ورود به آزمون
مرور مطالب و دروس در ایام باقی مانده  1398-12-28   5 دقیقه خواندن

مرور مطالب و دروس در ایام باقی مانده


کنکوریای عزیز با توجه به اینکه شما الان در بازه ی ماه های پایانی مطالعه کنکور هستید لازم دونستیم راجب مرور مطالب باهاتون صحبت کنیم. با توجه به شرایط ویژه پیش اومده و تعطیلات کرونایی مدارس، 2 احتمال وجود داره، 1- برگزاری کنکور در زمان مقرر در تیرماه، 2- برگزاری کنکور با کمی تاخیر در مرداد ماه، در هر 2 حالت، تایم نسبتاً محدودی باقی مونده و شما تا الان بهتره که، حداقل مرور نیم سال اول، سال دوازدهم رو انجام داده باشید ولی به این علت که ممکنه این کار رو اصولی انجام نداده باشید و مشاور نداشته باشید، تصمیم گرفتیم کامل موضوع مهم مرور، رو براتون توضیح بدیم.

 

همونطور که قبلاً براتون گفتیم موفقیت در کنکور نیازمند انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است به این علت که شما در کنکور به سرعت عمل نیاز دارید و نمیتوانید وقت زیادی پای یک تست بمانید تا شاید مطلبی که سه ماه پیش خوندید یادتون بیاد و بتونید پاسخ تست رو به دست بیارید یکی از راه های موثر برای افزایش سرعت عملکرد شما، مرور اصولی مطالبی است که خواندید.

 

در ابتدا بهتره با روش های انتقال مطالب از حافظه ی کوتاه مدت به بلند مدت آشنا بشید . روش اول: توجه زیادی به تصویر و نمودار همراه متن درس، داشته باشید، به این علت که بعد از گذشت زمان، تصویر رو بهتر از متن به خاطر میارید. رسم الگوی یادآوری که در خلاصه نویسی دروس فهمیدنی تمرینی براتون توضیح دادیم و در دروس فهمیدنی استدلالی هم حاشیه نویسی های مرتب و رنگی کنار کتابتون به شدت میتونه، برای تصویر سازی ذهنتون و ماندگاری مطالب مهم و کلیدی در حافظتون بهتون کمک کنه.

 

روش دوم: سعی کنید مطالب جدیدی که میخوندید رو بهم وصل کنید، خیلی از مباحث درسی با هم تداعی و ارتباط دارند، شما با توجه به ارتباط بین مطالب، عمیق تر مبحث جدید رو یاد میگیرد و باعث ماندگاری بیشتر در ذهن شما میشه.

 

روش سوم و البته روشی که موضوع اصلی صحبت ما هست مرور مطالب است که به نوعی 2 روش فوق را در بطن خودش دارد.

 

مرور به طور کلی یعنی یاد آوری و تثبیت کردن مطالب. شما هیچ وقت 4 عمل اصلی ریاضی رو فراموش نمیکنید به این خاطر که مدت ها به طور مداوم با اونا سر و کار داشتید و با تکرار شدن در ذهنتون تثبیت و ماندگار شدن. یکی از عوامل مهم برای ذخیره سازی مطالب، تکرار و مرور آن هاست  پس مطمئن باشید اگر در سال کنکور هم مطالب چندین و چند بار مرور کنید در حافظتون ثبت میشه و سر جلسه کنکور به راحتی میتونید تست هارو حل کنید.

 

نقطه ی شروع مرور کردن مطالب برای دانش آموزان، خواندن مجدد مباحث تدریس شده در کلاس، بعد از کمی استراحت در خانه است و برای فارغ التحصیلان نیز به همین صورت هست با این تفاوت که باید از روی ویدیو یا کتاب کمک آموزشی این مرحله رو انجام بدن، این مرحله مهم ترین گام در مرور است.

 

در این مرحله شما خلاصه نویسی میکنید و تست آموزشی میزنید و تا انتهای فصلی که دارید مطالعه میکنید این روند رو ادامه میدید و در انتهای فصل مجدد حتماً کل فصل رو مرور میکنید تا مطالب به صورت منسجم و مرتبط در ذهنتون ثبت بشن. اگه یادتون باشه بهتون گفته بودیم که خلاصه نویسی هاتون رو با رنگ مورد علاقتون و مرتب بنویسید به این علت که این کار باعث تصویر سازی ذهنتون و ماندگاری بیشتر مطالب میشه.

 

در برنامه ریزی تحصیلی ما برای داوطلبامون، شروع مطالعه روزانشون با مرور دروس روز گذشته است این کار باعث میشه که مغزتون با مرور مطالبی که بلدید، سریع و با کمترین انرژی، آماده پذیرش مطالب جدید شود و نه در مورد درس خوندن در همه ی فعالیت ها شما باید در ابتدا آمادگی لازم برای اون کار رو ایجاد کنید واضح ترین مثال در این مورد میتونه، انجام تمرینات خاص برای گرم شدن بدن قبل از شروع ورزش باشد که همگی تجربشو داریم. علاوه بر این مورد، مرور ابتدای روز باعث میشه شما، قطعا اعتماد به نفستون افزایش پیدا کنه وقتی خیالتون بابت بلد بودن مطالب راحت میشه، کمتر در زمان مطالعه، دچار آشفتگی و نگرانی و رها کردن درس میشید.

 

و پیشنهادمون برای شب ها، قبل از خواب با توجه به دروس قوی و ضعیف داوطلب ها متفاوت است ولی به طور کلی میشه گفت که بهتره که هر شب حداقل 10 تا لغت از ادبیات و انگلیسی و عربی بخونید به این علت که لغات زبان، نیاز به تکرار زیاد برای تثبیت نیاز دارن.

 

با توجه به ماهیت درس باید در فواصل مختلف مرور داشته باشید و مشاور با توجه به نوع درس، وضعیت درسی شما و .... زمان های مرور مطالب رو تعیین میکنه و نمیتوان یه برنامه و فواصل مرور یکسان برای همه تعیین کرد ولی حالت نرمال زمان های مرور؛ که برای داوطلبان سطح متوسط رو به بالا، مناسب است، رو ما براتون میگم:

 

5 بازه ی مهم برای مرور وجود داره، مرور کردن 1 روز بعد از تمام شدن خلاصه نویسی فصل، یک هفته بعد از آن، یک ماه بعد، سه ماه بعد و نهایتاً 5 الی 6 ماه بعد که باید حتماً به آن ها عمل کنید. سعی کنید در مرورهای آخرتون دیگه کتاب یا خلاصتون رو نگاه نکنید وخودتون مطالب رو بگید. فرض کنید قراره اون مطلبو تدریس کنید و هر چی که بلدید رو به بهترین حالت ممکن بگید.

 

ممکنه مطالبی یادتون رفته باشه که کاملاً طبیعیه و بعد از اتمام اون مبحث میتونید مجدد اون مطالب فراموش شدرو بخونید. یادتون باشه که اگر این فواصل مرور رو، رعایت نکنید، مبحث درسی به طور کامل در ذهنتون نمیمونه و در مرحله ی اول سر جلسه آزمون آزمایشی مطالب نصفه و نیمه به خاطرتون میان و نمیتونین تست هارو پاسخ بدید و باعث افزایش استرس، کاهش تمرکز و حس منفی و خستگی در شما میشه و در صورت ادامه دادن روند اشتباه و مرور اصولی نداشتن، سر جلسه ی کنکور هم باعث عدم موفقیتتون میشه.

 

دوست عزیز کنکوری من، من کاملاً درک میکنم که ممکنه یه روز صبح از خواب بیدار بشی و چشماتو باز کنی و ببینی که حوصله ی مرور و درس خوندن رو نداری، اشکالی نداره تو میتونی اون روز صبح، تو رخت خوابت مطالبی که روز گذشته خوندیو بیاری تو ذهنت و حتی چشماتو ببندی و به خاطر بیاریشون، میتونی پادکست آموزشی یا ویدیو اون فصل رو بذاری و با همون چشمای بسته مطالبی که داره گفته میشه رو دنبال کنی، میتونی فقط بشینی پای میز مطالعت و کتاب و خلاصه نویسیت رو، صرفاً ورق بزنی تا توی ذهنت مطالب دوره و مرور بشه، ولی حـــــــق نداری مرور نکنی چون مطمئنم همین کار باعث میشه اعتماد به نفس از دست رفتتو به دست بیاری و بشینی پای خوندن مباحث جدیدی که تو برنامت هست.

راستی یادتون نره که ما اینجاییم که بهتون کمک کنیم تا بهترین نتیجه رو بگیرید سوالات خودتون رو حتماً ازمون بپرسید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب