ورود به آزمون
کرونا و جمع بندی کنکور  1398-12-28   5 دقیقه خواندن

کرونا و جمع بندی کنکور


کنکوریــای عزیز، بهترین زمان برای جمع بندی، دقیقاً همین بازه ی زمانی فعلی شماست. داوطلبای دوازدهمی ما، همیشه بابت نداشتن وقت کافی برای درس خواندن، ناراضی بودن و مدام میگفتن اگر مدرسه نمیرفتیم، برای درس خوندن وقت بیشتری داشتیم و حتی گاهاً کم کاری های خودشونو، به مدرسه ی بیچاره نسبت میدادن!

 

 اما حالا تو موقعیت ویژه ای هستیم که به واسطه ی ویروس کرونا مدارس مدتی هست که تعطیلن و احتمال قوی تا پایان فروردین ماه هم تعطیل میمونن، پس برای شما دوازدهمی ها یک فرصت ویژه مطالعاتی ایجاد شده.

 

البته میدونیم ممکنه خیلی از شماها، به خاطر شرایط ایجاد شده دچار آشفتگی شده باشین، میدونیم نگران مبتلا شدن خودتون و نزدیکانتون هستید، میدونیم که اخبار این روزارو دنبال میکنید و نگران نبودن دارو و تجهیزات کافی هستید، میدونیم که کلی منتظر نوروز و بهار بودید و حالا خورده تو ذوقتون، میدونیم تو این شرایط آروم بودن و درس خوندن براتون سخته، ما واقعاً ازتون توقع نداریم که احساس آرامش داشته باشید، میدونیم که ترس و غم و ناراحتیتون خیلی طبیعیه، ما فقط ازتون میخوایم که سعی کنید استرستون کاهش بدید.

 

برای این کار هم بهتره از مواد غذایی که کاهش دهنده ی طبیعی استرس هستند استفاده کنید مثل: موز، تخم مرغ، آجیل، تخم کدو، دم کرده بابونه، چای سبز، ماست و استفاده بیشتر از دارچین و زردچوبه تو غذاهایی که درست میکنید.

 

و علاوه بر این رژیم غذایی مناسب، سعی کنید برای کاهش نگرانی و استرستون، به پرورش ویژگی های مثبت خودتون بپردازید.

 

وقتی مشغول به انجام کار مثبتی میشید باعث میشه بتونید تا حد زیادی ذهنتون رو به کنترل خودتون دربیارید و کمتر به شرایط موجود فکر کنید و اثرات خوب اون کار هم باعث میشه احساس آرامش بیشتری پیدا کنید و نگرانیتون کاهش پیدا کنه. شما که داوطلب کنکور هستید و مهم ترین هدفتون در حال حاضر موفقیت در کنکورِ، تمرکز روی درس خوندن، میتونه خیلی هم برای گذراندن راحت تر این دوران و هم رسیدن به نتیجه دلخواه در کنکور بهتون کمک کنه.

 

به واسطه ی همین شرایط علاوه بر این که شما احتمال قویِ تعطیلی ماه فروردین رو در پیش دارید، احتمال اینکه یک ماه هم کنکور دیرتر برگزار شود و وقت بیشتری برای درس خوندن داشته باشید، وجود داره پس شما تمام سعی خودتونو بکنید که از این موقعیت پیش اومده به جای گرفتن تصمیمات هیجانی و کنارگذاشتن درس، برای پیشرفت هرچه بیشتر در درساتون استفاده کنید و جمع بندی خوبی رو داشته باشید.

 

اگر کنکور عقب افتاد شما فرصت بیشتری برای تثبیت مطالب دارید اگر هم در زمان مقرر برگزار شد شما هیچ چیز رو از دست ندادید.

 

اولین مرحله در جمع بندی، جبران عقب افتادگی های درسیتونه، یعنی خواندن مباحثی که در هر سه سال دهم، یازدهم و دوازدهم ناقص خوندید یا به اندازه ی کافی به تسلط در اون مباحث نرسیدید.

 

فارغ التحصیلان هم دقیقاً به همین صورت مباحث ناقص پیش و پایه رو باید مطالعه کنن. لازمه که بدونید که حتماً باید دروس سه سال، رو به صورت همزمان بخونید اگر فقط دروس دوازدهم رو بخونید یا فقط دروس پایه رو مطالعه کنید احتمال اینکه مباحث رو فراموش کنید زیاده به این علت که برای مثال فرض کنید که بعد از تموم شدن مباحث سال دهم، شروع میکنید به جمع بندی مباحث سال یازدهم و بعد از اتمام این مباحث، سال دوازدهم رو شروع میکنید.

 

احتمال این بالاست که پایان این مدل جمع بندی سال به سال مباحث سال دهم رو، که مدتی هست مرور نکردید، فراموش کرده باشید. همیشه یادتون باشه که در سال کنکور نیاز هست که پایه و سال دوازدهم رو توأماً مطالعه کنید.

 

حواستون باشه که مطالعه این مباحث ناقص یا خوانده نشدتون همراه با تست زدن باشه و بعد از این که دیگه مبحث خوانده نشده نداشتید، شروع میکنید به زدن تست از تمامی مباحثی که تا به حال خوندید و در زمان تست زنی متوجه میشید که چه مباحثی کمی از خاطرتون رفته و نمیتونید خوب پاسخ تست هارو بدید و نیاز به توجه بیشتر و مرور مجدد دارید و بعد از تمام شدن تست زنی، حتماً خلاصه نویسی هاتون رو مرور کنید و وقت بیشتری روی مباحثی که کامل تو ذهنتون نمونده بود بذارید.

 

بهترین حالت اینه که شما برای یادگیری مدیریت زمانتون در این مرحله تست زماندار بزنید که کامل راجبش براتون توضیح دادیم.

 

در مرحله ی اول جمع بندی شما در هر روز تقریبا 8 بازه ی زمانی برای درس خوندن دارید، اگر صبح ها دیر از خواب بیدار میشید و یا شب ها دیر میخوابید باید این عادت رو ترک کنید تا بتونید جمع بندی رو به موقع تموم کنید و در هر کدوم از این بازه ها باید یکی از مباحث دروستون رو جمع بندی کنید.

 

حتماً با برنامه پیش برید و اگر حتی مشاور ندارید خودتون برنامه بنویسید که در هر روز باید کدوم فصل از کدوم درس رو بخونید و قوانین برنامه ریزی که براتون توضیح دادیم رو حتماً رعایت کنید. بازه های زمانیتون رو بهتره به این صورت انتخاب کنید:

 

7:45- 8:15 ، 8:30 – 10:30   ، 10:30 –  12 ، 12- 13:30   و 2 ساعت وقت برای ناهار و استراحت و در ادامه بازه مطالعاتی:

 

15:30– 17:30 ، 17:30– 19:30 ، 19:30 – 21  و یک ساعت زمان برای شام خوردن و استراحت و آخرین بازه مطالعاتی: 22 – 23:30

 

در مرحله ی دوم جمع بندی نیاز هست که هر روز شما یک کتاب رو تموم کنید مثلا کل مباحث زیست دهم رو در یک روز تست بزنید و روز بعدی کل مباحث شیمی یازدهم و به همین شیوه پیش برید تا تمام دروس کتاباتون رو مرور مجدد کرده و تست بزنید.

 

با توجه به سطح خودتون و درسای قوی و ضعیفتون میتونید برای یک کتاب دو روز وقت بذارید یا در یک روز دو کتاب از درس های قویتون رو تموم کنید.

 

واقعاً نمیشه برای همه یک نسخه برنامه در نظر گرفت و حتماً نیاز هست که مشاورتون با توجه به وضعیت درسی و ویژگی های شما، برنامه جمع بندی براتون بنویسه و اگر خودتون این کار رو انجام میدید حتماً با توجه به وضعیتتون برنامه ریزی کنید و سوالاتتون رو از ما بپرسید.

 

مرحله ی سوم جمع بندی که آخرین مرحله است و در ماه پایانی کنکور که تمامی دروس تموم شده و چندین و چندبار مرور شده، امکان انجام این مرحله وجود داره. به این صورت که شما در یک روز تمام کتاب های یک درس رو جمع بندی انجام کنید که باعث انسجام مطالب در ذهنتون میشه.

 

 به این صورت که مثلاً برای درس زیست، کتاب زیست دهم و یازدهم و دوازدهم را در یک روز، به صورت ترکیبی تست بزنید و نگران کم آوردن وقت نباشید شما تا این مرحله از جمع بندی به این تسلط رسیدید که از پس این کار بربیاید.

 

حتماً حواستون باشه که در مراحل جمع بندی باید نسبت تست زده شده ی شما، خیلی بیشتر از خواندن مجدد خلاصه ها و کتاب های درسی باشه.

 

کنکوریــــای عزیــز، تو این روزا خیلــــی هوای خودتونو داشته باشید و حتماً مرحله ی اول جمع بندی رو انجام بدید چون دقیقاً الان فرصت طلایی ای دارید و لازمه که این قدمو برای موفقیت در کنکور بردارید. ما در کنارتون هستیم و برای برنامه جمع بندیتون میتونید با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب