ورود به آزمون
زمانی که سوال سختی را میبینید، دست پاچه نشوید!  1399-2-21   10 دقیقه

زمانی که سوال سختی را میبینید، دست پاچه نشوید!


ممکنه سوالی رو حل کنید ولی وسط کار گیر کنید … چه اتفاقی می افته؟ باید چه کار کرد؟


اصلا ناراحت نباشید سوال رو کنار بزارید و یک علامت❓در کنار اون بگذارید و رد بشید.

 

موقعی که سوال سختی را میبینید دست پاچه نشوید و حتی اگر یک درس رابه طور کامل سخت دادند باز هم کنترل خود را حفظ کنید
چون معمولا ذهن انسان این خاصیت رو داره که اگه جایی به بمبست بخوره ممکنه بعد از چند دقیقه راه حلی به ذهنش بیاد
ولی شما وقتی سوالی رو وسط کار رها کردید و سراغ سوالات جدید رفتید دیگه در حین حل سوالات دیگه به فکر اون سوال که گیر کردید نباشید و بگذارید برای آخر کار.

 

این گونه داوطلبان فکر می کنند دیگران به همه سؤال ها پاسخ می دهند و فقط آن ها هستند که نمی توانند به سؤال ها جواب دهند متأسفانه اگر سؤال های آزمونی دشوار باشد دانش آموزان قوی تر بیشتر آسیب می خورند چرا که می خواهند به تمام یا اکثر سؤال ها پاسخ صحیح دهند.
اما بد نیست بدانید برخی کسانی که در بهترین و دشوارترین رشتههای دانشگاهی قبول شده اند در بعضی درس ها نمره کمتر از ۴۰% به دست آوردهاند.

 

اگر دانش آموز خوبی هستید و چند درس را خوب خوانده اید؛ مبادا فکر کنید که در کنکور باید به همه سؤالات پاسخ داد.
اگر دیدید که نمی توانید به چند سؤال متوالی پاسخ دهید، خود را نبازید.
مطمئن باشید که دیگران هم وضع شما را دارند. اعتماد به نفس داشته باشید حتی بد نیست در اینجا کمی هم از خودراضی باشید و بگویید وقتی که این سؤال ها برای من دشوار است وای به حال دیگران!


داشتن روحیه، در هر مسابقه ای سرنوشت ساز است. از جمله در این مسابقه علمی که کنکور نام دارد.
 

 در جلسه کنکور به روش زیر تست بزنید.


باید بر اعصاب خود تسلط داشته باشید و درست مانند یک شطرنج باز ماهر یا یک فرمانده نظامی در سخت ترین شرایط تصمیم بگیرید که چه کار کنید و بهترین کار در هر لحظه کدام است.
در هر لحظه باید تشخیص دهید، کدام تست را باید رها کرد، به کدام تست جواب داد و چگونه زمان را تنظیم نمود.

 

سؤال ها را به ترتیبی که در دفترچه می بینید پاسخ دهید.

 

اگر در یک درس تسلط بیشتری دارید، ترتیب جواب دادن به سؤال ها را تغییر ندهید. نظم و ترتیب سؤالات در دفترچه آزمون کاری سنجیده و فکر شده است و درس ها را به طور تصادقی پشت سر هم مطرح نمیکنند حتماً صلاح دانش آموزان و داوطلبان در نظر گرفته میشود. پس بهتر است شما هم به همان ترتیبی که سؤال ها در دفترچه مطرح شده است به آنها پاسخ دهید. در سال های گذشته در کنکور سراسری، ابتدا سؤال های عمومی مطرح شده است تا داوطلبان آرامش و اعتماد خود را باز یابند سپس سؤالات اختصاصی مطرح می شود.
در میان دروس اختصاصی نیز اولین درس ریاضی است تا شما در زمانی که ذهنتان آمادگی بیشتری دارد به سؤال ها پاسخ دهید. پس از آن در رشته تجربی سؤالات زیست شناسی مطرح می شود که ضریب و اهمیت بیشتری دارد و نوع درس نیز کاملاً با ریاضی متفاوت است و موجب نوعی استراحت فکری برای شما می شود. پس از آن نوع درس تغییر می کند و شما به سؤالات فیزیک پاسخ می دهید و در پایان شیمی.

 

در رشته های ریاضی و انسانی هم ترتیب چاپ سؤالات در دفترچه متناسب با آمادگی ذهنی داوطلبان است. بنابراین ترتیب دروس مختلف بر مبنای کارشناسی دقیق صورت گرفته است و شما نباید به علت عدم تسلط در یک درس و تسلط بیشتر در درس دیگر ترتیب پاسخ گویی به سؤالات را تغییر دهید. اما اگر نگران هستید که مثلاً با پاسخ دادن به سؤالات ریاضی، زمان کافی برای پاسخ گویی به سؤالات زیست شناسی و … را نداشته باشید به نکات بعدی توجه فرمایید.

 

پس از آن که یک بار تست های تمام دروس را مطالعه کردید به ساعت  خود نگاه کنید و ببینید چقدر از کل زمان کنکور باقی مانده است. تا همین جا موفقیت بزرگی نصیب شما شده است زیرا تمام سؤال هایی را که به خوبی بلد بوده اید پاسخ داده اید و پس از جلسه کنکور افسوس نخواهید خورد که وقت کم آورده اید و برخی از سؤال های خیلی ساده را از دست داده اید. تمام صفحات دفترچه سؤالات را به خوبی بررسی کنید و مراقب باشید که  بعضی صفحات یا بعضی سؤال‌ها را فراموش نکرده باشید.

 

تمام سؤالات دفترچه را حداقل یک بار مطالعه نمایید.  هیچ سؤالی را نخوانده رد نکنید. زیرا ممکن است پس از چند سؤال دشوار  چند سؤال ساده پیدا کنید. هر چقدر هم که تعداد سؤال های وقت گیر یا دشوار زیاد باشد نگران نشوید و سؤال های بعدی را با آرامش و به ترتیب بخوانید تا سؤال های ساده تر را بیابید.

 

برخی سؤال‌ها را بلد هستید ولی تشخیص می‌دهید وقت گیر باشند و  پاسخ دادن به آنها زمان زیادی ( بیش از وقت مقرر) نیاز دارند. این گونه سؤال‌ها را با علامت ضربدر مشخص کنید و با قاطعیت و خونسردی از آن سؤال عبور کنید. به این نکته توجه داشته باشید که در کنکور سؤالات ساده و دشوار به یک اندازه نمره خواهد داشت پس بهتر است در زمان ثابت به چند سؤال ساده پاسخ دهید تا یک سؤال دشوار

 

در تمام دروس به سرعت از سؤال های وقت گیر یا دشوار با زدن علامت ×  و - رد شوید و فقط به سؤال هایی که می‌توانید در وقت مقرر پاسخ دهید بپردازید.

 

 پس از پایان سؤالات یک درس می‌توانید به ساعت خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که هنوز مدتی از زمان آن درس باقی مانده است

 

 هر پنج یا ده سؤال یک بار شماره تست‌ها را در دفترچه سؤالات با شماره  پاسخ نامه مطابقت دهید. اگر این کار را نکنید ممکن است در پایان متوجه شوید شماره سؤال دفترچه با شماره پاسخ نامه مطابقت ندارد در این صورت دست پاچه می‌شوید و یافتن محل تستی که جابجا زده اید در میان انبوه تست‌ها دشوار می‌شود.

 

 کسانی که یک درس را به طور کامل کنار می گذارند خواه به این دلیل که آن درس ضریب کمتری دارد یا اینکه آن درس را بلد نیستند، کاملاً اشتباه می کنند. البته به جز موارد استثنایی آن هم با نظر مشاور و کارشناس کنار گذاشتن مطالعه یک درس اشتباه است. می توانید بخش های دشوار یک درس را کنار بگذارید اما حذف کامل یک درس خطاست. مثلاً داوطلبان گروه ریاضی گاهی اوقات به سؤالات درس شیمی پاسخ نمی دهند و برخی داوطلبان رشته های تجربی و انسانی درس ریاضی را حذف می کنند.

البته برای درس زمین شناسی این امکان وجود دارد و داوطلبان تجربی که به رشته های زیر گروه ۱ علاقه دارند میتوانند زمین شناسی را جواب ندهند و زمان آن را به شیمی و زیست بدهند
چون ضریب زمین شناسی در زیر گروه ۱ صفر است ولی در زیر گروه ۲ تاثیر گذار است و کسانی که هدفشان داروسازی است باید بخوانند

 

 

توصیه به داوطلبان ضعیف تر:

 

هیچ درسی را کنار نگذارید و در هر درس به دنبال سؤال هایی بگردید که جواب آنها را می‌دانید. اگر در یک درس فقط سه یا چهار سؤال را پیدا کردید که می‌توانستید جواب دهید، امیدوار باشید. با همین شرایط هم می‌توانید نتیجه ای در حد خودتان بگیرید.

 

هشدار به داوطلبان متوسط، قوی و خیلی زرنگ:


اگر سؤالات از حد معمول دشوارتر باشد معمولاً داوطلبان قوی بیشتر لطمه می‌خورند. بنابراین به این فکر نباشید که به تمام سؤالات پاسخ دهید. ممکن است. سؤال اول یک درس خیلی دشوار، وقت گیر یا کاملاً ابتکاری باشد و اگر شما قصد جواب دادن به تمام سؤالات را داشته باشید مضطرب و آشفته خواهید شد. پس از همین حالا خود را آماده کنید که ممکن است به چند سؤال متوالی پاسخ ندهید و بدون نگرانی از آنها عبور کنید.

 

برای جلوگیری از استرس فراموشی سوال، در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید.

 

بدون شک مهمترین دلیل لزوم شرکت در آزمونهای آزمایشی این است که براساس چارچوبی که آزمونها برای ما تعیین میکنند مطالعه کنیم. اولاً بودجهبندی آزمونهای آزمایشی عموماً بهطوری طراحی میشوند که مطالب دروس میان سه تا پنج بار تا آزمون اصلی مرور و دوره شوند.

 

این امر کمک میکند بدون دغدغه و نگرانی از این بابت که در چه زمانی میخواهیم مطالب را مرور کنیم، بهصورت متمرکز مطالعه کنیم؛ چون میدانیم قرار است با برنامهریزی مدرسان و باتجربههای این حوزه جلو بریم. ثانیاً بودجهبندی آزمونهای آزمایشی مشخص میکند مثلاً در دو یا سه هفتهی آینده چه مطالبی باید مطالعه شود. این امر بهشدت از پراکندهخوانی ما جلوگیری میکند و کاری میکند که برای مطالعه چارچوب داشته باشیم. بهاین ترتیب، میفهمیم که در بازهی زمانی کوتاه باقیمانده تا کنکور باید چه کارهایی انجام دهیم.

 

اگه آزمون ندیم و آزمون رو ارزیابی نکنیم نمی تونیم کامل بفهمیم ایرادات درس خوندن و اشکالات کارمون چیه و وقتی نفهمیم ایراد و اشکالمون چیه نمیتونیم برطرفشون کنیم و تا روز کنکور این ایرادات ادامه پیدا میکنه و همون اشتباهات رو سر جلسه کنکور هم انجام میدیم.

 

متوسط هر دانش آموز در هر آزمون حدود ۲۰ تا ۲۵ سوال رو که میتونسته جواب درست بده و بلد بوده جواب نمیده یا غلط جواب میده که چند دلیل داره. اگه این دلایل رو از الان توی آزمون های آزمایشی  شناسایی و برطرف نکنه سر کنکور باز هم همین حدود سوال رو که بلد هست نزده یا غلط جواب میده.

 

این تعداد سوال رو اگه کسی درست جواب بده نسبت به حالتی که درست جواب نده رتبه کنکورش تقریبا نصف میشه مثلا رتبه ۸۰۰۰ منطقه ۱ تجربی میشه ۴۰۰۰٫ علاوه بر این، شرکت در آزمون کم کم ما رو به عادت آزمون دادن آشنا میکنه تا از نظر جسمی و روحی هر دو هفته یکبار تمرین کنیم بتونیم ۴ ساعت کامل روی صندلی بشینیم و کامل روی سوالات چند درس مختلف در زمان محدود تمرکز کنیم.

 

این امر باعث شده، چندین بار قبل از کنکور، محیط آزمون و زمانبندی خود را کنترل کنید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب