ورود به آزمون
image  1399-1-12   5 دقیقه خواندن

چگونه انگیزه خود را تقویت کنیم؟


از اونجایی که خیلیاتون بهمون گفتید که حال و حوصله ی شروع درس خوندن رو ندارید، تصمیم گرفتیم در مورد تقویت انگیزه برای شروع کار مدنظرتون باهاتون صحبت کنیم.

 

تعدادی تکنیک رفتاری موثر برای تقویت انگیزه میخوایم بهتون یاد بدیم.

 

- حرکات بدنتون رو از حالت خسته و خمیده و بی انگیزه به حالت استواری که افراد قدرتمند و پر انگیزه دارند تبدیل کنید تا اعتماد به نفستون جهش قوی داشته باشه. نمیدونم به این موضوع باور دارید یا نه ولی ثابت شده زبان بدن خیلی روی احساس و رفتار شما نسبت به خودتون و همچنین برداشت دیگران از شخصیت شما، تاثیر داره.

 

وقتی شُل و ول هستید، به لباس و تیپ و حرکات بدنتون اهمیت نمیدید، خود به خود این پیغام رو به مغزتون میدید که شما ارزش و اهمیتی برای خودتون و کار مد نظرتون قائل نیستید و انگیزتون به صفر میرسه، طبیعتاً در این حالت دیگران هم برداشت مثبتی از شخصیت شما نخواهند داشت و انرژی مثبتی از دیگران دریافت نخواهید کرد.

 

لطفاً صاف و مقتدر بایستید، شونه هاتونو عقب بدید و سرتونو همیشه بالا بگیرید و لبخند بزنید و هر روز یه تایم کوتاهی این تمرین رو مقابل آینده انجام بدید تا عزت نفس و انگیزتون بالا بره.

 

محققین به این نتیجه رسیدند که اگه شما هر روز حدود دو دقیقه ژست افراد قدرتمند رو به خودتون بگیرید، سطح هورمون توستسترونتون بالا میره که ارتباط مستقیمی با اعتماد به نفستون داره و بر عکس هورمون کورتیزول که با استرستون مرتبط هست کاهش پیدا میکنه پس حتماً این کار رو انجام بدید تا نتایج مثبتش رو به مرور ببینید.

 

- با خودتون صحبت کنید و به خودتون بگید که میخواید پر از انگیزه و با نشاط کار مد نظرتون رو شروع کنید، گفت و گوی بین شما و خودتون به شدت میتونه روی شما تاثیر گذار باشه، تحقیقات ثابت کرده چیزی که از جانب خودتون میشنوید تاثیرش روی شما 17 برابر صحبت دیگران است. یعنی وقتی یک بار بگید "نمیتونم" شخص دیگری باید 17 بار موثر و پر انرژی به شما بشه "میتونی" تا اثر یک بار "نمیتونم" شما را خنثی کند.

 

پس تکرار میکنم قدرت نفوذ کلام شما روی خودتون، هفده مرتبه از قدرت کلام دیگران نسبت به شما قوی تر است پس لطفا مثبت فکر کنید و با خودتون مثبت صحبت کنید، در صحبت های آهسته با خودتون همیشه مثبت و قدرتمند باشید. همین صحبت ها اثرات به شدت عمیقی روی شمای گوینده داره.

 

مثل همیشه فکر کنم دارید با خودتون میگید از شنبه شروع به صحبت مثبت با خودتون میکنید. تا حالا شده از خودتون بپرسید فرق بین شنبه با روزای دیگه چیه که مردم همش میگن از شنبه فلان کارو شروع میکنم؟

 

حقیقت اینه که هر روزی میتونه نقطه ی آغاز پر نشاط شما باشه ولی معمولاً مغز آدم این مدل زمان هارو برای تصمیم گیری انتخاب میکنه که اساساً دو دلیل داره:

 

اول اینکه باعث میشه خود به خود ذهن وارد دوره ی جدیدی بشه و تا حدی شکست های گذشته رو فراموش کنه و دوم اینکه ذهن یه تصویر جدید از آینده برای خودش در شروع جدید میتونه بسازه و باعث میشه با یه انگیز قوی، از شکست های قبلی خودتون رو رها کنید و کار مد نظرتون رو انجام بدید.

 

خب پس اگر واقعاً از شنبه ی پیش رو قصد شروع کار جدیدتونو دارید به شنبه ی مورد نظرتون متعهد باشید و تاثیر زیادش رو ببینید.

 

- یه پیشنهاد خوشمزه براتون داریم، اگر مشکل بیش فعالی ندارید شکلات بخورید! این خوراکی خوشمزه به سادگی باعث افزایش انگیزتون میشه، علاوه بر اینکه خوشمزه و در دسترسه بلکه تاثیراتش رو مغز هم کاملاً اثبات شدس.

 

فقط توصیه ای که بهتون داریم اینه که در صبحانه روز آزمون و خوراکی آزمونتون از شکلات استفاده نکنید به این علت در این زمان ها شما به قند طبیعی که به تدریج وارد بدن میشه نیاز دارید و بهتره از قند مصنوعی که در لحظه باعث افزایش انرژی میشه و بعد از گذشت مدتی باعث افت قندتون میشه استفاده نکنید ولی به جز این دو زمان از شکلات استفاده کنید، شکلات سرتونین مغز شما رو افزایش میده که باعث افزایش آرامشتون میشه و همین طور فنیلتیلامین داره که محرک قوی ای هست،

دومپاینش هم ضربان قلب شمارو بالا میره و در نتیجه انگیزه شما زیاد میشه و همچنین شکلات ضد افسردگی هستش و باعث میشه بعد از مصرفش، مغزتون به محرک های خوب پاسخ بده.

 

- یه راهکار دیگه اینه با خودتون عهد ببنید که اگه فلان کار مد نظرتون رو انجام ندادید باید مبلغی رو به عنوان جریمه پرداخت کنید.

 

به این صورت که شما مبلغی رو کنار میذارید و در صورت عملی نکردن کار مدنظرتون باید اون مبلغ رو یا صرف خیریه کنید یا هر کار دیگری فقط حق ندارید برای خودتون خرجش کنید و خب اگر هر بار به وعده های درونیتون عمل نکنید کم کم ورشکست میشید.

 

محرک مالی جریمه، میتونه باعث پایبندی بیشتر شما به کار مد نظرتون بشه و البته بهتره شخصی مثل مادرتون در جریان این عهد شما با خودتون باشه و مبلغ جریمه هم دست ایشون باشه و تا در صورت عمل نکردن شما، جریمه رو پرداخت کنه و شما نتونید زیر قراردادتون با خودتون بزنید.

 

- سعی کنید دیوار اتاق مطالعاتون رنگ سبز داشته باشه و تعدادی گل و گیاه سبز رنگ داخل اتاقتون داشته باشید، رنگ سبز محرک و انگیزه بخشه و باعث میشه کمتر احساس خستگی بکنید و پر انرژی به درس خوندتون ادامه بدید، مثلاً مسیر برگشت به خونه از مدرستون رو، جوری انتخاب کنید که از بلوارها و خیابون های پر از درخت رد بشید تا انگیزتون افزایش پیدا کنه و از مسیر رفت و آمد مدرستون هم استفاده ی مفید داشته باشید.

 

کنـــکوری جان، روش های درونی و دارویی و.... زیادی برای افزایش انگیزه وجود داره که با توجه به ویژگی های شخصی شما میتونه به کار برده بشه پس اگر شما انگیزه ی لازم برای درس خوندن رو ندارید با ما در ارتباط باشید تا متناسب با شرایطتتون بهتون پیشنهادات موثر برای تقویت انگیزه و ارادتون بدیم. یادتون باشه باید به خودتون و هدفتون باور داشته باشید و راجبش با خودتون صحبت کنید، ذهن شما باید خیلی زودتر از خودتون برسه به جایی که میخواید بهش برسید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب