ورود به آزمون
image  1399-2-14   5 دقیقه خواندن

روش مطالعه در شب های امتحان


روش مطالعه در شب های امتحان

 

همه ی ما با شب های امتحانی روبرو شدیم که آرزو کردیم " کاش یک روز  بیشتر برای مطالعه زمان داشتم " . قطعا در چنین شرایطی راهی جز درس خواندن نیست اما یادگیری بهترین نحوه ی  درس خواندن برای گرفتن نتیجه دلخواه از امتحانات بسیار مهم است. در اینجا قصد داریم با ارائه چند راهکار مطالعهی پر بازدهای را در شب های امتحان داشته باشیم.

 

 

کنترل استرس و اضطراب

 

معمولا چه در طول ترم تحصیلی، دروس را به خوبی مطالعه کرده باشیم یا درس نخوانده باشیم، استرس و اضطراب را در شبهای امتحان تجربه میکنیم. داشتن اضطراب، عامل موثری در یادگیری است؛ در نتیجه غلبه بر آن امر بسیار مهمی است، اما چگونه؟

 

1. تغذیه سالم

برای اطلاع از تغذیه مناسب به مقاله " تغذیه در روز آزمون" مراجعه شود.

 

2. ورزش کردن

ورزش یکی از بهترین راه‌های کاهش استرس است. شاید به نظر متناقض بیاد، اما ایجاد استرس فیزیکی در بدن با استفاده از ورزش، باعث کاهش استرس ذهنی می‌شود.

 

3. نفس کشیدن عمیق

وقتی که شما با پنج شماره یک نفس عمیق از طریق بینی می‌کشید و تمام حجم ریه خود را پر می‌کنید و بعد با پنج شماره، شمرده و آرام بازدم می‌کنید ضربان قلب شما آرام می‌شود و به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش کنید.

 

4. کم کردن مصرف کافئین

 معمولا دانش آموزان در ایام امتحانات برای بیدار ماندن و غلبه بر خستگی از مواد دارای کافئین، بیشتر استفاده میکنند. کافئین در میزان زیاد می‌تواند باعث استرس و اضطراب شود. به دنبال میوه بروید، سیب کار بهتری را برای تمرکز و بیدار نگه داشتن شما انجام می دهد.


کم کردن مصرف کافئین

5. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

موسیقی آرام و ملایم می‌تواند با ترغیب کردن مغز به آرامش، به کاهش فشار خون کمک کند و به همان اندازه تپش قلب و هورمون‌های استرس را کاهش دهد. شما در زمان های استراحت بین بازه های مطالعاتی خود می توانید از موسیقی های بی کلام آرامش بخش استفاده کنید.

 

 

چطور شروع کنیم؟

 • به محلی که همیشه در آن جا مطالعه میکنید بروید، چون ضمیر ناخودآگاه شما به محض قرار گرفتن در آن مکان متوجه می شود، زمان یادگیری فرا رسیده است.

 

 • خود را از همه ی حواس پرتی ها دور کنید، این بدان معنی است که اگر نمی خواهید چند ساعت بعد از شروع مطالعه خود از اینستاگرام و شبکه های اجتماعی سر در بیاورید تلفن همراه خود را خاموش کنید!

 

 • جزوات، كتاب‌های درسی، سوالات آزمون‌های قبلی، یادداشت‌ها و... را روی میز خود بگذارید.

 

 • طوری برنامه ریزی کنید که متناسب با توانایی های خودتان باشد، در واقع در مورد زمان شروع به درس خواندن و پشتکار خودتان صادق باشید.

 

 • بازه های مطالعاتی خودتان را دو ساعت قرار دهید، دو ساعت مطالعه شما مفید نیست و زمان میبرد تا مغز شما تمرکز کند پس به هیچ عنوان این پروسه را به هم نزنید.

 

 • بین هر دو ساعت مطالعه استراحتی کوتاه (ده الی پانزده دقیقه) داشته باشید.

 

 • ابتدا فصولی که قبلا  بر روی آن ها مطالعه داشتید و مراحل یادگیری و تثبیت آن را طی کرده اید مرور کنید. از خلاصه نویسی ها و جزوات کلاسی استفاده کنید.

 

 • اگر معلم شما بارم بندی امتحان برای فصول کتاب را اعلام کرده ابتدا به سراغ فصول با بارم بیشتر بروید.

 

 • معلم‌ها سوال‌ها را از درس‌هایی كه در كلاس ارائه شده، طرح می‌كنند پس روی بخش هایی که برای معلم شما اهمیت بیشتری داشته تمرکز کنید.

 

 • سوالات آزمون‌های قبلی و یا تمرین های کلاسی را مطالعه کنید و خوب یاد بگیرید.

 

 • برای دروس خواندنی اطلاعات مهم را بنویسید یا مطالب را با صدای بلند بخوانید یا اگر شخصی در دسترس شما هست، برای او مطالب را توضیح دهید، این کار یک روش مطمئن برای تضمین درک مفاهیم است.

 

 • معمولا در مطالعات مقطعی با حجم بالا به دلیل اینکه حجم زیادی از اطلاعات وارد مغز میشود حافظه ی ما سر جلسه ی امتحان برای به یادآوری آن ها دچار مشکل می شود، می توانیم برای حل این مشکل  به سوالاتی كه آخر هر فصل وجود دارد مراجعه کنیم و برای فراخوانی اطلاعات از حافظهی خود، قبل از امتحان تمرین کافی انجام دهیم. خود را با بررسی این سوالات بسنجید.

 

خواب کافی

 

بسیاری از دانش آموزان وسوسه می شوند شب قبل از امتحان را بیدار بمانند تا با مطالعه بیشتر نتیجه بهتری را در آزمون کسب کنند اما نداشتن خواب کافی در شب قبل امتحان عملکرد مغز را با مشکل مواجه میکند و در سر جلسهی امتحان برای فراخواندن مطالبی که آموخته اید دچار مشکل می شوید.


خواب کافی

حرف آخر

 

اگر فقط نیمی از مطالب کتاب درسی خود را به طوری مطالعه کنید که 100% آن را به یاد بیاورید بهتر از این است که تمام مطالب کتاب درسی خود را بخوانید اما حتی نیمی از آن را هم به خاطر نیاورید.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب