ورود به آزمون
image  1399-1-10   4 دقیقه خواندن

چه نوع استراحتی مناسب داوطلبان کنکور است؟


استراحت شما داوطلبان عزیز باید طبق اصولی باشه که براتون مثمر ثمر باشه، مکان استراحت شما باید به دور از دغدغه و تشویش و شلوغی باشه و در فضایی باشد که به شما آرامش القا میکند. ممکنه این مکان منزل شما باشه یا پارک نزدیک خونتون یا....

 

در مورد زمان استراحت یک کنکوری، باید روزانه 6 تا 8 ساعت استراحت کنه و بهتر است حداقل 5 ساعت از آن به صورت مستمر و شبانه باشه. همچنین بهتر است خواب شما از ساعت 11:30 تا 5 صبح باشد، به این علت که داوطلب خواب عمیق از ساعت 12شب تا 3 صبح رو تجربه کند، چرا که این ساعات بهترین زمان برای استراحت عمیق و خواب واقعی سلول های مغزی است. داوطلبانی که عادت به مطالعه در شب دارند، باید توجه داشته باشند که یکی از عادات به شدت بد مطالعاتی است و باید ترکش کنند تا راندمان درسیشون افزایش پیدا کنه.

 

یکی دیگر از عادات بد مطالعاتی، خوابیدن میان روزی است، بعضی از داوطلبان میگن اگر ظهر نخوابن، قادر به ادامه ی مطالعه تا شب نیستن، مطمئن باشید که اینطور نیست و خیلی راحت با استراحت ولی نخوابیدن میتوانید انرژی لازم را به دست آورید.

 

به این علت تاکید به نخوابیدن دارم که بدن شما با خوابیدن احساس استراحت شبانه رو داره و سلول های مغزی تمام فعالیتشان را خاموش میکنند و در این صورت حداقل به 90 دقیقه خواب کافی برای آمادگی سلول ها برای بیدار شدن مجدد زمان نیاز داریم، این 90 دقیقه زمان کافی برای مطالعه ی یک واحد درسی است. علاوه بر این 90 دقیقه پس از بیدار شدن، بازهم 30 دقیقه وقت نیاز است که با خوردن تغذیه مناسب و ....، خواب از سرتون بپره، بنابراین در بهترین حالت دو ساعت کامل از وقت روزانتون، صرف استراحتی میشه که نه تنها خستگی رو از بدن بیرون نکرده بلکه زمان فعالیت سلول های مغزیتونم به تعویق انداخته.

 

پس تا حد امکان سعی کنید عصر نخوابید ولی در عوض یک استراحت خوب و جانانه داشته باشید که هم در زمانتون صرفه جویی شده باشه و هم راندمانتون افزایش پیدا کنه.

 

شما در طول روز حداقل باید 2 ساعت پیوسته استراحت کنید. این استراحت باید به گونه ای باشد که خودتون رو رها کنید از همه ی دغدغه ی درسی و کنکور و فکر نکردن مطلق به موضوعات درسی.

 

 سعی کنید با تمرینات مدیتیشن آرامش بگیرید. سعی کنید از فضای مجازی در این بازه ی استراحتون استفاده نکنید و با گوشیتون کار نکنید چون بیشتر باعث خستگی چشم و ذهنتون میشه.

 

علاوه بر 15 دقیقه مدیتیشن، کاری رو که براتون لذت بخشه رو در این زمان انجام بدید. لیستی از کارهای مورد علاقتون تهیه کنین و هر روز در زمان استراحتون به اون کارها بپردازید. این کار باعث میشه که درس باعث دور افتادن شما از هنر یا ورزش مورد علاقتون نشه و زمان درس فکرتون نره سمت اینکه مثلاً فلان طرح توی ذهنتون رو بکشید چون میدونید در روز 105 دقیقه فرصت دارید برای انجام دادن کار مورد علاقه ی غیر درسیتون و باعث ایجاد انگیزه در شما میشه.

 

علاوه بر این استراحت 2 ساعته، استراحت میان مطالعتون به این صورت بهتره باشه:


تایم استراحت و درس خواندن کنکوری

بعد از هر نیم ساعت مطالعه تایمی برای استراحت دارید. در نیم ساعت اول مطالعه ی درس ذهن شما خالی است و زمان فایل بندی مغزتون 5 دقیقه است و در نیم ساعت دوم 5 دقیقه برای گشتن دنبال جای خالی در مغز و 5 دقیقه فایل بندی مطالب و در نیم ساعت سوم علاوه بر این زمان ها 5 دقیقه هم برای اینکه ذهن از درس فعلی مورد مطالعتون خارج بشه و وارد درس بعدی شود. در این 5 دقیقه ها شما میتونید قدم بزنید یا چشماتونو ببندید و کمی سرتون رو به آرامی ماساژ بدید این کار باعث افزایش خون رسانی به مغز و کاهش خستگی میشه.

 

این مدل استراحت میان مطالعه ای رو در تمام برنامه درسیتون اجرا کنید به جز بازه های زمانی منتهی به ناهار و شامتون که خودشون تایم استراحت طولانی دارند و نیاز به استراحت میان مطالعه ای ندارید.

 

کنکوری جان اگر عادت بد مطالعه ی نیمه شب و یا خواب میان روزی داری یادت باشه که همیشه تا فرصت هست باید تغییر کنی و در مسیر درستی قرار بگیری که تورو به آرزوهــــــــات برسونه.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب