ورود به آزمون
image  1398-9-17   2 دقیقه و 30 ثانیه

اهمیت مشاور برای کنکور


کمک گرفتن از مشاوری توانمند، چگونه به بهبود مطالعه منجر میشود؟ میتونم خودم هم برنامهریزی کنم؟ حتماً لازمه پیش مشاور برم؟

از دوستم که مشاور داره عقب نمیافتم؟ پیش مشاور برم قبولم دیگه؟

 

بطور کلی وظیفه ی مشاور تحصیلی عبارت است از:

 

هدایت تحصیلی ، آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری ، حل مشکل افت تحصیلی ، استرس و اضطراب امتحانات ، رفع رفتارهای نابهنجار ،

ارائه راهکار برای حل مشکلات روحی و روانی و در نهایت هموار کردن مسیر دانش آموزان برای موفقیت در تحصیلات بویژه قبولی در رشته ی مورد علاقه در دانشگاههای خوب کشور.

 

استفاده از تجربه های یک مشاور توانمند و زیر نظر اون با برنامهای خوب و استاندارد مطالعه کردن، خیلی مفیده، چون هم تو مسیر نادرست حرکت نمیکنید، هم با ارزیابی هایی که از شما به عمل میاد، میفهمید که دقیقاً چیکار کردید و چطوری درس خوندید.

 

ولی اگه این امکان برای شما وجود نداشت، خودتون هم میتونید برنامه مناسبی تهیه کنید و طبق اون درس بخونید. فقط باید استانداردهای موجود مثل تنظیم ساعت مطالعه، رعایت بودجهبندی، داشتن روش مناسب برای ارزیابی و سایر مواردی رو که به اونها اشاره خواهیم کرد،

رعایت کنید و مثل خیلی از بچه ها، مشاور خودتون باشید و آسیبهای نرفتن پیش مشاور رو به حداقل برسونید.

 

شاید این مهم ترین رکنی باشه که یک داوطلب کنکور رو مجاب به داشتن مشاور میکنه. حقیقت ماجرا این هست که سال کنکور، سال آزمون و خطا نیست و شما به قدری فرصت ندارید که زمان زیادی رو به تنظیم برنامه ریزی برای خودتون اختصاص بدید و از طرفی تنظیم برنامه برای یک کنکوری اصلا کار ساده ای نیست.

 

یک برنامه ریزی خوب به شما کمک میکنه تا بتونید ارتباط درستی بین کار های مدرسه و برنامه آزمون های آزمایشی خودتون برقرار کنید و نهایت استفاده ممکن رو از زمان ببرید. برنامه ریزی خوب، استرس و اضطراب شما رو کم میکنه و دید بسیار مناسبی از ماه های پیش رو به شما میده.

 

در یک برنامه ریزی حرفه ای، رابطه خیلی دقیق بین ساعت مطالعه عمومی ها و تعداد تست هایی که برای هر مبحث باید کار بشه، برقرار هست.

 

 سعی کنید تو برنامه انعطاف لازم رو به خرج بدید ولی با این حال، اگه خودتون برنامه ریزی میکنید، حتماً از نظرات مشاور هم استفاده کنید تا اگه تو برنامهریزی و مطالعه اشتباه داشتید، اون رو اصلاح کنید.

 

اگر هم دسترسی به مشاور نداشتید، خدا رو شکر کلی سایت و کتاب هست که بتونید مشکلاتتون رو برطرف کنید.


چیز عجیبی نیست اگه اوایل به مشکل بربخورید و نتونید برنامه رو به طور کامل اجرا کنید.

 

هر کاری اولش سخته و به قول قدیمی ها: «گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی» شما هم وقتی سختیهای اولیه رو پشت سر بذارید، مشکلاتتون در برنامهریزی و اجراش کم میشه.


 اگه پیش مشاور رفتید، توقع بیجا نداشته باشید. این شما هستید که باید درس بخونید و کار مشاور فقط راهنمایی کردنه. البته منظور من از این حرف شما نیستیدها! بعضی از بچهها فکر میکنند همین که پیش مشاور برن همه چی حله!

و دیگه لازم نیست دست به سیاه و سفید بزنن و بقیه باید جای اونها درس بخونن! در صورتی که برای جلو رفتن با برنامهی مشاور، باید بیشتر از قبل تلاش کنن.

 

 نبود شرایط مناسب و دسترسی نداشتن به مشاور برای بسیاری از داوطلبان، مسئلهای غیر قابل انکار است. البته داوطلبان با استفاده از کتابهای مشاورهای و مراجعه به سایتهایی که به منظور مشاوره طراحی شدهاند،

میتوانند تا حد زیادی این خلأ را بپوشانند و با بهره بردن از برنامهای مناسب، استعدادهای خود را شکوفا کنند و زمینههای ورود به دانشگاه را برای خود فراهم سازند.


 با این وجود، قطعاً داوطلبان کنکور با سؤالات و مسائل مواجه میشوند که پاسخ به آنها، تنها از طریق مراجعه به مشاور امکانپذیر است.

 

در حقیقت میتوان اینگونه گفت که پروسهی یکساله قبولی در کنکور علاوه بر مسائلی که در ارتباط با نحوه مطالعه و تست برای دانش آموزان ایجاد میکند،

سبب بروز خستگی های روحی و روانی نیز میشود که وجود یک همراه در مواجهه با این مسائل، سبب برخوردی مناسب از سوی داوطلبین میشود.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب