image 1398-9-17

برای چی درس بخوانیم ؟

برای چی درس بخوانیم ؟ چرا، واقعاً چرا؟؟ تا حالا حرفاي زيادي راجع به درس خوندن و نخوندن و اين كه لازم نيست درس بخونيم، از بچه ها شنيدهام. خيلي از بچه ها نميدونن كه چرا درس مي خونن. اصلاً هدفشون چيه؟! میگن: اين همه زحمت بكشيم كه آخرش چي بشه؟ بهمون بگن مهندس يا نگن، چه فرقي ميكنه؟ يا بعضی از اونايي كه وضع مالي خوبی دارن شايد بگن: ما كه به اندازه كافي داريم، چه دليلي داره که اين همه درس بخونيم و بعد بريم پول در بياريم؟

دوست من تا حالا به اين فكر كردي كه درس خوندن توي همه ابعاد زندگيت مؤثّره. بله همه ابعاد زندگي ما تحت تأثير اين درس خوندن قرار مي گيره. اگه درس نخونيد، دو روز ديگه كه وارد اجتماع شديد (نگفتم وارد بازار كار شديد، چون كسي به آدم بدون تحصيلات دانشگاهي و تخصص توي جامعهی امروز ما كه پر از تحصيل كرده هاي بيكاره، كار نميده!)، از همه دوستانتون عقب تريد. همه اونا رفتن دانشگاه و مدركهاي ليسانس و فوق ليسانس و دکترا گرفتن، ولي شما چي؟! وقتي به اين موضوع فكر ميكنيد به خودتون ميگيد كاش من هم درسم رو ادامه ميدادم، من اون موقع استعدادش رو داشتم، حيف شد كه درس رو رها كردم .

شما بچه هايي كه وضع ماليتون بهتره! اتفاقاً شما هم به اندازه بقيه دوستاتون و حتي بيشتر از اونها، نياز به اين علم اندوزیها و طي كردن مدارج عالي دارين، ميدونين چرا؟! بله، درست حدس زديد، چون شما همه امكانات رو دارين و خيلي حيفه كه توي اين يك مورد از همه عقب تر باشيد و امکانات خودتون رو هدر بدید .

تازه از همه اين حرفا كه بگذريم، جوّ دانشجويي و دانشگاهي ميتونه تأثيرات زيادي روي اخلاق اجتماعي شما و همينطور تشكيل خانوادهی شما در آينده داشته باشه، علتش هم اينه كه روابط متعدد و متنوع اجتماعي كه توي دانشگاه با دانشجوها و اساتيد مختلف پيدا ميكنين به رشد شخصيت شما خيلي كمك ميكنه و باعث ميشه از لحاظ روابط عمومي خيلي پيشرفت كنين و بتونين يه آدم موفق، با اعتماد به نفس و شايسته براي خودتون، جامعه تون و خانوادهتون بشيد و اين يكي از مهمترين اثراتیه كه دانشگاه روي شما ميگذاره و هيچی نميتونه جاي اون رو توي زندگي شما پر كنه .

انگیزه هایی برای پاسخ به سوال برای چی درس بخوانیم ؟

انگیزه‌های مادی درس خواندن۱ـ درس خواندن راهی برای به دست آوردن شغل و درآمد مناسب: این نکته روشن است که امروزه اگر کسی سواد نداشته باشد، نمی‌تواند کار مناسب به دست آورد و در آمد کافی داشته باشد. افراد بی‌سواد مجبورند به کارهای طاقت‌فرسا و کم‌درآمد اکتفا کنند. پیشرفت جامعه اقتضا می‌کند که شغل‌های خوب و پر در آمد نیاز به تخصص و سواد داشته باشد .

۲ـ کسب علم برای کسب مقام و جایگاه اجتماعی مناسب: معمولا در هر جامعه به افراد با سواد با دیده احترام نگاه می‌شود. جایگاه اجتماعی مناسب به عواملی بستگی دارد که یکی از عوامل مهم آن سطح تحصیلات است.

انگیزه‌های معنوی درس خواندن۱ـ نیاز فطری انسان به دانستن

۲ـ درس خواندن و رسیدن به کمال و تقرب الهی.

۳ـ کسب علم وظیفه‌ای برای خدمت به جامعه و همنوعان.

۴ـ ارضای حس کنجکاوی

۵ـ دانش غذای روح انسان: همه انسان‌ها به این مسأله آگاهی دارند که بدن ما به غذاهای متنوع نیازمند است، ولی به غذای روح توجّه کمتری دارند. روح ما انسانها به ویتامین های گوناگون نیاز دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. علم و دانش به نیازهای روحی پاسخ می‌دهند و باعث تغییر و ارتقاء رفتار می شوند.

تعیین هدف برای چی درس بخوانیم ؟

تعیین هدف و انگیزه برای درس خواندنداشتن هدف و یا به عبارتی «هدفمندی» در کارها و زندگی باعث می شود کارها برای انسان آسان شود. سعی کنید برای تحصیل و درس خواندن خود هدفی انتخاب کنید. این کار باعث علاقه به درس هم خواهد شد. در کنار آن هم در این اندیشه باشید که بهترین اهداف را برگزینید تا شأن و منزلت این کار هم بیشتر شود.

 

آينده نگری و برای چی درس بخوانیم ؟

دریک روز بهاری سرد و مرطوب، حلزونی از درخت گیلاسی بالا میرفت. پرندگانی که روی درخت مجاور نشسته بودند، او را به استهزاء گرفتند. یکی از آنها با صدای بلند گفت :

آهای، هالوی زبانبسته، کجا داری میری؟

دیگری جیغ زد: ببینم، چرا از اون درخت بالا میری؟

و بعد همه پرندگان در حالی که توی حرف هم میدویدند،یکصدا گفتند: «روی اون درخت خبری از گیلاس نیست

حلزون پاسخ داد: «زمانی که به اون بالا برسم، چندتایی گیلاس پیدا خواهد شد

زمان برنامهریزی و ساختن بیست سال آینده همین حالاست نه بیست سال بعد. اگر اکنون عمل نکنید بیست سال بعد خواهید گفت: خدایا کاش این کار را میکردم. پس دست بجنبانید .

زندگی آینده تان را الآن بسازید

چه وقت از روز مطالعه کنیم؟

باوجود تصور‌های موجود، هیچ زمان ثابت و معینی برای مطالعه وجود ندارد؛ بهترین زمان مطالعه، زمانی است که شما بهترین شرایط روحی و بیشترین هوشیاری را دارید. زمان ابتدای صبح به دلیل این‌که ذهن به استراحت پرداخته و پیوند‌های حافظه ترمیم شده‌اند وانتهای روز (قبل از خواب) به دلیل این‌که بعد از مطالعه، ذهن، فرصتی برای تثبیت اطلاعات و ذخیره‌سازی آن‌ها خواهد داشت، به‌طور معمول برای مطالعه بهترین زمان است.در مجموع، هر زمانی‌که احساس می‌کنید هوشیاری بیشتری دارید، به مطالعه بپردازید، اما سعی کنید درس‌هایی که در آن‌ها ضعف بیشتری دارید، در ابتدای صبح و انتهای روز مطالعه کنید.  داوطلبان کنکور باید زمان مطالعه خود را طوری تنظیم نمایند که به ساعت خواب و بیداری آن‌ها لطمه‌ای وارد نکند، چرا که داشتن نشاط روحی، صبح کنکور عامل بسیار مهمی است که فقط عادت به خوابیدن در حدود ساعت ۱۱ و بیداری در حدود ساعت ۶ در طول سال تحصیلی آن را تضمین می‌کند پس اگر می‌خواهید صبح کنکور بانشاط باشید، در طول سال تحصیلی، خود را عادت دهید که شب‌ها به‌موقع بخوابید و صبح زود از خواب برخیزید و در طول شب مطالعه نکنید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب