یکه خوردن وقتی کسی میترسونتمون و…دراین بخش واقع میشود.

3- مرکز جمجمهعقده های پایه: به اندازه توپ گلف: محل عادات ارادی، جایی که هر عادتی در شما ذخیره میشود اینجا قرار میگیرد .

 

تا حالا افرادی که دچار ضایعه مغزی شدند را دیده اید، اگه آسیب به بخش جمجمه و عقده های پایه وارد شده باشه فرد دچار فلج مغزی میشه و عملا زندگی کاملا مختل میشه و کاری نمیشه انجام داد زندگی بدون خاطرات گذشته ممکن است.

 

اما بدون هزاران کاری که آموخته ایم ناممکن است بویژه آنکه دیگر جایی برای ایجاد عادت جدید هم وجود نداشته باشد. اما اگر بخش بیرونی آسیب ببیند میشه امیدوار بود با تکیه بر بخش عادات برای او عادات جدیدی ایجاد کرد و آرام آرام او را به زندگی برگرداند .

 

الگوی ترک عادت:

یکی از بهترین الگوها و تکنیک‌های ان.ال.پی برای این‌که رفتار یا کاری را جایگزین رفتار نامطلوب کنیم الگوی سوییش است. این تکنیک مسیرهای ضخیم رفتار نامطلوب را درهم شکسته و مسیرهای دیگری را که مربوط به رفتار دلخواه است جایگزین آن می‌کند. به همین دلیل اسم دیگر تکنیک سوییش الگوی جایگزینی است.

 

تکنیک سوییش برای ترک عادت ها

 

از تکنیک سوییش می‌توان برای جایگزین کردن رفتار مطلوب به جای رفتار نامطلوب استفاده می‌شود. این تکنیک را می‌توان برای ترک عادت‌های بد، ترک سیگار، ناخن جوی بزرگ‌سالان و یا هر رفتار نامطلوب دیگری که می‌خواهید آن‌ها را با رفتار مطلوبی به کار برد. در ادامه نحوه اجرای تکنیک سوییش را بیان می‌کنیم.

 

1-رفتار و یا احساسی که می‌خواهید آن را تغییر دهید را شناسایی کنید. مثلاً ترک ناخن جویدن و یا ترک سیگار

2-چشم‌های خود را ببندید و به زمانی فکر کنید که این رفتار یا احساس در حال آغاز شدن است. این زمان را مجسم کنید و تصویر روشنی از آن را در صفحه ذهنتان بسازید.

این تصویر باید خود احساس باشد؛ یعنی طوری باشد که انگار خودتان در تصویر در حال انجام آن رفتار و یا احساس هستید.

 

این تصویر باید زمانی را نشان دهد که شما قصد انجام آن رفتار را دارید نه اینکه در حال انجام آن باشید. مثلاً اگر رفتار نامطلوب شما ناخن جویدن است، این‌گونه باشد که دست خود را نزدیک دهان خود برده و می‌خواهید شروع به جویدن ناخن‌هایتان کنید.

 

بهتر است که در واقعیت هم دستتان را بالا برده و در حالتی قرار بگیرید که می‌خواهید ناخنتان را بجوید. احساسی که در حال جویدن ناخن به شما دست می‌دهد را دوباره تجربه کنید بهتر است. تصویری که از این حالت ساخته‌اید باید کل صفحه ذهنتان را پر کند و این تصویر باید کاملاً واضح و روشن باشد.

 

3-اکنون خود را به‌صورت دگر احساس ببینید که آن رفتار را ترک کرده‌اید؛یعنی تصویری را از خود ببینید که آن رفتار را ترک کرده‌اید،

تصویری از خود را ببینید که این رفتار را خود جدا کرده‌اید و به شخصی تبدیل شده‌اید که آن رفتار را ترک کرده است؛ یعنی کسی که دوست دارید باشید.

دقت داشته باشید که این تصویر حتماً دگر احساس باشد و از دید شخصی دیگر خود را ببینید، انگار که دارید فیلمی از خودتان را می‌بینید نه اینکه بازیگر فیلم باشید.

 

4-تصویر حالت مطلوبتان را به اندازه یک مربع کوچک در سمت راست و پایین تصویر اول (تصویر حالت نامطلوب) قرار دهید.

 

5-اکنون تصویر بزرگ حالت نامطلوب را کوچک کنید و تصویر کوچک را هم‌زمان بزرگ کنید به‌صورتی که روی تصویر اول پخش شود و کل تصویر اول را بپوشاند.

این کار را با سرعت زیادی انجام دهید؛ زیرا همان‌طور که گفتیم مغز سریعیاد می‌گیرد. سرعت این کار باید به اندازه گفتن کلمه سوییش زیاد باشد.

هرچقدر سرعت زیادتر باشد تغییر بهتر و سریع‌تر انجام می‌شود.

 

برای اینکه از این تکنیک نتیجه بهتری بگیرید بهتر است که آن را پنج بار انجام دهید. پس انجام تمرین لازم است که بدانید آن را صحیح انجام داده‌ایدیا نه.

 

برای این منظور باید خودتان را آزمایش کنید. اگر رفتار نامطلوب شما ناخن جویدن بود دستتان را بالا برده و به دهانتان نزدیک کنید. ببینید که عکس‌العملتان نسبت به این رفتار چیست.

اگر تمرین را درست و با دقت انجام داده باشید از این حالت بدنتان خواهد آمد و فورا دستتان را کشیده و آن را پایین می‌اندازید.

 

این تکنیک سریع پاسخ می‌دهد. این‌طور نیست که باید زمان بگذرد و شما باید تمرین را هزاران بار انجام دهید. کافی است پنج بار این تمرین را به‌درستی به‌گونه‌ای که از نظرتان گذشت انجام دهید و مطمئن باشید که تغییر انجام شده است .

 

یادتان باشد که ترک عادت‌ها زمانی انجام‌پذیر است که باور داشته باشید که می‌توانید رفتارتان را تغییر دهید. اگر به تغییر باور نداشته باشید، تغییر در نظر شما کاری بسیار سخت و پیچیده خواهد بود و این باعث می‌شود که اصلاً دست به تغییر نزنید.

 

مراقب باشید به چه چیز عادت میکنید، شاید تا چهل سال دیگر آن عادت گریبانگیر شما شود. شاید ادامهدادن به کاری که انجام میدهید آسان باشد امّا برای پیشرفت در جادهی زندگی باید الگوهای رفتاری و کرداری نامطلوب گذشته را رها کرد.

چنانچه آنها را رها نکنید و به جای آن به هدف خود نپردازید، برایتان گران تمام خواهد شد .

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب